שתף קטע נבחר

מסתפר, נרדם, מתאמן: אלבום פרידה מהרמטכ"ל

עם הבן ביום הגיוס ועל נגמ"ש ואופנוע ים: דובר צה"ל מפרסם תמונות לא שגרתיות של הרמטכ"ל, שיסיים את תפקידו השבוע. בראיון ל"ניו יורק טיימס" הוא פירט על המלחמה החשאית נגד איראן: "תקפנו אלפי מטרות בסוריה"

הרמטכ
הרמטכ"ל מסתפר במספרת הקרייה בתל אביב(צילום: דובר צה"ל)

מסתפר בקרייה, תופס תנומה במטוס, מבקר ילדי גן שספג רקטה: במהלך ארבע השנים האחרונות הצטרפו צלמי דובר צה"ל לרמטכ"ל, רא"ל גדי איזנקוט, וליוו אותו בכל אירוע. חלק מהתמונות נאסרו לפרסום בעבר, אך לקראת סיום תפקידו פרסם דובר צה"ל מקבץ תמונות משנות כהונתו של איזנקוט, שיוחלף ביום השלישי הקרוב על ידי אלוף אביב כוכבי. צפו באלבום הפרידה מהרמטכ"ל.  

 

בראיון שפורסם אתמול ב"ניו יורק טיימס" עם איזנקוט הוא למעשה הסיר את מעטה העמימות סביב תקיפות ישראל בסוריה נגד מטרות איראניות ואמר: "פגענו באלפי מטרות מבלי לקחת אחריות או לבקש קרדיט". איזנקוט אמר כי ישראל הייתה צריכה למקד את מאמציה באויבת המרכזית, איראן, ולא בחמאס: "כשאתה נלחם במשך שנים רבות נגד אויב חלש, זה גם מחליש אותך".

הרמטכ
הרמטכ"ל עם אשתו וחמשת ילדיו בטקס מינויו לתפקיד לפני כ-4 שנים(צילום: דובר צה"ל)
 

הרמטכ
איזנקוט במנהרת חיזבאללה. הפעם הראשונה שצה"ל חושף תיעוד של כוח במנהרה מלבנון, אחרי שהשלים השתלטות מעשית עליה(צילום: דובר צה"ל)

ביקור בחיל האוויר (צילום: דובר צה
ביקור בחיל האוויר(צילום: דובר צה"ל)

הרמטכ
הרמטכ"ל בהטבעת רגל לשדרת הרמטכ"לים בבית חולים הדסה(צילום: דובר צה"ל)

הרמטכ
מעניק מתנה לעובדת הניקיון מאיה(צילום: דובר צה"ל)

הרמטכ
איזנקוט עם ילדי גן בעוטף עזה שספג רקטה(צילום: דובר צה"ל)הרמטכ
הרמטכ"ל עם חיילים בודדים בכפר הנופש אולגה בערב חג הפסח (צילום: דובר צה"ל)

 

הרמטכ
הרמטכ"ל תופס תנומה במהלך טיסה(צילום: דובר צה"ל)

ביקור בחיל האוויר (צילום: דובר צה
בביקור בחיל האוויר(צילום: דובר צה"ל)

"פעלנו תחת סף מסוים עד לפני שנתיים וחצי", אמר איזנקוט, כשהוא מתייחס לפי העיתון האמריקני לכך שישראל הפציצה בעיקר נשק שיועד לחיזבאללה בלבנון - "ואז גילינו שינוי משמעותי באסטרטגיה של איראן. החזון שלה היה להגיע להשפעה משמעותית בסוריה על ידי בניית כוח של עד 100 אלף לוחמים שיעים מפקיסטן, אפגניסטן ועיראק. הם בנו בסיסי מודיעין ובסיס חיל אוויר בתוך כל בסיס חיל אוויר סורי". לפי ה"טיימס", בינואר 2017 השיג איזנקוט את הסכמת הממשלה לשינוי כללי המשחק. בשנה שעברה, חיל האוויר לבדו הפיל 2,000 פצצות שם.

 

איזנקוט אמר בראיון כי הטעות של מפקד "כוח קודס" קאסם סולימאני הייתה כנראה ביטחון עצמי מופרז, בעקבות הצלחת איראן בהצלת משטרו הקורס של בשאר אסד: "הטעות שלו הייתה בחירת מגרש משחקים שבו הוא חלש יחסית. יש לנו עליונות מודיעינית מוחלטת באזור. אנחנו נהנים מעליונות אווירית מוחלטת. יש לנו הרתעה חזקה והצדקה לפעול. הכוח שפגשנו בשנתיים האחרונות היה כוח נחוש, אבל לא ממש מרשים ביכולותיו".

 


הרמטכ
הרמטכ"ל ביום גיוס של בנו הצעיר(צילום: דו"צ)

באמברגו ל-13.01- הרמטכ
הרמטכ"ל באימון בוקר של פורום מטכ"ל(צילום: דובר צה"ל)

באמברגו ל-13.01- הרמטכ
הרמטכ"ל עם "הדודות" של "יחד למען החייל"(צילום: דובר צה"ל)

הרמטכ
איזנקוט בביקור בחיל הים(צילום: דובר צה"ל)
באמברגו ל-13.01- הרמטכ
הרמטכ"ל בכותל ביום הכניסה לתפקיד(צילום: דובר צה"ל)

באמברגו ל-13.01-הרמטכ
כותב בספר האורחים במחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו(צילום: דובר צה"ל)

באמברגו ל-13.01- הרמטכ
מברך את הגברת מרים פרץ לאחר זכייתה בפרס ישראל למפעל חיים(צילום: דובר צה"ל)

 הרמטכ
בנסיעה הראשונה בנגמ"ש מסוג "איתן"(צילום: דובר צה"ל)

היום הראשון של מבצע
מבקר בשטח במהלך היום הראשון של מבצע "מגן צפוני"(צילום: דובר צה"ל)

ביקור הרמטכ
ביקור הרמטכ"ל במעבדת הקרב של חטיבת "גולני"(צילום: דובר צה"ל)

איזנקוט נכנס לתפקיד ב-16 בפברואר 2015, והוא הרמטכ"ל הראשון בעשור האחרון שבמסגרת כהונתו צה"ל לא יצא למבצע צבאי ברצועת עזה. בזמן כהונתו של איזנקוט בתפקיד, צה"ל פעל יותר במסגרת "המערכה שבין המלחמות" (מב"מ) על מנת לסכל איומים על ביטחון ישראל. במהלך ימיו במטה הכללי פעל הצבא בראשות איזנקוט נגד ההתבססות הצבאית האיראנית בסוריה להקמת חזית נוספת נגד

ישראל, הפרויקט התעשייתי לשדרוג דיוק הטילים והרקטות שבידי חיזבאללה,  ותוכנית תקיפת הגליל של חיזבאללה שאמורה הייתה להתבצע מעל ומתחת לפני הקרקע.

 

במהלך כהונתו נאלץ הרמטכ"ל להתמודד עם אתגרים ביטחוניים נוספים - בהם "אינתיפאדת היחידים" ביהודה ושומרון ב-2016-2015 ו"צעדות השיבה" בגבול עזה לאורך השנה האחרונה שכללו גם את כניסתם של עפיפוני ובלוני התבערה לארסנל של הפלסטינים ברצועה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
הרמטכ"ל איזנקוט
צילום: דובר צה"ל
מומלצים