שתף קטע נבחר

דור שני במפלגה: האח של אקוניס והבן של ביילין

עומרי אקוניס וגיל ביילין מתמודדים בפריימריז של שתי המפלגות הגדולות לאחר שינקו את הפוליטיקה מגיל אפס. בריאיון לאולפן ynet סיפרו על התגובות במשפחה והתוכניות לעתיד: "יש ליכוד ויש עבודה. כל מה שבאמצע מפריע"

 

 
פוליטיקה גנטית: גיל, בנו של השר ויו"ר מרצ לשעבר יוסי ביילין, ועומרי, אחיו של שר המדע והטכנולוגיה אופיר אקוניס (הליכוד) נכנסים, או יותר נכון חוזרים לפוליטיקה. בריאיון שהעניקו אתמול (רביעי) לאולפן ynet הם סיפרו על ילדותם ("ליוויתי את פרס כל ערב לעצרות"), על המפלגות שאיתן הם מזוהים ("יש ליכוד ויש עבודה, כל מה שבאמצע מפריע"), על המשפחה הפוליטית ועל התוכניות קדימה. צפו בריאיון המלא.

 

אתם חדשים בפוליטיקה?

"התחלתי את החיים מתוך המערכת הפוליטית", סיפר גיל. "את הטירונות הפוליטית שלי עברתי בתוך מפלגת העבודה, הגעתי עם אבא שלי לעבודה שלו בתור ילד. הכרתי מקרוב מאוד את שמעון פרס ו יצחק רבין, כמו גם את המבנה המיתולוגי של העבודה של פעם ברחוב הירקון 110.

 

"הייתי פעיל בבחירות ב-1984 וליוויתי את פרס להצהרות וכנסים", הוא המשיך. "ראיתי איך הוא מגיע לעצרת גדולה וזורקים עליו עגבניות, אבנים, פעם אחת אפילו הפכו לו את האוטו בבית שמש. כנראה שזה מאוד עיצב אותי כילד. אחר כך הייתי יו"ר נוער עבודה, אגודת הסטודנטים והמשמרת הצעירה. המסלול היה מאוד ברור מבחינתי: אחרי הקמפוס אני ממשיך לכנסת".

 

עומרי אקוניס וגיל ביילין בראיון לאולפן ynet לקראת הבחירות (צילום: חגי דקל)
עומרי אקוניס וגיל ביילין בראיון לאולפן ynet(צילום: חגי דקל)

לדבריו, האירוע שגרם לו לסטות מהמסלול היה רצח ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין: "הרצח גמר אצלי הכול מבפנים. דומם לי את המנועים. זזתי למקום אחר: לתקשורת, לאקטואליה. ערכתי חדשות ותכניות במשך הרבה שנים, אבל ה"חיידק" הגיע שוב לפני כשנתיים וחצי ועזבתי הכול לטובת עשייה ציבורית".

 

למה מפלגת העבודה?

"זה זורם לי בעורקים", אמר גיל. "למדתי תואר שני במדעי המדינה עם התמחות בתקשורת פוליטית, ואני מכיר את המפה הפוליטית היטב. אני מאמין בשתי מפלגות גדולות: יש את הליכוד ויש את העבודה. כל מה שבאמצע מפריע ומפלג את האנשים המרכזיים".

 

גם עומרי אקוניס, אחיו של שר המדע והטכנולוגיה אופיר אקוניס (הליכוד), גדל במערכת הציבורית. "לא רק שאני לא חדש, אני אפילו די ותיק למרות גילי הצעיר. אני מגיל אפס בליכוד", אמר המתמודד בן ה-34. "פעלתי כנער בתנועת הליכוד, הייתי רכז צעירי הליכוד ובכל מערכות הבחירות לאורך השנים - גם בתקופות הקשות של 12 המנדטים וגם בתקופות הטובות של 30 המנדטים. עד לפני ארבעה חודשים, הייתי יועצו הפוליטי של ראש הממשלה בנימין נתניהו".

 

משפחת אקוניס ()
משפחת אקוניס, אז והיום. משמאל: יוסי וגיל ביילין

 יוסי וגיל ביילין ()
יוסי וגיל ביילין

גיל ביילין ועומרי אקוניס בצעירותם ()
האחים אקוניס בילדותם
להיות קרובי משפחה של אנשים שנמצאים בפוליטיקה - זה יתרון?

"זו זכות גדולה", אמר עומרי. "אני גאה באחי על הדרך שהוא מוביל כאיש מקצוע בפוליטיקה הישראלית שעשה דברים טובים לאורך השנים. הוא מודל לחיקוי בשבילי. אני רוצה שהוא יצליח ויתברג לעשירייה הראשונה".

 

גיל, מה אביך, יוסי ביילין, כששמע שאתה רץ לפריימריז של מפלגת העבודה?

"הוא אמר שהפתעתי אותו דווקא בגלל שגדלתי בבית תחת איומים ומכתבים שקיבלנו ממתנגדים. אבל אני בא עם אג'נדה, בא כדי לעשות מהפכות גדולות ולהציל חיים. אבא שלי אמר שהוא מאוד מעריך אנשים שעוזבים קריירה ומגיעים לפוליטיקה, למרות המחיר הכבד שזה עלול לגבות.

 

ביילין הצעיר לא חשש להתייצב מאחורי היו"ר אבי גבאי בעקבות הסערות האחרונות. "יש לנו יושב ראש שנבחר רק לפני שנה וחצי. צריך להתאחד ולעשות הכול בשביל שינוי במדינה. אנחנו צריכים דור חדש וצעיר ואנחנו חייבים להתלכד, כולם יחד, מאחורי המנהיג".

 

דווקא בגלל שאתם יודעים שפוליטיקה יכולה להיות קשה - אתם לא רוצים להישאר בצד?

"אם יש לאדם עמדות ברורות והוא חושב שהוא יוכל להשפיע בחיים הציבוריים", אמר עומרי, "הן בליכוד והן בעבודה או במקומות אחרים - ראוי שיעשה את הצעד הזה. כמובן שאנחנו לוקחים בחשבון גם את המחירים שאנחנו עלולים לשלם".

 

אחיך בעד? ראש הממשלה בירך?

"בהחלט. זה לא היה קורה ללא ברכת הדרך מאחי. אנחנו משתפים פעולה בעניין הזה בצורה מלאה, אני מסייע לו להיבחר ברשימה הארצית והוא מסייע לי להיבחר ברשימת מחוז מישור החוף. לגבי ראש הממשלה - כשסיימתי את תפקידי כיועצו זה לא היה אופציה, אבל כשאגיע לאן שאגיע אשוחח איתו. אני מקווה ומאמין שהוא יברך על המהלך".


פורסם לראשונה 09/01/2019 23:40

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגי דקל
עומרי אקוניס וגיל ביילין באולפן ynet
צילום: חגי דקל
מומלצים