שתף קטע נבחר

שיקגו נפרדת מהסופר עמוס עוז

טור פרידה מהסופר הישראלי האהוב

מותו של הסופר עמוס עוז פגע במיתרי ליבם ונפשם של ישראלים בארץ ובתפוצות. עוז ז"ל היה סופר נפלא, עיתונאי, פובליציסט, איש רוח, איש שלום ואיש חזון. כל ספריו היו פנינים יקרות מפז. כולנו למדנו את ספריו "מיכאל שלי" בתיכון וקראנו את ספרו האוטוביוגרפי הנפלא "סיפור על אהבה וחושך" הטרגדיה האישית שלו, השלכותיה עליו ועל הדורות הבאים ונופי ירושלים. דורית רביב סיפרה שהירושלמיות של עוז הייתה קרובה לליבה, " הוא היטיב לתאר אותה. אני עצמי סיירתי באותם מסלולים מביתי לבית סבתי".

 

"עוז ז"ל כה הרשים אותי מחד כאיש שלום, איש אוהב אדם", אמרה רביב, "ומאידך אדם שפוי ושקול המאמין שנגד תוקפנות חייבים להשתמש במקל." רביב התרשמה מהרצאתו "החשבון עוד לא נגמר" בה מבקר עוז את הפנאטים הקנאים משני צידי המתרס. הוא רואה הבדל בין שתי מלחמות הפלשתינאים שנערכות בו זמנית. מלחמה צודקת מאין כמוה: "זכותו של העם הפלשתינאי להיות עם חופשי בארצו ללא דיכוי, מחסומים והשפלות ומלחמה מתועבת השוללת קיום יהודי בישראל וחזרה לבתיהם אחרי 70 שנה". עוז מאמין בצורך ההדדי להבין את כאב הצד השני, להקשיב זה לזה ולבנות גשרים וממליץ לפלשתינאים לא לחפש במרחב בתים שאבדו בזמן. אחת מאמירותיו מהדהדות היא: "אי אפשר לחנך לאהב, לא לאהבת הארץ ולא לאהבת הנוף. אהבה אפשר להדביק את הזולת, אהבה אפשר לשמור לפעמים, אבל לא ביד רמה ובזרוע נטויה".

סופרים רבים הגיעו לשיקגו, הציגו את ספריהם והרצו את משנתם באוניברסיטאות שיקגו, בשבוע הספר העברי בעיר ובמועדוני הספרות בעיר והרשימה ארוכה: יוכי ברנדס, שרית ישי- לוי, מאיר שלו, דוד גרוסמן, סמי מיכאל, ד"ר יגאל שוורץ, אשכול נבו, רם אורן ועוד רבים אחרים. למרות ניסיונות רבים להזמינו, עמוס עוז מעולם לא ביקר בשיקגו. לכן, התרגשתי כל כך כששמעתי את חוויותיה של חנה מאירי מהרצאות עוז בשנה שעברה ורציתי לשתף את קוראינו את רשמיה: "ברצוני לחלוק אתכם חוויה אישית שבשעתו הרטיטה את ליבי", כתבה מאירי. "בשנה שעברה בשהותנו בארץ בחודשי החורף נרשמנו לסדרת הרצאות שניתנו על ידי עמוס עוז - חמש הרצאות על ספרים זרים מגדולי הסופרים, בסינמטק תל-אביב. הרצאה ראשונה הייתה "הגברת עם הכלבלב" ספרו של אנטון צ'כוב.

 

- ()
הסופר עמוס עוז ז"ל

 

בכניסה לאולם חולקו למשתתפים קובץ דפים שלא שמתי לב למספרם. עמוס עוז ישב של הבמה, קורא ומנחה לסירוגין בעברית רהוטה, עשירה להפליא, וכך עקבנו אחריו דף אחרי דף. (במקרה קראתי את הסיפור חודשים ספורים לפני כן). ישבתי הקשבתי ולפתע התגלה לי לסיפור אחר לחלוטין, ססגוני ומוחשי הרבה יותר, מעין הצגה חיה בה אתה יכול להיכנס לתוכה, להכיר את כל צדדי הגיבורים וממש להתחבר אליהם. הצגה שייחלנו שלא תיגמר! כך עקבנו אחר קריאתו והנחיתו בשקיקה רבה והגענו לדף 35. הסופר הוסיף כמה מילות סיום, אסף מחברותיו, הכניסן לתיקו, קם, הודה וירד מהבמה. "רגע, רגע, מה קורה פה"? שאלתי את שכנתי, "למה הוא עוזב באמצע"? היא הבהירה לי שזו היא דרכו. עוז מנחה את תחילת הסיפור, מכניס את הקהל לאווירה ומצפה מכולם לשוב הביתה ולהמשיך את הלימוד בעצמם. נכנסתי לעולם קסום ופתאום נותקתי באמצעו.

שבוע לאחר מכן, התקיימה הרצאה שניה על הספר "אלה תולדות" של הסופרת האיטלקית הדגולה אלזה מורנטה. "אלה תולדות" הינו סיפור על מלחמת העולם השנייה שאינו מדבר על המלחמה אלא על האנשים שבה. התולדות אינן רק גיבורי הספר האנושיים, גם לחיות ובעלי כנף יש מקום בליבה של הסופרת.

בהבחנה נבונה וחדה כאזמל עוז ניתח התנהגות, רגשות ומניעים כשההדגש שלו הוא על האופי, אמפטיה חמלה ואנושיות שהרעיפה בכתיבתה. כאשר חשתי שהוא עומד לסיים, ארזתי את חפציי ותכננתי איך להגיע אליו בירידתו מהבמה. ( אין זה מהרגלי להחתים סופרים או להתחכך במעריציהם). עשיתי את דרכי בזריזות ובמהירות ולמזלי מצאתי את עצמי בין שאר המתלווים אליו, ממש לידו. אזרתי "עוז" והצגתי את עצמי: "אני אחת מחברות החוג הספרותי בשיקגו, אנחנו עדיין מחכות לך". הוא, ענה לי במאור פנים "אהה, זה חבל, זה כבר מאוחר בשבילי. כן, כן כל חברי כבר היו שם" ואז צקצק קמעה בלשונו כמצטער.

אישה אחת שעמדה לידי לחשה לי " לעזאזל, שיתנו לו כבר את הפרס שמגיע לו . הוא חולה",

לפני מספר חודשים עם תכנון נסיעתי לארץ התעניינתי בבית אריאלה על הרצאות. והנה שוב סדרת הרצאות של עמוס עוז מעניינת במיוחד שכולה מוקדשת לסיפוריו של ש"י עגנון. כמה שמחתי, ציפיתי, ייחלתי לשוב לאותם רגעי הנאה והתרוממות הנפש. השארת אותנו בעצב רב וגעגועים".

מותו של עמוס עוז הוא אובדן כבד. אנו מתגעגעים לאדם משכמו ומעלה ומוקירים את הסיפורת הרבה, ספרי העיון הרבים, שורות מאמרים במגוון נושאים שהותיר לנו. יהי זכרו ברוך!

 

אטרקציות בעיר – היכונו

The Chicago International Puppet Theatre Festival

הפסטיבל הבינלאומי לתיאטרון בובות שב לשיקגו גדול יותר ומעניין יותר מאי פעם. " פסטיבל 2019 מציג שלל גישות אומנותיות". אמר מייסד הפסטיבל ומנהלו האומנותי, בלייר תומס. " ההפקות שנבחרו כוללות מופעים משפחתיים, התערבות ציבורית פרובוקטיבית בפורטו ריקו וסיפור הרצח המעניין ביצירתו של אנדי וורהול. ההפקות שבחרנו מדגימות את כוחן של בובות התיאטרון בפיתוח חמלה והצתת תובנה". בפסטיבל יעלו מעל ל-80 הופעות רחוב , 24 מופעים מ-11 ארצות ב-11 ימים ב-19 מקומות תרבות שיקגו. מחזות מודרניים וקלסיים עם אומנים נפלאים מה-17 – ה-27 בינואר. לפרטים: chicagopuppetfest.org

לקבלת עדכונים פנו ל- ChiPuppetFest#

 

מחזה Civil Rights - MLK Project

תיאטרון הסופרים Writer Theatreמעלה את מחזהו של יולנדה אנדרוזו " זכויות אזרח" שזירה של שירה, היפ-הופ והיסטוריה. במהלך המחזה מראיינת השחקנית את גיבורי התנועה ומגלה שניתן להפוך "כעס" ל"מעשה ולמניעת אלימות" " כניסה חופשית. האירוע יכלול שיחה לאחר המחזה וכרטיס כניסה חינם למוזיאון ההיסטורי .

מתי? יום מרטין לותר ה-21 בינואר בשעה 10:30 בבקר. הצגת חינם של תיאטרון איכותי ב-Chicago History Museum, 1601 N. Clark Street Chicago

הופעות נוספות יתקיימו ביום שבת ה-2 בפברואר תמורת תשלום סמלי.

לפרטים: www.writerstheatre.org

 

שבוע תיאטרון מוזל – כרטיסים בזיל הזול.

היכונו ל- מה-7 עד ל-17 בפברואר Chicago Theatre Week בו מעל ל-100 תיאטראות יציעו מחירים נמוכים למאה הצגות על מנת לאפשר לכל אדם להגיע לתיאטרון. מכירת הכרטיסים לשבוע זה תיפתח ב-8 בינואר בשעה 10:00 בבקר

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים