שתף קטע נבחר

אישום בהברחת קוקאין במטוסי אל על: "הבכיר הפר בצורה בוטה את האמון"

תשעה מעורבים בהברחת כ-150 קילוגרמים של סמים באמצעות מטוסי חברת התעופה הלאומית, הואשמו בקשירת קשר לביצוע פשע וייבוא סם קוקאין. עד מדינה, שהיה מעורב ברקימת התוכנית, הפליל את הנאשמים - בהם עורך דין וראש מדור פיתוח ואמצעים באגף הביטחון של חברת אל על

  

 

ייבוא קוקאין ללא בידוק בנמל התעופה בן גוריון, שימוש בבלדר עם מזוודת יד, העברת המזוודה לנהג וסיוע של בכיר במערך האבטחה של חברת התעופה הלאומית. כך מתואר בכתב האישום שהוגש הבוקר (יום ב') נגד תשעה מעורבים בפרשת הברחת הסמים באמצעות מטוסי אל על.

 

כתב האישום, שהוגש לבית המשפט המחוזי בתל אביב, מייחס לרמי יוגב - בכיר באגף הביטחון של אל על - ולמעורבים נוספים: חנניה כנפו (51), יניב חזן (41), אסי בן אבו (37), אבי פרץ (34), שחר לוי (40), אשר מסילטי (56) ואדם נוסף (58), עורך דין ששמו נאסר לפרסום, עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע וייבוא סם מסוכן (קוקאין). מסילטי מואשם גם בייבוא נשק שלא כדין, וחן מואשם גם בהפרת הוראה חוקית בארבעה מקרים.

החשוד המרכזי בפרשת אל על (צילום: מוטי קמחי)
רמי יוגב, היום בבית המשפט(צילום: מוטי קמחי)

לטענת הפרקליטות, הנאשמים קשרו קשר לייבא את הסם המסוכן, והצליחו לעשות זאת ב-10 הזדמנויות שונות. המשקל הכולל של הסם שהוברח לארץ נאמד בכ-150 קילוגרמים.

מטוס אל על (צילום: דני שדה)
ארכיון(צילום: דני שדה)

לפי כתב האישום, שהוגש על ידי עורכי הדין גיא רוסו ורונית חסון מפרקליטות מחוז תל אביב, עד המדינה בפרשה עבד באגף הביטחון של חברת אל על, עד שהוחלף ב-2010 על ידי יוגב. החל מ-2010 ועד למעצרו, עבד יוגב כראש מדור פיתוח ואמצעים באגף הביטחון של חברת התעופה. במסגרת עבודתו באל על וסיווגו הביטחוני, הייתה ליוגב גישה לאזורים מסווגים בנתב"ג, בין היתר למטוסים שנמצאים בשטח האווירי בנתב"ג.

 

כנפו נפגש כמה פעמים עם עד המדינה לצורך בחינת אפשרות של ייבוא קוקאין לישראל. לאחר כמה פגישות ביניהם, רקמו השניים את התוכנית הפלילית לייבוא הסם המסוכן. פרץ וחזן, שהוצגו בפני עד המדינה כאנשיו של כנפו, העבירו לו תאריכים שונים שבהם הם מעוניינים לייבא את הקוקאין, ועד המדינה בדק אם ביכולתו לייבא את הסם לארץ ללא בידוק בנתב"ג.

 

ההעברה מיוהנסבורג לישראל 

לאחר תיאום מועד לביצוע הפעולה, דאגו אנשים מטעמו של כנפו להעברתו מיוהנסבורג שבדרום אפריקה לישראל באמצעות בלדר שנשא את הקוקאין במזוודת יד, מבלי שהמזוודה תיבדק על ידי גורמי הביטחון. עם נחיתת המטוס, דאג עד המדינה שהבכיר בחברת אל על יוגב יקבל את המזוודה מידיו של הבלדר עם פתיחת דלתות המטוס, וידאג להעברתה ללא בידוק אל מחוץ לשטח השדה.

 

לאחר מכן, כך לפי כתב האישום, נמסרה המזוודה לנהג מטעמו של כנפו, שהמתין בנקודה שנקבעה מבעוד מועד על ידי הצדדים. את התיאומים שבוצעו בדרום אפריקה לצורך הייבוא ואת קבלת הסמים בארץ, ביצעו אנשים מטעמו של כנפו. חזן ופרץ שימשו כאנשי השטח שלו ופיקוח על העברת המזוודה עם הקוקאין בבטחה מהבלדר ליוגב וממנו לידי הנהג. במקביל הם ניהלו קשר רציף עם עד המדינה ועדכנו אותו בדבר התקדמות התוכנית הפלילית.

 

בכתב האישום צוין עוד כי חן שימש כנהג שתפקידו היה לקבל את המזוודה עם הסמים מיוגב וכן, בכמה הזדמנויות, העביר לעד המדינה תשלום עבור חלקו בייבוא הקוקאין. לוי שימש באישומים המיוחסים לו כנהג שתפקידו היה לקבל לידיו מיוגב את המזוודה עם הקוקאין. תפקידו של עורך הדין, ששמו כאמור נאסר לפרסום, היה לסייע להוציא את תוכנית הייבוא לפועל ולגייס את עד המדינה לצורך הפעלתו של יוגב בנתב"ג. בן אבו שימש כבלדר וכך גם מסילטי שהיה גם כאחראי על הוצאת הייבוא לפועל ביוהנסבורג.

 

לפי כתב האישום, "במסגרת הקשר, פעלו הנאשמים כיחידה מבצעית מתוכננת ומאוגדת, כשלכל אחד מהם תפקיד מוגדר כדי להבטיח שתוכניתם לייבוא הסם תצא לפועל - הכול על דעתו ובניצוחו של כנפו. הנאשמים קבעו מראש מועד טיסה שבה יתבצע ייבוא הסם, ווידאו כי המזוודה עם הקוקאין תעבור ללא שיקוף בשדה התעופה ביוהנסבורג וכי הבלדר המוביל את המזוודה עם הקוקאין יעביר לידי יוגב את הקוקאין מיד עם נחיתת המטוס בישראל. יוגב העביר את המזוודה עם הקוקאין לידי מי מהנאשמים האחרים אשר שימש כנהג באותו אירוע ומשם נסע הנהג עם הקוקאין".

 

בבקשה להאריך את מעצרם של הנאשמים עד תום ההליכים, נכתב בנוגע לבכיר בחברת אל על כי "יוגב, אשר תפקידו היה לקבל לידיו את המזוודה עם הקוקאין בפתח המטוס מידי הבלדר, הפר בצורה בוטה וגסה את האמון שניתן בו במסגרת תפקידו. במקום לשמש כשומר הסף אשר מבטיח שמירה על הביטחון של המבקרים בשדה ושל אזרחי המדינה, הוא השתמש ביכולתו לנוע באופן חופשי בתחומי השדה והשטח האווירי ללא בידוק לצורך ייבוא של קוקאין לישראל".

 

תגובות

עורכי הדין ציון אמיר וארז אבוהב, אשר מייצגים את רמי יוגב, מסרו בתגובה: "כתב האישום הוגש היום. נלמד את תוכנו, נלמד את הראיות ונגיב בהתאם. מדובר באדם שתרם משך שנים ארוכות לביטחונה של מדינת ישראל וביטחונם של אזרחי ישראל בארץ ובעולם".

 

מימין עו
עורכי הדין ציון אמיר, שי שורר, נס בן נתן, שחר חצרוני, ארז אבוהב ואסף כהן(צילום: יאיר שגיא, שאול גולן)

עו"ד נס בן נתן, שמייצג נאשם אחר, מסר: "כתב האישום הוגש היום בהתבסס על עדות עד מדינה מפוקפק ולא יציב שמנסה למלט את עצמו מהדין באמצעות שקרים".

 

עו"ד שחר חצרוני, שמייצג עם עו"ד יוסי אשכנזי את אחד הנאשמים, אמר: "לנאשם שאותו אנחנו מייצגים אין כל קשר לעבירות הסמים ולאף אחד מהנאשמים האחרים בפרשייה, לרבות עד המדינה. לפיכך נראה כי לאחר לימוד החומר יהיה בידינו לשכנע את בית המשפט לשחרורו לביתו".

 

עו"ד שי שורר, שמייצג נאשם נוסף, אמר: "אגיב בהתאם לראיות, ולא לשמועות ורסיסי ראיות כגון תמונות הנשק שפורסמו".

 

עו"ד עומר גואטה, שמייצג נאשם נוסף מסר: "חלקו של מרשי על פי כתב האישום מינורי ללא קשר לייבוא הסמים, והדברים מתבססים רק על עדות עד מדינה שהינו בלתי אמין ומגמתי ובית המשפט יחשף לכך שיוצגו בפניו הראיות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
רמי יוגב, היום בבית המשפט
צילום: מוטי קמחי
מומלצים