שתף קטע נבחר

ניווט בסערה בלילה: לוחם נפל בנחל ליד כרמיאל, נסחף ונהרג

השלב המסכם במסלול ההכשרה של גדס"ר צנחנים הסתיים בטרגדיה: המח"ט אישר "ניווטי בדד" - חרף התחזית הסוערת. לאחר פקודת ההתכנסות, הלוחם מעד, קיבל חבל הצלה מחברו, אך נסחף בנחל חילזון שליד כרמיאל תוך שהוא צועק: "אני מחליק". אחרי כשעתיים הוא אותר כ-100 מ' ממקום הנפילה. צה"ל: "הניווט החל ללא גשם ובעומס קור שמאפשר זאת. תיק התרגיל אושר"

 

 

אסון בנחל: צה"ל התיר לפרסום כי הצעיר שנסחף הלילה (בין ראשון לשני) בנחל חילזון סמוך לכרמיאל היה לוחם בגדס"ר צנחנים, שהיה בעיצומו של ניווט באזור כחלק מהשלב הסופי בהכשרתו. שני לוחמים נוספים פונו במצב קל לבית החולים רמב"ם בחיפה.

 

מצה"ל נמסר כי "בעקבות האירוע, הורה מפקד זרוע היבשה, אלוף קובי ברק, על עצירת כלל הניווטים בצה"ל. המשטרה הצבאית החלה בחקירת האירוע. מפקד פיקוד המרכז, אלוף נדב פדן, הורה על הקמת צוות מומחים בראשות מפקד חטיבת 'עציוני', אלוף-משנה אורן שמחה, לבדיקת נסיבות האירוע". 

חילוץ הצעיר באזור נחל חילזון (צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז צפון)
החילוץ בנחל חילזון(צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז צפון)

מפה של אזור נחל חילזון ()חילוץ הצעיר באזור נחל חילזון (צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז צפון)
החילוץ מהנחל(צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז צפון)

חיפושים אחרי הצעיר שנסחף בנחל (צילום: דוברות המשטרה)
(צילום: דוברות המשטרה)

מתחקיר ראשוני שנערך בשטח עולה כי מדובר בשלב אשר כלל "ניווט בדד" שהחל אמש בשעה 20:00 בגליל התחתון. סמוך לשעה 4:00 קיבלו הלוחמים שניווטו לבדם בשטח ההררי שליד כרמיאל, את פקודת ה"כנוס", שמשמעותה כי עליהם להגיע לנקודת הסיום בציר הניווט.

 

הלוחם שנהרג חבר לפי הנהלים ללוחם אחר, והשניים החלו לנוע לכיוון נקודת המפגש של כלל הכוח שניווט. סמוך לשעה 5:00, בשיאו של גשם חזק שהחל לרדת שעה קלה קודם לכן, הם הגיעו לנחל חילזון, שנחשב לנחל אכזב, ששופע במים רק בימים גשומים בחורף. השניים החליטו לחצות את הנחל, שגובה המים בו באותה עת הגיע לכחצי מטר עד מטר.

 

 

 

הלוחם הראשון הצליח להגיע לגדה השנייה, בעוד שחברו, לפני השלמת החצייה, ניסה לטפס אף הוא לגדה הנגדית אך מעד מסיבה שאינה ברורה, ונסחף עם הזרם. רגעים קודם לכן הספיק להגיד לחברו "אני מחליק", ובתגובה חברו השליך לעברו חבל אישי – ללא הועיל. הלוחם נסחף ונעדר במשך כשעה וחצי, עד שאותר, לפי צה"ל, כ-100 מטרים מנקודת החצייה, שמצבו אנוש.

 

צוות חילוץ של יחידת 669 בחיל האוויר איתר אותו והוציאו מהנחל בתנאי מזג אוויר קשים, אך נאלץ לקבוע את מותו במסוק היסעור, במהלך ניסיונות ההחייאה, בדרך לבית החולים רמב"ם שבחיפה. שלושה לוחמים אחרים מהגדוד נפגעו באורח קל מהיפותרמיה, במהלך החיפושים אחר חברם. שניים טופלו בבית החולים רמב"ם בחיפה והשלישי במרכז הרפואי לגליל בנהריה. הם שוחררו בשעות אחר הצהריים לבתיהם. 

 

עוד עולה מהתחקיר הראשוני כי תיק התרגיל של האימון אושר בימים האחרונים באופן מסודר בקרב קציני הצנחנים , כולל ברמתו של מפקד החטיבה, אלוף-משנה יקי דולף. ברשות שני הלוחמים שניסו לחצות את הנחל היו חבלים אישיים ומכשיר קשר.

 

דובר צה"ל: "מוות מיותר, נפיק לקחים"

לפי דובר צה"ל, תת אלוף רונן מנליס, עומס הקור אמש, בזמן היציאה לניווט, היה בדרגה אפס, כאשר גם עומס קור בדרגה אחת מאפשר אימון מסוג זה לפי הוראות הבטיחות בזרוע היבשה. "לא ברור אם הלוחם נפגע ממכה או מדבר אחר. תנאי מזג האוויר אמש אפשרו ניווט באותו האזור ובאותן שעות, כאשר לא ירד גשם, שלפי התחזית היה אמור להתחיל לרדת בבוקר. אחת השאלות שנבדקות כעת נוגעת למצב הקרקע בנחל שזרימת המים בו הייתה בגובה עמידה וגם החיפושים היו בגובה עמידה. זהו אירוע מוות מיותר ונפיק את הלקחים ממנו".

 

בעקבות האירוע החמור הופסקו כל אימוני הניווט בצה"ל עד להודעה חדשה, והוקם בצה"ל צוות בדיקה בראשות אלוף משנה במקביל לתחקיר הפיקודי שהחל בשטח.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז צפון
החילוץ מהנחל
צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז צפון
מומלצים