שתף קטע נבחר

המונים ניסו לפרוץ את הגדר בעזה, פלסטינית נהרגה

השליכו מטעני חבלה ורימונים: 13 אלף הפגינו בגבול הרצועה - לוחם נפצע קל מאבן, צה"ל תקף בתגובה מהאוויר. פלסטינית בת 43 נהרגה במוקד הפגנות מרכזי, שבו רבים ניסו פעם אחר פעם לפרוץ את הגדר. לפחות 3 חצו את הגדר, ונמלטו בחזרה לרצועה. צפו בתיעוד

 

 

עימותים המוניים בגבול עזה: אלפים רבים של פלסטינים התעמתו עם כוחות צה"ל בגבול הרצועה. באחד המוקדים, מזרחית לעיר עזה, האלימות הייתה רבה - וכללה ניסיונות המוניים לפרוץ את הגדר. פלסטינית בת 43 נהרגה בהפגנות במוקד זה, לוחם נפצע באורח קל מאבן שהושלכה לעברו ופונה לבית החולים ברזילי באשקלון. בתגובה לאירועים האלימים כלי טיס של צה"ל תקף עמדה של חמאס במוקד העימותים המרכזי ולאחר מכן הותקף יעד נוסף. צפו בתיעוד אחד הניסיונות לפרוץ את הגדר, ובסרטון נוסף שבו נראות נשים משליכות אבנים לעבר כוח צה"ל.

 

ההפגנות בגבול עזה היום היו אלימות יותר מבשבוע שעבר וכללו - פרט לניסיונות לפרוץ את הגדר - גם השלכת מטעני חבלה ורימונים לעבר הגדר ולעבר כוחות צה"ל. לפי צה"ל, כ-13 אלף הפרו את הסדר ומחו בכמה מוקדים לאורך גדר המערכת. פרט למטענים ורימונים, הם גם יידו אבנים והבעירו צמיגים.

 

 

 מהומות יום בגבול עזה (צילום: רויטרס)
המהומות בגבול הרצועה(צילום: רויטרס)
 מהומות יום בגבול עזה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 מהומות יום בגבול עזה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 מהומות יום בגבול עזה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

במהלך הפרת הסדר זוהו שלושה אירועי חציה של גדר המערכת בצפון הרצועה. באחד האירועים לוחמי צה"ל ירו לעבר החשודים, שנמלטו בחזרה לרצועה. מצה"ל נמסר כי בכלל האירועים החשודים היו במעקב וחזרו לשטח הרצועה באופן מיידי. בצה"ל אמרו כי הכוחות הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות ובירי צלפים לעבר מסיתים מרכזיים. במקביל להפגנות בגבול עזה אירע ניסיון פיגוע דקירה בחברון, והמחבל נורה ונוטרל.

 

בשבועיים האחרונים חלה עלייה ברף האלימות של הפגנות יום שישי במסגרת צעדת השיבה, לצד התרופפות בריסון שהפעילו מנגנוני הביטחון של חמאס כלפי המפגינים. העלייה ברמת האלימות התבטאה בזריקת יותר מטענים לעבר כוחות צה"ל במוקדים השונים ובניסיונות לפרוץ את גדר הגבול. בנוסף, שלחו הפלסטינים טיסן נפץ מחובר לבלונים אשר נחת בשטח ישראל. בעקבותיו תקף חיל האוויר מוצבי חמאס ואילו הפלסטינים השיבו בירי רקטה שיורטה על ידי כיפת ברזל.

 מהומות יום בגבול עזה (צילום: רויטרס)
עימותים ליד הגדר בגבול עזה(צילום: רויטרס)

 מהומות יום בגבול עזה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 מהומות יום בגבול עזה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

בעקבות הירי החליטה ישראל לעכב את הכנסת הפעימה השלישית של המענק הקטארי בסך 15 מיליון דולר לשטח הרצועה, אשר הייתה אמורה להיכנס השבוע. לצד זאת, החרפת הסכסוך בין חמאס לפתח בימים האחרונים הובילה את אבו מאזן להורות לאנשיו לפנות את מעבר רפיח, ולפיכך סגרה מצרים את המעבר אחרי חודשים ארוכים שבו הוא היה פתוח.

 

כדי לנסות ולהשיב את הרגיעה על כנה, נכנסה אתמול לעזה משלחת בכירה של אנשי המודיעין המצרי האחראים לרגיעה הנוכחית בין שני הצדדים. הבכירים נפגשו אמש עם הנהגת חמאס בעזה והם יישארו גם היום בתחומי הרצועה כדי לנסות ולפקח על מידת הריסון והשליטה של חמאס בהפגנות על הגדר, וכדי למנוע אלימות שעלולה להוביל להסלמה מחודשת בין הצדדים. במקביל לתחילת ההפגנות במוקדים השונים, עזבה משלחת בכירי המודיעין המצרי את רצועת עזה דרך מעבר ארז.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
הפגנות בגבול עזה, היום
צילום: AFP
מומלצים