שתף קטע נבחר

תקלה חמורה בגובה 30 אלף רגל: החופה ניתקה, הטייסים הצליחו לנחות

במהלך טיסת אימונים של טייסת "אבירי הזנב הכפול" בשבוע שעבר, ניתקה לפתע חופת מטוס ה-F-15 והותירה את הטייסים חשופים לתנאים הקשים בגובה 30 אלף רגל. כך נחשף ב"ידיעות אחרונות". בקור רוח ובמקצועיות הצליחו השניים להנחית את המטוס בשלום בבסיס נבטים. מפקד חיל האוויר הנחה על עצירת טיסות האימונים במטוסי F-15 ("בז") עד לסיום התחקיר

זו הייתה אמורה להיות עוד טיסת אימון שגרתית של טייסת ה-F-15. שני הטייסים, אחד בדרגת סרן ואחד בדרגת סגן, המריאו ביום רביעי בלילה מבסיס תל נוף לכיוון דרום הארץ, כאשר באמצע האימון, בגובה רב, ניתקה חופת המטוס מסיבה שאינה ברורה בשלב זה.

 

מטוס בז F15 אווירובוטי מטס יום העצמאות  (קרדיט: דובר צה
מטוס "בז" של חיל האוויר
 

שני הטייסים, שמצאו את עצמם חשופים בתנאים קשים של קור, רוח ורעש, קיבלו החלטה שלא לנטוש את המטוס בגובה הרב. באומץ לב ובמקצועיות הם עלו מול מגדל הפיקוח בבסיס נבטים ודיווחו על האירוע. הבסיס הוכנס מיד לכוננות גבוהה ונערך לקראת נחיתת החירום.

 

מי ששמע את רשת הקשר מדווח על בלבול ולחץ בשניות הראשונות, אבל הטייסים מיד התעשתו, וגורם בכיר בחיל האוויר אמר שהשניים תפקדו בצורה מעוררת כבוד: הם נדרשו להאט את מהירות הטיסה ולהנמיך עד כמה שניתן, ומצד שני לנחות מהר ככל האפשר - וכל זאת מול רוח בעוצמה אדירה וקושי לתקשר ביניהם.

 

לדברי הגורם הבכיר, בתנאים האלה גם החלטה לנטוש הייתה לגיטימית, אבל השניים הבינו שהם יכולים להנחית את המטוס מבלי לסכן את חייהם.

 

לדבריו, מדובר באירוע חריג מאוד שרק מעטים היו מצליחים לצאת ממנו בחיים ותוך כדי שהם מנחיתים את המטוס בשלום. נדרשה מהם רמה גבוהה של מיומנות טיסה וקור רוח, סיכם הבכיר. בבסיס נבטים, שם נקלטו השניים, הם זכו למחמאות רבות מטייסי הקרב על תושייתם ופעולתם המהירה.

 

מדובר צה"ל נמסר: "במהלך טיסת אימונים שגרתית, מטוס קרב F-15 ("בז") נחת נחיתה יזומה בעקבות התנתקות חופת המטוס ממקומה. צוות האוויר במטוס שלט באירוע בכל שלביו, פעל בקור רוח, במקצועיות ובמיומנות בטיפול בתקלה נדירה, והביא את המטוס לנחיתה בטוחה בבסיס חיל-האוויר בנבטים. מפקד חיל-האוויר, אלוף עמיקם נורקין, הנחה על עצירת טיסות האימונים במטוסי קרב מסוג F-15 ("בז") עד לסיום התחקיר והפקת הלקחים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים