שתף קטע נבחר

סערת "מק-ישו" בחיפה: בקבוק תבערה לעבר מוזיאון, שוטרים נפצעו קל בהפגנה

מיצג אמנותי במוזיאון חיפה עורר זעם בקרב נוצרים: הלילה הושלך בקבוק תבערה למקום, היום יודו אבנים לעבר שוטרים במהלך הפגנה ושלושה מהם נפצעו קל בראשם. מוזיאון חיפה: "אסור ששיח סביב אמנות יגלוש למחוזות אלימים"

סערה בחיפה על רקע מיצג אמנותי שהוצב במוזיאון חיפה לאמנות: הפגנה סוערת התקיימה היום (ו') בשעות הצהריים מול מוזיאון חיפה לאמנות בשכונת הדר, במחאה על מיצג אמנותי בשם "מק-ישו", המוצג במסגרת תערוכה שלטענת העדה הנוצרית פוגעת ברגשותיה.

 

במהלך ההפגנה ניצבו כ-200 איש בחזית המוזיאון, כשהם נושאים שלטים וקוראים קריאות להסרת המיצג. במהלך ההפגנה נרשם עימות פיזי בין מפגינים לבין שוטרי יס"מ של מחוז חוף, לאחר שהמפגינים ניסו להיכנס בכוח אל המוזיאון, מתוך כוונה להוריד את המיצג שבמחלוקת.

מק-ישו (צילום: יח
המיצג שבמחלוקת(צילום: יח"צ מוזיאון חיפה)

שוטרים חסמו בגופם והדפו את המפגינים מפתח המוזיאון, ובתגובה הושלכו לעבר הכוח המשטרתי אבנים - שמהם נפצעו שלושה שוטרים בראשם. הם טופלו במקום ופונו להמשך קבלת טיפול רפואי. במהלך האירוע האלים עצרה המשטרה חשוד אחד, תושב חיפה בן 32 לאחר שתקף שוטר.

 

במשטרה ציינו כי הם רואים את האירוע בחומרה רבה וכי בכוונתם לזהות את שאר המפגינים שנקטו אלימות ולעצור אותם. במשטרה ציינו כי בסיס המחאה ראוי שיידון מול העיריה בדרכים חוקיות וללא אלימות וכן באמצעות בית המשפט, "אך בוודאי לא בדרך של נטילת החוק לידיים".

 

ההפגנה התקיימה לאחר שבימים האחרונים גברה המתיחות והזעם בקרב נוצרים בחיפה בעקבות אותו מיצג, ואיומים הופנו לעבר מוזיאון חיפה כדי שיסיר את המיצג. אמש אף הושלך בקבוק תבערה לעבר חזית מוזיאון חיפה. בקבוק התבערה התפוצץ, אך לא גרם לנפגעים או נזק.

 

העבודה שמסעירה את העדה הנוצרית נקראת "מק-ישו" ומוצגת בתערוכה מפורסמת שאותה יצר האמן יאני לינולן. במיצג נראית הדמות של רונלד מקדונלד תלויה על צלב, דבר הגורם לטענת הנוצרים לפגיעה ברגשותיהם ולדרישתם להסיר את היצירה. ממוזיאון חיפה לאמנות נמסר כי היצירה "מק-ישו" מוצגת במסגרת התערוכה "שופ איט", תערוכה ביקורתית שעוסקת בתרבות הצריכה. התערוכה מוצגת כבר כחצי שנה במוזיאון חיפה ואמורה לרדת בעוד שלושה שבועות לטובת תערוכה אחרת..

 

"העבודה מק-ישו הוצגה בעבר במוזיאונים רבים ברחבי אירופה, ומתייחסת לשימוש ציני של תאגידי ענק וסמלים דתיים והיא מעלה ביקורת כלפי תרבות הצריכה הגלובלית והקפיטליזם", ציינו בדוברות מוזיאון חיפה. הם הוסיפו כי האמן לינולן הוא נוצרי בעצמו, ומבקר את האופן שבו רולנד מקדולנד הפך סמל של תרבות פופולרית שמגיע לרמות של סגידה דתית. "כל ניסיון לקשור את היצירה לגזענות אינו רלוונטי", אמרו.

 

בפגישה הבוקר בין ראשי הכנסייה בחיפה למנכ"ל מוזיאון חיפה לאמנות, ניסים טל, ובשיתוף עיריית חיפה, הוחלט על שילוט המסמן אפשרות לתוכן פוגעני בכניסה לתערוכה, כמקובל במצבים בהם עלול להיווצר מצב של פגיעה ברגשות. "המוזיאון מגנה את האירוע החמור של השלכת בקבוק התבערה", נמסר ממוזיאון חיפה.

 

"שיח סביב אמנות, מורכב ככל שיהיה, אסור שיגלוש למחוזות אלימים ועליו להיות מכבד - גם במצבים טעונים", הוסיפו. "עליית המדרגה בדמות זריקת בקבוק תבערה על המוזיאון היא תולדה של מסיתים, שבינם לבין הסוגיה אין דבר ושכל מטרתם היא לייצר פרובוקציה שתפנה אליהם זרקור. מקרה מסוג זה יכול היה להסתיים בנפגעים ובהשלכות קשות והאחריות היא בידי מי שבחר ללבות את היצרים. המוזיאון יכבד את הסיכום שהושג עם ראשי הכנסיה והעיריה באופן מיידי".

 

גורמים בעיר חיפה טענו כי הרקע להתססת הרוחות בעת הזו נעוץ בעובדה של התנגדות חלק מהגורמים הפוליטיים לראש העיר החדשה עינת קליש-רותם. מעיריית חיפה טרם נמסרה תגובה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יח"צ מוזיאון חיפה
המיצג שבמחלוקת
צילום: יח"צ מוזיאון חיפה
מומלצים