שתף קטע נבחר

הפסדים למיי לקראת ההצבעה הגורלית על הברקזיט

בשבוע הבא יגיע רגע האמת של ראש ממשלת בריטניה, כשהפרלמנט יצביע על הסכם הפרישה מהאיחוד האירופי. לקראת ההצבעה הלחץ על מיי גובר, והפרלמנט קיצץ דרמטית את הזמן שתקבל להציג "תוכנית ב'" אם ההסכם שלה יידחה. החשש הגדול: פרישה ללא הסכם שתגרום נזק כלכלי אדיר

חברי הפרלמנט בבריטניה אישרו אתמול (יום ד') החלטה שמכריחה את תרזה מיי להציג במהרה הסכם חלופי לברקזיט, במידה ותפסיד בהצבעה הגורלית בשבוע הבא. אישור ההחלטה היה ההפסד השני של ראש ממשלת בריטניה בפרלמנט תוך יממה, לקראת ההצבעה הגורלית ביום שלישי על הסכם הפרישה מהאיחוד האירופי.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

בהצבעה אתמול החליט בית הנבחרים לקצץ דרמטית את הזמן שתקבל מיי להציג מתווה ל"תוכנית ב'". פרק הזמן המקורי היה 21 ימים. בית הנבחרים קיצץ אותו לשלושה ימים בלבד. הצגת "תוכנית ב'" תהיה כאמור אם, כפי שרבים מעריכים, הפרלמנט ידחה בשבוע הבא את ההסכם שגיבשה מיי עם האיחוד האירופי.

ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי הצהרה לפני הצבעת אי אמון (צילום: רויטרס)
ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי (צילום: רויטרס)

חברי המפלגה השמרנית של מיי מובילים את המרד בהסכם שגיבשה, וטוענים שהוא "כובל" את בריטניה לאיחוד האירופי. הם רוצים למנוע תרחיש של פרישה מהאיחוד בתאריך היעד שנקבע (29 במרץ) ללא הסכם. הם חוששים שהוא יגרום לנזק כלכלי אדיר לבריטניה. הממשלה אמרה שמדובר במצב "לא נוח", אבל שהוא לא ימנע את ההכנות לברקזיט. בממשלה של מיי אמרו הבוקר שפרישה ללא הסכם היא לא פחות מ"אסון".

 

ההחלטה לקצר את פרק הזמן להצגת מתווה ל"תוכנית ב'" הגיעה אחרי מפלה נוספת לממשלה השמרנית. בשלישי בערב קבע הפרלמנט ברוב של 303 מול 296 שהממשלה צריכה לקבל אישור מיוחד מהפרלמנט כדי שתוכל לפרוש ללא הסכם, לפני שתקבל לידה סמכויות מיסוי. "הדרך היחידה להימנע ממצב שבו אין הסכם היא להצביע למען ההסכם", אמרה מיי, שהבהירה שלא יהיה הסכם חלופי. הדובר שלה מיהר להוסיף: "אם זה לא יקרה אנחנו נגיב במהירות".

הפגנה מתנגדי הברקזיט בבריטניה (צילום: AFP)
הפגנה של מתנגדי הברקזיט מול הפרלמנט בלונדון(צילום: AFP)

הפגנה מתנגדי הברקזיט בבריטניה (צילום: EPA)
(צילום: EPA)
 

בנובמבר הצליחה מיי להגיע להסכם עם האיחוד האירופי בתום מו"מ מפרך. ההסכם עורר ביקורת קשה של חברי פרלמנט מכל המפלגות. מיי, שדחתה הצבעה על ההסכם בדצמבר מחשש לתבוסה, הבהירה שלא תדחה אותה פעם נוספת. מיי הזהירה שאם הפרלמנט ידחה את ההסכם בריטניה תעזוב את האיחוד האירופי ב-29 במרץ ויהי מה, גם ללא הסכם פרישה חלופי. אחד משרי הממשלה העלה את האפשרות של דחייה נוספת של ההצבעה, אך מיי הכחישה שהאפשרות הזאת קיימת.

 

 

במפלגת הלייבור באופוזיציה אמרו שינסו לקדם הצבעת אי אמון בממשלה אם מיי תפסיד בהצבעה על ההסכם, מה שצפוי לגרום לבחירות חדשות. מיי כבר שרדה הצבעת אי אמון שנערכה לה במפלגת השלטון. דובר מפלגת הלייבור העלה את האפשרות של עיכוב הברקזיט: "אני מאמין באמת ובתמים שאנחנו לא יכולים לעשות את זה ב-29 במרץ. זה פשוט לא בר ביצוע, מהרבה סיבות מעשיות. אנחנו הולכים לבדוק מה האלטרנטיבות שנמצאות עדיין על השולחן".

 

ההצעה להגביל את הזמן להצגת "תוכנית ב'" אושרה אתמול ברוב של 308 מול 297. היא קובעת שאם מיי מפסידה בהצבעה בשבוע הבא היה תהיה חייבת להציג לפרלמנט את הצעדים הבאים שלה בתוך שלושה ימים, עד 21 בינואר לכל המאוחר. אז יינתנו לה עוד שבעה ימים להגיש הצעה לבית הנבחרים, וחברי הפרלמנט יוכלו להגיש הסתייגויות כדי לנסות להשפיע על ההסכם החדש.

האיחוד האירופי ()
 

עיקר המחלוקת בהסכם הנוכחי עוסק בסוגיית הגבול בצפון אירלנד. הסעיף בהסכם הנוכחי קובע שאחרי פרישת בריטניה מהאיחוד האירופי לא יוצבו עמדות גבול של ממש בין אירלנד לבין צפון אירלנד, וכי הגבול ביניהן יישאר פתוח. צעד כזה יותיר את בריטניה נתונה לחוקי המכס של האיחוד, והמצב הזה אמור להימשך עד שייחתמו הסכמי סחר חדשים בין הצדדים.

 

מבקרי ההסכם בנוסחו הנוכחי טוענים כי השארת הגבול פתוח עלולה להותיר את בריטניה כבולה לאיחוד האירופי וכפופה לתקנות שלו לזמן בלתי מוגבל – כלומר גם הרבה אחרי שמתוקף פרישתה בריטניה כבר לא תוכל להשתתף בניסוח התקנות הללו. לטענתם הדבר גם יקשה על בריטניה לחתום על הסכמי סחר חדשים עם מדינות ברחבי העולם. מנגד, הצבת גבולות קשיחים בין אירלנד לצפון אירלנד עלולה להחזיר לאזור את המתיחות, קצת יותר מ-20 שנה אחרי שהושג שם שלום בתום עשורים של פיגועי דמים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים