שתף קטע נבחר

הצצה: משרדי אמזון ופייסבוק בישראל

מה קורה מאחורי הקלעים כשענקיות טכנולוגיה בינלאומיות עושות עלייה? אילו סטנדרטים מציבות אמזון ופייסבוק בתכנון משרדים ובנייתם, וכיצד זה משפיע על השוק הישראלי? יצאנו למשרדי פייסבוק ואמזון החדשים בישראל

בשיתוף א.וייס קבלן מבצע

|צילום: ירון שרון ואורי דוידוביץ'|
 
סטארט-אפ ניישן: בשנים האחרונות מושכת אליה מדינת ישראל הקטנה את השמות החמים בעולם ההיי-טק: מפייסבוק שעברה דירה לאחרונה, דרך אמזון שהתמקמה בחיפה, אינטל שמתפרשת ברחבי המדינה ומיקרוסופט, שבונה משרדים חדשים ומגייסת עובדים. עלייתן ארצה של ענקיות הטכנולוגיה היא פרויקט יוצא דופן בפני עצמו - מציאת הלוקיישן הנכון להקמת המשרד, חודשים של תכנונים ושרטוטים ומענה על צרכים שלעיתים שונים מאלה של השוק הישראלי.
 

"הקמת משרדים ומרחבי עבודה היא פרויקט שונה לחלוטין מבנייה למגורים", מצהיר איתי וייס, מנכ"ל א. וייס - חברה העוסקת בתחום הייזום, הניהול והביצוע בענף הבנייה זה עשרות שנים. "מדובר בפרויקט שונה בהיבט של לוחות הזמנים שנדרשים להקמת משרדים, שהם מהירים בהרבה מבמגורים, חומרי הגמר שבהם אנחנו עושים שימוש ובעיקר בכמות המערכות שיש במשרדים", מסביר וייס.

 

משרדי פייסבוק תל אביב (צילום: עדי כהן-צדק)
משרדי פייסבוק החדשים בת"א: "הקמת משרדים שונה לחלוטין מבניית פרויקט למגורים"(צילום: עדי כהן-צדק)

 
רק בנובמבר האחרון העתיקה הרשת החברתית פייסבוק את משכן הקבע בישראל משדרות רוטשילד התל-אביביות אל מגדל עזריאלי החדש בשרונה. מעבר הדירה לווה בחודשים של הכנות תכנוניות ובביצוע עבודת שטח מעמיקה מאחורי הקלעים. "המשרדים של פייסבוק בארץ דומים למשרדים שממוקמים בעולם, וכן, יש גם נגיעה קטנה של עיצוב מקומי", מתאר האדריכל מיכי סתר ממשרד סתר אדריכלים, מי שהיה אמון על אדריכלות הפנים בפרויקט. "בשנים האחרונות אנחנו מתכננים מקומות עבודה שהם בחוויה מאוד חזקה - אנחנו בדרך כלל משתדלים לתת לכל חברה את החוויה הספציפית המיוחדת שלה", מוסיף סתר.
משרדי פייסבוק תל אביב (צילום: עדי כהן-צדק)
חוויה חזקה: ענקיות הטכנולוגיה עושות עלייה(צילום: עדי כהן-צדק)
 
וייס מתאר את החודשים של הליך הביצוע שנדרשו כדי לספק את התוצר המושלם עבור פייסבוק: "אין עיגול פינות בחברה כמו פייסבוק. יש להם הליך בקרה מאוד מוסדר כיצד צריך להיראות הפרויקט. זאת אומרת שהצוות של פייסבוק יודע בדיוק מה הוא רוצה - אתה צריך להתיישר לפי הדרישות שלהם, וזה תהליך מורכב, אבל בסופו של דבר צריך לספק להם את התוצר המושלם", אומר וייס שמשרדו היה אמון על ביצוע העבודות במשרדי פייסבוק.
 
כמעט בכל בית בישראל מתקיימת שיחת סלון משפחתית שבה איש ההיי-טק מתפאר בשפע ובנוחות של משרדו. אם בעבר הסתפקו החברות בתכנון בעל קווי מתאר נקיים, כיום ניתן לראות ירידה עמוקה לפרטים ודגש על תחושת חמימות ביתית עבור העובדים. "אם תראו בפייסבוק את מקומות העבודה - הם מקומות עבודה מינימליסטיים, זאת אומרת מאוד-מאוד מאופק. לעומתם אזורי השיתוף, שבהם השקענו הרבה אנרגיה גם בנושא העיצובי וגם בנושא החומרים, שם המקום היחיד שיש בו מאמץ עיצובי", אומר סתר.
מרחבים משותפים עם מאמץ עיצובי - פייסבוק בת"א (צילום: עדי כהן-צדק)
מרחבים משותפים עם מאמץ עיצובי - פייסבוק בת"א(צילום: עדי כהן-צדק)
 

משרד נייד: אמזון עושה עלייה ארצה

הרחבת פעילות המחקר והפיתוח לנדבך נוסף של פעילות מסחר אלקטרוני הובילה לצרכים חדשים של ענקית הטכנולוגיה אמזון בישראל. לפני מספר חודשים ובמבצע מורכב הורכבו בשטח של פארק מת"מ בחיפה כמה מבנים טרומיים שמשמשים כיום כמשרדיה הזמניים בישראל.

 

"ענקית הטכנולוגיה אמזון הגיעה בבקשה מיוחדת של משרדים בשטח של כ-3,000 מ"ר בלוח זמנים קצר ביותר", מתאר אמיר מרציאנו, מנהל פרויקט אמזון בחברת א. וייס. "הזמן שהוקצב לנו לעבודה באתר הנוכחי היה כחודש ימים, כשבזמן הזה צריך לסגור את כל המערכות ואת כל הבינוי שהתחלנו במבנים הטרומיים במפעל", הוא מוסיף.

 

אמזון חיפה (צילום: אורי דוידוביץ')
מבנה זמני טרומי: אמזון בחיפה(צילום: אורי דוידוביץ')
 

 

"העבודה במפעל הצריכה דיוק מאוד גבוה, מאחר שכל הקופסאות בטון הטרומי מחוברות, ועל זה אנחנו משלבים את כל המערכות - זאת עבודה שצריכה להיעשות באפס טעויות ובמינימום זמן. אני מאמין ומעריך שפרויקט ייחודי מהסוג הזה ילך ויצבור תאוצה בישראל. זה פתרון שהוא פתרון ייחודי לביצוע פרויקט משרדים ברמת גמר גבוהה, בסטנדרט גבוה ובלוח זמנים קצר ביותר", מציין מרציאנו.

 

אמזון חיפה (צילום: אורי דוידוביץ')
לוח זמנים קצר ודרישות ביצוע ייחודיות(צילום: אורי דוידוביץ')

 

וזה לא סוף הסיפור של אמזון בישראל - בימים אלה נבנה סמוך למבנים הטרומים הזמניים בחיפה בניין מודרני עבור ענקית הטכנולוגיה, שיכלול כמה קומות של משרדים ומעבדות. "כשלוש מאות מטרים מהמבנה המודולרי, אנחנו רואים כאן את מבנה הקבע בשטח של כעשרת אלפים מ"ר של ענקית הטכנולוגיה אמזון. גם כאן מדובר בביצוע קצר ביותר, לוח זמנים קצר של חצי שנה בלבד לעבודות הגמר, שכוללות תשתיות, מיזוג, חשמל, אינסטלציה, תקשורת וכל מוצרי החשמל", מתאר מרציאנו.

 

אמזון חיפה (צילום: אורי דוידוביץ')
מבנה הקבע של אמזון שעתיד להתאכלס בקרוב(צילום: אורי דוידוביץ')

 

 

האם הסטנדרט הגבוה שמציבות החברות הבינלאומיות משפיע על השוק הישראלי?

וייס: "החברות הישראליות ברובן עדיין לא שם - בסופו של דבר המשאבים שלהן זה לא המשאבים של החברות הבינלאומיות. הן לא יכולות להרשות לעצמן לעשות את מה שהחברות הגלובליות עושות. אבל בהחלט, אנחנו מזהים שהדרישות והסטנדרטים עלו בשנים האחרונות".

 

 

אמזון חיפה (צילום: אורי דוידוביץ')
עובדים על זה: לוחות זמנים קצרים, עבודה מרובה(צילום: אורי דוידוביץ')

 

בשיתוף א.וייס קבלן מבצע

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עדי כהן-צדק
המשרדים של ענקיות הטכנולוגיה בישראל
צילום: עדי כהן-צדק
מומלצים