שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  דווקא מישראל: קבלו מערכת התרעה לאופנועים

  חברת Ride Vision הישראלית פיתחה מערכת ראשונה מסוגה בעולם להתרעה מפני סכנת התנגשות בכביש עבור רוכבי אופנועים. מחיר צפוי לקיט הרכבה: פחות מ-1,000 שקלים

  במכוניות זה ממש לא חדש - מערכות המתריעות מפני התנגשות קיימות כבר שנים ארוכות בתעשיית הרכב והוכיחו יעילות יוצאת דופן בהפחתת תאונות ונפגעים כתוצאה מהן. בשנים האחרונות עברו מערכות אלה מהפך ומרבית המכוניות המודרניות מצוידות בכאלה המציעות גם התערבות אקטיבית בנעשה, בולמות במקרה הצורך ואף מסיטות את ההגה במקרים פחות שכיחים. ארגון הבטיחות הנחשב EuroNCAP, המבצע מבחני ריסוק ומעניק למכוניות חדשות ציוני בטיחות, מתייחס כיום למערכות כאלה כהכרח, ו"מעניש" יצרניות שמוותרות עליהן. אבל מה עם כלי רכב פגיעים יותר, אופנועים וקטנועים למשל?

   

  צפו בהדגמה שנערכה עבור ynet:

   

  אלה פחות מוגנים, ורוכביהם חשופים כמובן לכל פגיעה. לפי מחקרים שהתפרסמו בעבר, הסכנה להיות מעורב בתאונה בעת רכיבה על כלי דו-גלגלי גבוהה פי כמה מבעת נהיגה במכונית וחומרת הפגיעה כמובן גבוהה יותר. ניתן היה להניח שלאור נתונים אלה, שילוב מערכות התרעה על רוכבים יהיה בבחינת הכרח, אלא שהיצרניות עדיין לא הציגו מערכת שכזו, גם אם הן נמצאות - סמסונג, בוש, ב.מ.וו אם לנקוב בשמות כמה מהן - בשלבים שונים של פיתוח אחת. עד אז, יש פתרון ישראלי.

   

  ride vision ()
   

  חברת Ride Vision הישראלית של אורי לביא וליאור כהן מעוניינת להביא לשינוי בנושא זה, והדגימה לנו לראשונה מערכת התרעה מפני התנגשות לרוכבי אופנועים. המערכת נמצאת כעת בשלב ניסויים מתקדם, ובמצב זה הודגמה ל-ynet. בינתיים במגרש חניה סגור, אבל דרך פעולתה ופוטנציאל היעילות שלה אינן מוטלים כך נראה בספק. התרעה על איומים אליהם מתקרב האופנוע מתבצעת באופן ברור וחד-משמעי, מדויק ומעורר לפעולה מיידית. החל מכלי רכב החוסמים במפתיע את נתיב הנסיעה כמו רכב שחצה צומת באדום, או רכב שבולם בפתאומיות.

   

  המערכת מספקת התרעה האמורה לאפשר לחמוק ממכשול או לבלום בזמן, ופעולתה מבוססת על מצלמה המותקנת בחזית ומזינה מעבד מרכזי במידע ויזאולי המתורגם לסכנות אפשריות. בעת סכנה מופיע אור אדום בוהק על המראות וקול מושמע באזניות הקסדה. המערכת גם יודעת לזהות את הכיוון ממנו מגיע האיום, ומדליקה את האור במראה הרלוונטית.

   

  מצלמה נוספת מותקנת בחלקו האחורי של האופנוע, אך במקרה זה ההתרעה על התנגשות קרבה ניתנת דווקא לרכב הנמצא מאחור באמצעות אורות איתות מהבהבים. לדברי יוצריה, יש התאמה ליכולת התמרון של אופנוע בתנועה צפופה כך שנעשה ניסיון לנטרל עד כמה שניתן התרעות סרק, תוך חישוב מהירות האופנוע והמרחק מהסכנה. לדברי המפתחים, הם נמצאים במגעים עם מספר יצרני אופנועים בעולם במטרה שאלה יתקינו את המערכת באופנועיהם כציוד מקורי. בנוסף ניתן יהיה לרכוש, כך הם, את המערכת כקיט להתקנה על אופנוע במחיר שיעמוד על פחות מ-1,000 שקלים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים