שתף קטע נבחר

עזה: ההפגנות יתחדשו היום, המצרים ניסו להרגיע

אחרי שבוע מתוח יחסית בדרום, ישובו היום אלפי פלסטינים להפגנות ליד גדר המערכת ברצועת עזה. משלחת של אנשי מודיעין מצריים הייתה אתמול בעזה ואחרי פגישה איתם הודיע בכיר חמאס כי הבנות הרגיעה עודן בתוקף

 

פלסטינים מפגינים מול גדר המערכת (צילום: AFP)
פלסטינים מפגינים מול גדר המערכת, לפני שבוע(צילום: AFP)

 

לאחר שבועות ארוכים של שקט משני צידי הגבול, בשבועיים האחרונים היו כמה תקריות ביטחוניות בגבול עזה, ולכן קיימת היום (ו') מתיחות רבה סביב קיומן של הפגנות צעדת השיבה בגבול הרצועה. עם זאת, תיווך מצרי עשוי להנמיך את גובה הלהבות והצפי הוא שההפגנות היום יעברו בשקט יחסי.

 

בשבועיים האחרונים חלה עלייה ברף האלימות של הפגנות יום שישי במסגרת צעדת השיבה, לצד התרופפות בריסון שהפעילו מנגנוני הביטחון של חמאס כלפי המפגינים. העלייה ברמת האלימות התבטאה בזריקת יותר מטענים לעבר כוחות צה"ל במוקדים השונים ובניסיונות לפרוץ את גדר הגבול. בנוסף, שלחו הפלסטינים טיסן נפץ מחובר לבלונים אשר נחת בשטח ישראל. בעקבותיו תקף חיל האוויר מוצבי חמאס ואילו הפלסטינים השיבו בירי רקטה שיורטה על ידי כיפת ברזל.

 

מטוס צעצוע מעזה ()
המטוס עם המטען, שגרם להסלמה קלה השבוע

בעקבות הירי החליטה ישראל לעכב את הכנסת הפעימה השלישית של המענק הקטארי בסך 15 מיליון דולר לשטח הרצועה, אשר הייתה אמורה להיכנס השבוע. וזה לא נגמר רק שם. החרפת הסכסוך בין חמאס לפתח בימים האחרונים הובילה את אבו מאזן להורות לאנשיו לפנות את מעבר רפיח, ולפיכך סגרה מצרים את המעבר אחרי חודשים ארוכים שבו הוא היה פתוח.

 

בחמאס כבר החלו לאיים בהשבת האמצעים האלימים הקשורים לצעדות השיבה, כמו בלוני התבערה והבערת צמיגים, במהלך ההפגנות שמתקיימות ליד יישובי עוטף עזה. מארגני צעדות השיבה קראו אתמול לציבור הפלסטיני להגיע בהמוניו למוקדי ההפגנות היום בצהריים. גם מזג האוויר הנוח היום יקל על הגעת כמות גדולה של מפגינים לשטח.

 

כדי לנסות ולהשיב את הרגיעה על כנה, נכנסה אתמול לעזה משלחת בכירה של אנשי המודיעין המצרי האחראים לרגיעה הנוכחית בין שני הצדדים. הבכירים נפגשו אמש עם הנהגת חמאס בעזה והם יישארו גם היום בתחומי הרצועה כדי לנסות ולפקח על מידת הריסון והשליטה של חמאס בהפגנות על הגדר, וכדי למנוע אלימות שעלולה להוביל להסלמה מחודשת בין הצדדים. נראה כי המצרים השיגו את מטרתם ובסיום הפגישה בשעה מאוחרת אמש הודיע בכיר חמאס, חליל אל-חיה, כי הבנות הרגיעה עודן בתוקף וכי חברי המשלחת המצרית עדכנו את הנהגת הארגון כי גם ישראל מחויבת להן. לפיכך ההערכה הזהירה בעזה הבוקר היא שההפגנות היום בצהריים יעברו בשקט יחסי.

 

מקורות פלסטינים מסרו ל-ynet כי חמאס ניצל את הגעת המשלחת המצרית גם כדי להפעיל את מנופי הלחץ שלהם ולגרום לקהיר לשוב ולפתוח את מעבר רפיח ללא נוכחות אנשי מנהלת המעברים של הרשות הפלסטינית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
ההפגנה בשבוע שעבר
צילום: AFP
מומלצים