שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אתי חפירה ו-200 טון מלח: בירושלים נערכים לשלג
  מחכים ליום הכי קר בשנה ולשלג בבירה: על פי התחזית המעודכנת, שלג ייערם בירושלים ביום רביעי בערב. העירייה הכינה פקודת שלג, לשרה מפסגת זאב יש את חפירה "אם יהיה צורך לפלס דרך החוצה", אבל נועם משכונת גילה פסימי: "לא מתייחס לתחזיות כדי לא להתאכזב"

   

   

  בחרמון כבר אפשר לגלוש, גם בהרי הגולן ירד שלג וברחבי הארץ כמויות המשקעים העונתיות גבוהות בהרבה מהממוצע עד תקופה זו. אבל שלג בירושלים עדיין לא ירד בחורף הנוכחי. כל זה יכול להשתנות מחרתיים, אז צופות התחזיות כי שלג יירד בבירה - וגם ייערם על הקרקע. בירושלים כבר נערכים לתרחיש, וגם בחברת החשמל הוכרזה כוננות חירום. כל זאת, לאחר שהלילה והבוקר ירדו גשמים עזים ברחבי הצפון וגרמו להצפות במוקדים רבים.

   

  לפי מרכז החיזוי "מטאו טק", משעות הצהריים ביום רביעי יחל לרדת שלג בפסגות הרי הגליל והגולן ובערב יתפשט השלג גם להרי המרכז כולל ירושלים. החזאי צחי וקסמן אמר בריאיון לאולפן ynet כי "מדובר בפרק זמן של 3-6 שעות ביום רביעי שבהם יכול לרדת שלג שייתפס על האדמה. אני חושב שיראו שלג בירושלים, יכול להיות שיצטבר אפילו על הדשאים, המכוניות ואפילו קצת על האדמה".

   

  מקווים לירושלים לבנה (צילום: אילן ארד, lowshot.com) (צילום: אילן ארד, lowshot.com)
  מקווים לירושלים לבנה(צילום: אילן ארד, lowshot.com)
  בשנה שעברה השלג לא הגיע (צילום: עמית הורן) (צילום: עמית הורן)
  בשנה שעברה השלג לא הגיע(צילום: עמית הורן)
  בעיריית ירושלים הוקם חמ"ל מטה חירום עירוני. אלישע פלג, סגן ראש עיריית ירושלים ומחזיק תיק חירום וביטחון, אמר: "הוצאנו פקודת שלג ואנו ערוכים למזג האוויר ברמות הכי גבוהות. אנו מבצעים הערכות מצב עם ראש העיר ומנכ"ל העירייה. לפי התחזיות זה אירוע הקיצון הראשון בעיר החורף הזה, ועל כן דאגנו לנקות בשיתוף עם חברת הגיחון את כל תעלות הביוב והניקוזים בעיר. העירייה הזמינה 200 טון מלח לפיזור על הכבישים ובמהלך הלילה כבר נתחיל בפיזור כדי לשמור עליהם פתוחים".

   

  שרה, תושבת פסגת זאב שנולדה בירושלים, כבר מתכוננת: "אני מאוד מתרגשת לקראת השלג, רכשתי מבעוד מועד את כל המצרכים שאני זקוקה להם לסוף השבוע כדי שלא אצטרך לצאת החוצה במידה ויהיו שיבושים בכבישים. דאגתי לתנור נפט כחלופה למקרה שתהיה הפסקת חשמל ואפילו יש לי את חפירה למקרה שנצטרך לפלס דרך החוצה מהבניין. אני מקווה שלא יהיו מפגעים בעקבות מזג האוויר ושיטופלו מהר במקרה הצורך. זו ההזדמנות של ראש העיר החדש שלנו להוכיח את עצמו".

   

  נועם ליפשיץ (60), תושב גילה ואב לשלושה, קצת פחות מתרגש: "אני לא מתייחס לתחזיות על השלג כי אני לא רוצה להתאכזב. אם יירד בכל זאת - זה יהיה נחמד. אחרי השלג הכבד של 2013 שהעיר הייתה חסומה במשך כמה ימים אני חושב שחברת החשמל והעירייה למדו את הלקח וההיערכות היום הרבה יותר טובה".

   

  ראש העיר ירושלים משה ליאון אמר: "לאחר הערכות מצב הנחיתי את אגפי העירייה ומערך החירום להעלות כוננות ולפעול בהתאם לצורך. במקביל למערך החירום, אגף הרווחה של עיריית ירושלים ערוך לדאוג למחוסרי דיור והשירות הווטרינרי בעיר ערוך גם הוא. על פי התחזיות, נכון לרגע זה, ישנו חלון הזדמנויות לשלג שאינו עתיד להיערם מעל לכמה סנטימטרים בודדים. הנחיות לציבור ייצאו מחר לאחר הערכת מצב נוספת".

   

   
  ההודעה של עיריית ירושלים (צילום: יוסי וייס)
  ההודעה של עיריית ירושלים(צילום: יוסי וייס)
   
  גם עיריית צפת נערכת לשלג: בעקבות הצפי למזג אוויר סוער ביום רביעי עם אפשרות לירידת שלג, מרכז ההפעלה העירוני יפעל החל ממחר במתכונת מיוחדת - המוקד העירוני יתגבר פעילותו, מפלסות שלג ומפזרות מלח ימוקמו בצירים הראשיים עם שימת דגש לפתיחת צירים חיוניים (מרכז רפואי זיו ובסיסי צה"ל). מחר צפוי להתקיים דיון הערכת מצב בהשתתפות כלל בעלי התפקיד הפועלים בחירום.
  הצפות ברחבי הארץ (צילום: שי עמרוסי, דוברות כבאות והצלה מחוז צפוןף דוברות המשטרה)
  הצפות ברחבי הארץ, היום(צילום: שי עמרוסי, דוברות כבאות והצלה מחוז צפוןף דוברות המשטרה)

  לפי התחזית, הערב יירד גשם בצפון הארץ ולאורך מישור החוף. בלילה הגשמים ייפסקו וייעשה מעונן חלקית. מחר, יום שלישי, יהיה מעונן חלקית עם עלייה קלה בטמפרטורות. בלילה שבין שלישי לרביעי הרוחות יתחזקו, וגשם יחל לרדת בצפון הארץ.

   

  ביום רביעי יהיה גשום וסוער, בצפון ובמרכז יירדו גשמים מלווים בסופות רעמים וברד. בחרמון תתחולל סופת שלג, קיים חשש להצפות ולשיטפונות במקומות המועדים. משעות הצהריים יחל כאמור לרדת שלג בפסגות הרי הגליל והגולן ובערב יתפשט השלג גם להרי המרכז כולל ירושלים.

   

  הטמפרטורות החזויות להלילה ומחר: קריית שמונה 15-7, קצרין 12-5, צפת 9-4, טבריה 17-8, נצרת 13-7, חיפה 15-10, תל אביב 16-10,ירושלים 11-5, אשקלון 16-10, עין גדי 21-12, באר שבע 17-6, ערד 14-5, מצפה רמון 12-4 ואילת 19-9.

   

  כאמור, המערכת החורפית הקרובה צפויה להיות קרה במיוחד. לכן, גם בחברת החשמל נערכים. אורן הלמן, סמנכ"ל שיווק ורגולציה של חברת החשמל, אמר כי "במהלך הסערה צפויות רוחות במהירות 100 קילומטר בשעה, המסכנות את כבלי החשמל ומסוגלת להפיל עצים. בהרי הצפון וירושלים צפוי שלג שיכול גם כן לסכן את רשת החשמל".

  צוותי חברת החשמל נערכים (צילום: יוסי וייס)
  צוותי חברת החשמל נערכים(צילום: יוסי וייס)

  צוותי חברת החשמל נערכים (צילום: יוסי וייס)
  (צילום: יוסי וייס)

  בקיץ 2018 נשבר שיא צריכת החשמל בכל הזמנים שעמד על 12,921 מגה-ואט. השיא הארצי לתקופת החורף נשבר ב--2016 ועומד על 12,624 מגה-ואט. הלמן מספר: "ההערכה היא ששיא צריכת החשמל יישבר. קיימנו היום הערכת מצב היום ותיערך אחת נוספת מחר. הכרזנו על מצב כוננות בחטיבת הלקוחות ופרסנו צוותים בשטח שערוכים לטפל בנזקים ברשת החשמל".

   

  על פי החברה, תינתן תמיכה מוגברת ללקוחות דרך עמוד הפייסבוק ואפליקציית חברת החשמל, נוסף על מוקד התמיכה הטלפוני 103. הלמן הוסיף: "ערכנו שיתוף פעולה עם הרשויות המקומיות וצוותים שלנו יהיו מוכנים בנקודות שונות על מנת להעניק מענה מהיר בשטח לאזרחים, קשישים ומיעוטי יכולת שייקלעו למצבי חירום".

   

  לקראת הסערה, מזהירים בחברה מפני סכנות אפשריות. הלמן הסביר: "אם נתקלתם בחוטי חשמל קרועים או חשופים, אין לגעת בהם כיוון שקיימת סכנת התחשמלות. יש להתקשר מיד לחברת החשמל או למשטרה. אם יש חפצים על הגגות או המרפסות שעלולים לעוף ברוח, הסירו אותם מראש כדי שלא ייתקלו בחוטי החשמל ויגרמו לתקלות".

   

  בשל מזג האוויר הסוער הצפוי בימים הקרובים, משרד הבריאות מרענן את המידע לציבור וקורא לאוכלוסיות הקשישים וכן להורים לתינוקות ולילדים צעירים, לנקוט מספר פעולות חשובות על מנת לצמצם את נזקי הקור.

   

  השפעת הקור על גוף האדם: בגיל המבוגר קיימת הסכנה מוגברת בקור, בין היתר כתוצאה ממצב של ירידת חום הגוף (היפותרמיה), שבו טמפרטורת הגוף יורדת ל- 35 מעלות (טמפרטורת גוף תקינה היא 37 מעלות בקירוב). בגיל המבוגר הסכנה מחשיפה לקור מוגברת.

   

  דרכים למניעת פגיעת קור:

   

  *חימום נאות - חימום הבית בטמפרטורה קבועה של 24 מעלות בקירוב, שאינה פחותה מ-21 מעלות. מומלץ להיעזר במד חום למדידת טמפרטורת החדר.

   

  *יש לדאוג ללחות האויר בחדר, כדי להימנע מאוויר יבש.

   

  *יש לדאוג לאטימה נאותה של פתחי הבית (חלונות, דלתות וכו').

   

  *יש לבדוק את בטיחות התנורים בדירה – תוך הסתייעות בבני משפחה ואנשי מקצוע.

   

  *יש לעקוב אחר תחזיות מזג האוויר ולהיערך בהתאם.

   

  *להקפיד על לבוש חם.

   

   

   

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: עפר מאיר
  ירושלים בלבן. כך זה ייראה?
  צילום: עפר מאיר
  מומלצים