שתף קטע נבחר

לא רק אנרגיה מתחדשת: שיכון ובינוי מתרחבת לגז טבעי

החברה ניגשת למכרז ההפרטה הראשון של חברת חשמל לרכישת תחנת הכוח אלון תבור, שליד עפולה

שיכון ובינוי אנרגיה הודיעה כי היא מתכוונת לפתח פרויקטים בתחום הגז הטבעי, לצד פעילותה הקיימת בתחום האנרגיה המתחדשת כמו תחנת הכוח הפוטו וולטאית בצאלים, התרמו סולארית באשלים, ועוד. כמו כן החברה נערכת להתמודדות במכרזי ההפרטה הקרובים של חברת החשמל על תחנות כוח פעילות.

 

תחנת כוח המונעת באמצעות גז טבעי (צילום: shutterstock)
תחנת כוח המונעת באמצעות גז טבעי(צילום: shutterstock)

 

במסגרת הרפורמה במשק החשמל, חברת החשמל התחייבה בחודש מאי למכור חמש תחנות כוח, התחנה הראשונה שיוצאת למכירה היא תחנת הכוח אלון תבור, הסמוכה לעפולה. מדובר בתחנת כוח המייצרת 583 מגה-וואט חשמל והיא בעלת פוטנציאל לייצור 230 מגה-וואט נוספים.

 

ב"כלכליסט" פורסם לפני כמה חודשים כי התחנה תמכר AS IS, כלומר ללא חוזה הגז היחסי שלה מול מאגר תמר. מדובר בחוזה הכי יקר במשק, עם עקומת התייקרות אוטומטית עד לאמצע 2021.

 

השדה הסולארי של שיכון ובינוי בנגב (צילום: אבשלום שושני) (צילום: אבשלום שושני)
השדה הסולארי של שיכון ובינוי בנגב(צילום: אבשלום שושני)

 

יו"ר שיכון ובינוי, תמיר כהן, אמר: "שיכון ובינוי אנרגיה הובילה עד היום את שוק האנרגיה המתחדשת בישראל. כעת אנחנו מרחיבים את פעילות החברה בשוק האנרגיה בישראל ונעשה זאת באמצעות ייזום והקמה של תחנות כוח, ורכישה של תחנות קיימות - תוך שימוש בידע ובניסיון הנצבר בחברה".

 

מנכ"ל שיכון ובינוי, משה לחמני, הוסיף: "שיכון ובינוי ידעה לזהות בשלב מוקדם את העיתוי הנכון לכניסה לשוק האנרגיה המתחדשת, וכעת אנו מזהים הזדמנויות חדשות בייצור חשמל מגז טבעי. השנים הקרובות יביאו עמן שינויים רבים במשק האנרגיה, ושיכון ובינוי אנרגיה ממוצבת היטב על מנת לצמוח עם השוק ולהביא גם לכאן טכנולוגיות חדשות וסינרגיות תפעוליות".

 

מנכ"ל שיכון ובינוי אנרגיה, נבות בר, אמר כי לא מדובר בניסיון הרכישה היחיד של החברה בתחום: "בעשור הקרוב החברה מתכוונת לפתח ולהתמודד על פרויקטים בטכנולוגיות מגוונות בהיקפים של מאות מגה-וואט. בין אם מדובר בהפרטה של תחנות כוח קיימות או בנייה של חדשות - הצוות המקצועי והמנוסה של שיכון ובינוי אנרגיה, לצד היכולות הפיננסיות והתפעוליות של קבוצת שיכון ובינוי יביאו ערך של ממש בפעילות זו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
תחנת כוח המופעלת בגז. ארכיון
צילום: shutterstock
מומלצים