שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הסערה מתחזקת מיוון ועד ישראל: הנחלים שוצפים, שלג ורוחות עזות
  מזג האוויר יהיה גשום וסוער הערב מצפון הארץ ועד לצפון הנגב. שלג ירד בחרמון ובהרי הצפון, וייתכן שגם במרכז. ביוון כיסה שלג את אתונה. בצפון יוון נרשמה טמפרטורה היסטורית של מינוס 23 מעלות. התמונות שלכם והתחזית המלאה

   

  יום חורפי: הנחלים שוצפים, שלג בחרמון    (צילום: אביהו שפירא)

  יום חורפי: הנחלים שוצפים, שלג בחרמון    (צילום: אביהו שפירא)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  המערכת הגשומה שמתפשטת לישראל כבר מורגשת היטב במזרח הים התיכון. מונומנטים ארכיאולוגיים באתונה כוסו היום (שלישי) באופן נדיר בשכבת שלג, והאקרופוליס נראה הבוקר כמו הר מושלג.

    

  צילמתם סרטונים או תמונות (לרוחב)? שלחו למייל האדום

   

  ברחבי אתונה הושבתו חלק ממוסדות החינוך. הטמפרטורות בצפון יוון הגיעו למינוס 20 מעלות ואף למינוס 23 מעלות בעיר פלורינה - נתון שמעולם לא נמדד שם. השלג גרם לשיבושים בכבישים ובתחבורה הציבורית. גם בקפריסין דווח על שלג ועל גשמים כבדים. שלג נראה גם באיסטנבול ובמקומות נוספים בטורקיה.

   

  שלג באתונה (צילום: AFP)
  האקרופוליס הפך להר מושלג. מבט לאתונה (צילום: AFP)

  שלג באתונה (צילום: AFP)
  שלג באתונה (צילום: AFP)

  שלג באתונה (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)

  שלג באתונה (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  שלג באתונה (צילום: AP)
  (צילום: AP)

  שלג באתונה (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  שלג באיסטנבול (צילום: AFP)
  שלג באיסטנבול(צילום: AFP)

  שלג באיסטנבול (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  הערב והלילה יהיה גשום וסוער מצפון הארץ ועד לצפון הנגב. שלג ירד בחרמון ובפסגות הרי הצפון. בלילה ייתכן שלג קל באוויר גם בפסגות הרי המרכז. קיים חשש לשיטפונות בנחלי הדרום והמזרח.

   

  ממרכז החיזוי "מטאו-טק" נמסר כי שקע עמוק מעל אזורנו גורם למזג אוויר סוער. הטמפרטורות החזויות הלילה ומחר: קריית שמונה 13-6, קצרין 8-3, צפת 5-1, טבריה 15-8, נצרת 9-4, חיפה 14-9, ת"א 14-9, ירושלים 6-2, אשקלון 14-9, עין גדי 19-12, באר שבע 13-6, ערד 9-4, מצפה רמון 8-2, אילת 17-9.

   

  הרוח בים התיכון תהיה דרום-מערבית ותנשב בעוצמה של 60-30 קמ"ש. ייתכנו משבים של עד 80 קמ"ש. הים יהיה רוגש עד סוער, וגובהו ינוע בין 50--250 ס"מ.

   

  מחר בבוקר יהיה גשום וקר, והשלג יוסיף לרדת בחרמון ובפסגות הרי הצפון. הגשם יתמעט במשך היום והרוחות ייחלשו בהדרגה. בערב הגשם צפוי להיפסק. החל מיום חמישי צפויה התחממות והטמפרטורות יעלו בסוף השבוע.

   


   

  החזאי ליאור סודרי מחברת מטאו-טק אומר כי מדובר באותה מערכת שמגיעה בשעות אלה לאזורנו. "אותה מערכת שמורידה שלג באתונה וגשם כבד בקפריסין מתפשטת ומתרחבת ומגיעה גם לאזורנו. המערכת תיכנס עם רוחות ואוויר קר ותוריד באזורנו שלג בגבהים שמעל 800 מטר - ועשויה אף לגרום לשלג קל באזורים גבוהים במרכז. באזורים אחרים צפוי הקור להביא לכמויות נאות של גשמים שיירדו ב-24 השעות הקרובות".

   

  מלבד גשמי הברכה שירדו על המטעים והשדות ומנות הקור שמבטיחות עונת תפוחים ודובדבנים טובה, רצף הגשמים בחודשים דצמבר וינואר הביאו לחקלאים והתושבים הוותיקים בצפון משהו שכבר כמעט שכחו ממנו - זרימות עזות בנחלים.

   

  בשנים הקודמות היו הפוגות גדולות בין מערכות הגשם, כך שהקרקע הספיקה להתייבש ורוב הגשמים שירדו במערכת שלאחר מכן נספגו עוד לפני שהחלו לזרום אל אפיקי הנחלים. כעת, במשך חודש וחצי, מערכת רודפת מערכת ומעט ימי השמש ביניהן לא הספיקו לייבש את הקרקע. כל טיפה שזורמת כעת בנחלים עוברת למאגרי המים וכמובן לכינרת.

   

  כינרת (צילום: ירין כהן)
  יום גשום בכינרת(צילום: ירין כהן)

  מעיין צבי (צילום: עופר שנער)
  מעיין צבי(צילום: עופר שנער)

  איתן שדה, מנכ"ל חברת מי גולן האחראית על המאגרים ברמה, אמר כי עד כה נוספו למאגרים בגולן כ-8 מיליון קוב מים, שמהווים כ-25% מהנפח הזמין. במקביל, החלה הכינרת לעלות בקצב מהיר וביממה האחרונה נוספו לאגם 8.5 ס"מ. בין הנחלים שהחלו לפתע לזרום ביתר שאת: נחל עמוד, נחל צלמון, נחל דליות, נחל דישון ועוד. רבים מהנחלים הזרימו סחף, וצבעו את מי הכינרת במניפות דלתא חומות.

   

  מרשות המים נמסר כי העלייה במפלס הכינרת הייתה הגבוהה ביותר השנה ביממה אחת. המפלס עומד על 214.35, אולם עדיין נמוך ב-1.35 מ' מהקו האדום התחתון. למילוי האגם חסרים 5.55 מטר. למרות כמות המשקעים הגדולה, מדגישים ברשות כי גם שנה מבורכת במשקעים, לא די בה לכסות גירעון של חמש שנים שחונות. 

   

  גם הירדן עלה על גדותיו, וותיקי הגליל אומרים כי מחזה כזה לא נראה כבר קרוב ל-10 שנים. ברשות המים מדדו ספיקות של 68 קוב לשנייה באזור גשר הפקק, ואילו בנחל שניר באזור מעיין ברוך, נמדדה ספיקה של 72 קוב לשנייה.

   

  ברשות הכינרת ציינו כי תעלות הירדן המקיפות את אגמון החולה, והן חלק מפרויקט הייבוש והשיקום שבה אחריו, גאו גם הן היום. חגי לוין, פקח רשות הכינרת, אמר: "זה כיף לראות את הנחלים מהגליל והגולן זורמים לאגם, העלייה המהירה של המפלס נמשכת ותימשך עוד ביממה הקרובה, עד לסיום מופע הגשם הזה. אנחנו מזמינים את כולם לבוא וליהנות מהחגיגה".

   

  גם המפלים זורמים בעוצמה שלא נראתה שנים, בהם מפלי התנור והטחנה בנחל עיון, מפל הבניאס (המסלול הארוך בשמורה נסגר בשל הגשמים), מפל הזוויתן, מפל סער, המפל בנחל קצרין, מפל עיט הסמוך למושב אניעם ועוד. גם נחל צלמון עלה על גדותיו סמוך לשפך בקיבוץ גינוסר שעל גדות הכינרת.

  הקישון מתחת לגשר בכביש 6 החדש בצפון (צילום: רשות ניקוז נחל הקישון)
  הקישון זרם מתחת לגשר בכביש 6 החדש בצפון(צילום: רשות ניקוז נחל הקישון)

  הצפה בקישון (צילום: דוברות משטרת ישראל)
  הקישון הציף כבישים באזור קריית טבעון (צילום: דוברות משטרת ישראל)
   

  נהר הירדן (צילום: יגאל שמידט )
  נהר הירדן(צילום: יגאל שמידט )

  הלל גלזמן, ראש תחום ניטור נחלים ברשות הטבע והגנים, אמר כי הימים האלה הם "חגיגת מים בטבע". עם זאת, בהמשך לאסון שבו נהרג הלוחם אביתר יוספי, אמר כי נחל חילזון מקבל כמות גדולה של מי נגר מתעלות הניקוז של היישובים הסמוכים. "ברגע שמתחיל הגשם כל מי הנגר האלה לא נספגים, אלא זורמים לנחל וגורמים בו לזרימה חזקה", הסביר.

   

   

  באזורים המערביים יותר גאו גם נחל הקישון ונחל ציפורי. בשעות הבוקר המוקדמות נמדדה ספיקה של 140 מ"ק בקישון, מה שגרם להצפות באזור קריית חרושת הסמוכה לטבעון.

   

  מזג האוויר הסוער גרם הבוקר להצפות בכמה כבישים בעיקר במפרץ חיפה ובאזור קריית טבעון. השירות ההידרולוגי ורשות ניקוז נחלים קישון מדד לפנות בוקר ספיקה (קצב זרימה) של 140 מ"ק בשנייה בנחל. 

   

  צור מוסרי, תושב ראשון לציון שנסע לטייל היום ברמת הגולן כדי לצפות בזרימות המרשימות הנחלים, אמר שהמראות בצפון "מדהימים". לדבריו, הוא מטייל הרבה, ולא זוכר זרימות כאלו בשנים האחרונות. "את נחל פרוד ואת מפל האירוסים לא ראיתי ככה כבר המון זמן", ציין.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים