שתף קטע נבחר

גלנט בקרב גנרלים: גנץ "נכשל בצוק איתן", יעלון "חבר לשמאל"

המצטרף החדש לליכוד תוקף את הרמטכ"לים לשעבר בראיון לאולפן ynet. "גנץ השיג תיקו מול קבוצה בליגה ב' ששמה חמאס והוביל מערכה ארוכה, יקרה בחיי אדם ולא איכותית. יעלון הפנה עורף למצביעיו, שלא יטיף על נאמנות". מפלגתו של גנץ: "צריך מנהיגות של ערכים, לא של שקרים"

 

 

הסלמה במלחמות הגנרלים שלפני הבחירות: השר יואב גלנט, שעזב את כולנו ועבר לליכוד, ממשיך לתקוף את הרמטכ"לים לשעבר בני גנץ ומשה (בוגי) יעלון, שמנהיגים מפלגות יריבות. אלוף במיל' גלנט אמר בראיון לאולפן ynet כי יעלון חבר לשמאל וגנץ נכשל ב"צוק איתן": "הוא השיג תיקו מול קבוצה בליגה ב' שקוראים לה חמאס". ממפלגתו של גנץ, "חוסן לישראל", נמסר בתגובה: "ישראל צריכה מנהיגות של ערכים, לא של שקרים". צפו בראיון עם גלנט. 

 

"חשבתי שבמפלגת כולנו נוכל לפתח נישה מדינית-ביטחונית, אבל הדרך היא כלכלית-חברתית", הסביר גלנט את העזיבה לליכוד. "אני גאה על מה שעשיתי שם, אבל כאשר מתברר שהנושא הזה הוא כמעט היחיד, אני חושב שזה לגיטימי שאדם יבחר בעיסוק במקום שבו הוא חושב שהוא יכול להשפיע".

 

שר העלייה והקליטה יואב גלנט בראיון לאולפן ynet (צילום: אבי מועלם)
גלנט, הבוקר(צילום: אבי מועלם)

אמרת שהסיבה שעברת היא שגילית שדה מוקשים ושאתה צריך לסלול דרך חלופית.

אני חושב שמפלגת כולנו עושה עבודה מצוינת בתחום החברתי והכלכלי, ובכללי בתור תפישת עולם צריכה להיות לך דרך אלטרנטיבית למצב שמשהו לא עובד. אין שום בעיה פרקטית ביני לבין כחלון.

  

אתה רואה עצמך כביטוחניסט הבכיר של הליכוד אם תיבחר?

אני רואה את עצמי מסייע לנתניהו, אדם עתיר זכויות וכשרונות. אני רוצה לעזור לו בתחום הביטחוני כי אני רואה בצה"ל, בביטחון ישראל, את אבן הקיום שמקנה חיים לעם במדינת ישראל.

 

לא קיבלת הבטחה למינוי?

לא ביקשתי ולא קיבלתי.

 

אתה עדיין עומד מאחורי מה שאמרת על גנץ - "אלפי קצינים יודעים למה הוא שותק"?

אמרתי בדיוק את מה שהתכוונתי ואני עומד מאחורי מה שאמרתי.

 

מדובר באדם שראוי או לא ראוי שינהיג את מדינת ישראל?

הציבור ישפוט את העניין הזה. הימין בראשות הליכוד, שהיא המפלגה הכמעט יחידה בגוש הימין, מנהיג את המדינה בראשות נתניהו. גנץ אמר מפורשות "אנחנו צריכים מנהיגות אחרת", הוא בא מהשמאל להחליף את הימין. זה לגיטימי.

בני גנץ (צילום: אלכס קולומויסקי)
גנץ. "הוביל מערכה ארוכה, יקרה בחיי אדם ולא איכותית"(צילום: אלכס קולומויסקי)
 

לאור ההתנהלות מצוק איתן האם מדובר באדם שמבחינה ביטחונית ראוי לתיק הזה?

אני לא הייתי בצוק איתן בתפקיד פוליטי או בחיים ציבוריים. בוא נסתכל מה אנחנו רוצים במערכות קצרות מהסוג הזה של עימותים מול חמאס - אנחנו רוצים מערכה קצרה איכותית ולא יקרה, בעיקר בחיי אדם. המערכה הזאת היתה הפוך - היא היתה ארוכה, יקרה בחיי אדם ולא איכותית.

 

זו לא אשמת הדרג המדיני?

ראש הממשלה עוסק באינספור דברים, מכלכלה ועד לחינוך וביטחון. שר הביטחון והרמטכ"ל מקבלים את מיטב בנינו ובנותינו מכורח חוק, 70 מיליארד שקל, סמכויות כמעט בלתי מוגבלות לעשות מה שהם רוצים. זה רק שני האנשים האלה.

 

אז מי אשם?

המשאבים לא נוצלו ובסוף חוזרים לבכות.

 

גנץ לא ראוי?

היה צריך להביא הישג אחר במבצע צוק איתן והדבר הזה נופל על ההנהגה הביטחונית והצבאית, וההישג שבו אתה מביא תיקו מול קבוצה מליגה ב' שקוראים לה חמאס הוא מעורר בסביבה שלנו אצל אנשים אחרים רצונות אחרים.

אירוע שבת תרבות בהשתתפות משה בוגי יעלון בתל אביב  (צילום: ניצן דרור )
יעלון. "חבר לשמאל כדי להפיל את הליכוד"(צילום: ניצן דרור )
 

בוגי יעלון מגבה את גנץ. הוא ראוי בעיניך?

הוא חבר לשמאל כדי להפיל את הליכוד, הוא תוקף את הליכוד ואת ראש הממשלה בשנתיים האחורנות. אני חושב שיעלון הפנה עורף למצביעי הליכוד שבחרו בו וזה חוסר נאמנות.

 

הוא התפטר על עניין עקרוני.

הוא התפטר בגלל שהפסיד את תיק הביטחון. העניין האישי הוביל אותו בכל המלחמה הזאת.

 

זו נקמנות אישית נגדך או נגד ראש הממשלה.

אני לא נכנס למניעים של מישהו אחר. אם באת ממקום מסוים שבו הצביעו לך ואתה רוצה להפיל את המקום הזה, אל תטיף לנו על אמינות ונאמנות.

 

בנט וליברמן רבים על תיק הביטחון. אם אחד מהם יקבל את התיק, אתה תישן טוב בלילה?

אני לא הולך להיכנס לעימותים כאלו או אחרים. ליברמן לא נבחן במהלך הקדנציה באופן משמעותי. תהליך העזיבה היה מיותר, לא היה צורך בטלטלה הזאת. באופן כללי ליברמן אדם מוכשר.

הצהרהתם המשותפת של בנימין נתניהו ויואב גלנט בכנסת  (צילום: אוהד צויגנברג)
"לא שמעתי התקפות ישירות". גלנט עם נתניהו(צילום: אוהד צויגנברג)
 

שר ביטחון בישראל חייב להיות גנרל?

לא, הכישורים באופן כללי הם לא רק ניסיון, הכישורים קשורים גם להכשרה, כישרון, מידת ההתעמקות והעיסוק שלך בנושא. זה מאוד מועיל בכל הנושאים שאנשים שיש להם ניסיון בתחום עוסקים בו.

 

נפתלי בנט?

אני חושב שזה תיאורטי. זה לא נמצא שם.

 

ראש הממשלה עונה ליועץ המשפטי לממשלה בתקשורת.

זה לא רק זכותו, זאת חובתו להתגונן ולהגן על העמדה שלו. בשביל מה קיים משפט? בשביל ששני הצדדים יביעו את עמדתם, לא בשביל שצד אחד ישפוך את דמו של ראש הממשלה, עליי זה לא מקובל. אני לא שמעתי התקפות ישירות, ההיפך, שמעתי שראש הממשלה סומך על רשויות החוק והשלטון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
השר גלנט באולפן
צילום: אבי מועלם
מומלצים