שתף קטע נבחר

גורשה כי קיבלה מחזור ומתה עם ילדיה

קהילות שמרניות בנפאל מאמינות שאישה במחזור היא טמאה, ומדי חודש מגרשות נשים שמקבלות וסת לבקתות. אמבה לקחה את שני ילדיה לבקתה ללא חלונות. הם הדליקו אש כדי לשרוד את הקור המקפיא ומתו משאיפת עשן

אישה נפאלית ושני ילדיה מתו משאיפת עשן אחרי שישנו בבקתה ללא חלונות. האישה, שהייתה במחזור, גורשה מביתה בכחלק ממנהג עתיק שקיים בקהילות השמרניות של נפאל.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

קהילות רבות בנפאל מתייחסות לנשים שמקבלות וסת כנשים "טמאות", ומכריחות את האמהות והילדות לישון פעם בחודש מחוץ לבית, הרחק מהמשפחה. המנהג נאסר על פי חוק, אך ממשיך להתקיים.

 

אמבה בוהרה בת ה-35 ושני הילדים שלה הלכו לישון בשלישי בלילה בבקתה במחוז בג'ורה במערב נפאל. האם וילדיה (בני 12 ותשע) הדליקו מדורה קטנה בבקתה כדי להתחמם בחורף המקפיא של נפאל. למחרת, כשחמותה פתחה את דלת הבקתה היא מצאה את השלושה ללא רוח חיים.

נפאל אישה במחזור גורשה ומתה עם שני ילדיה (צילום: AFP)
נערה נפאלית בבקתת "צ'אופאדי"(צילום: AFP)
  

"אנחנו מחכים לתוצאות של נתיחת הגופות כדי לאשר את סיבת המוות", אמרו במשטרה המקומית, אך ציינו שההערכה היא שהשלושה מתו משאיפת עשן. השוטרים הוסיפו שבוהרה, האם שמתה בבקתה, נמצאה עם כוויות ברגליים ושחלק מהשמיכות שהיו בבקתה נשרפו.

 

הטרגדיה הזאת הייתה כתוצאה ממנהג שמכונה "צ'אופאדי", שהוצא מחוץ לחוק בנפאל ב-2005 אך ממשיך להתקיים, בעיקר באזורים שמרניים ומרוחקים במערב המדינה. בשנה שעברה הודיעה נפאל שכל מי שיגרש אישה או נערה במחזור מהבית יישלח לשלושה חודשי מאסר וייקנס ב-3,000 רופי.

 

המנהג, ששייך לדת ההינדואיזם, קובע שאסור להיות במגע עם אישה במחזור או אחרי לידה. ה"צ'אופאדי" אוסר על נשים לגעת באוכל, בסמלים דתיים, בבקר ובגברים במהלך המחזור החודשי והן חייבות לשמור מרחק מהמשפחה.

 

הטרגדיה של בוהרה וילדיה אינה הראשונה מסוגה. בשנה שעברה מתה צעירה בת 21 משאיפת עשן. גם היא גורשה לבקתה בתקופת המחזור. בעבר מתו תשע נשים במחזור שהוכשו על ידי נחשים. הנציבות הנפאלית לזכויות אדם מסרה שהמשטרה צריכה לעשות יותר כדי לאכוף את החוק. "נשים ימשיכו למות", הזהירו בנציבות זכויות האדם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
נערה נפאלית בבקתת "צ'אופאדי"
צילום: AFP
מומלצים