שתף קטע נבחר

אבל בפולין: מת ראש העיר שנדקר על הבמה

אסיר משוחרר התפרץ אתמול לבמה ודקר את פאבל אדמוביץ', ראש העיר גדנסק. היום אדמוביץ' מת מפצעיו: "לא הצלחנו להציל אותו". התוקף האשים את המפלגה שבה היה חבר אדמוביץ' במאסר שלו, ובעינויים שעבר בכלא

 

פאבל אדמוביץ', ראש העיר גדנסק בפולין, מת מפצעיו בבית החולים יום אחרי שנדקר על הבמה. שר הבריאות הפולני הודיע על מותו של אדמוביץ'. "לא יכולנו לנצח", אמר בצער השר, לוקאש שומובסקי.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

אדמוביץ' נדקר בליבו במהלך אירוע צדקה, והלך לעולמו אחרי ניתוח שנמשך חמש שעות. תושבי גדנסק התפללו לשלומו, ועמדו בתור לתרום דם לראש העיר בבית החולים. אדמוביץ' היה בן 53 במותו. "למרות כל המאמצים לא הצלחנו להציל אותו", אמר מנהל בית החולים בגדנסק.

צעיר התנקש בראש העיר גדנסק על הבמה ב פולין (צילום: רויטרס)
הצעיר שחשוד ברצח(צילום: רויטרס)

  (צילום: AFP)
על הבמה אחרי הדקירה(צילום: AFP)

  (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

  (צילום: רויטרס)
ראש העיר אדמוביץ'(צילום: רויטרס)
 

החשוד בדקירה, צעיר בן 27 ששמו הפרטי סטפן, גר בגדנסק. היום פורסם שהצעיר הורשע במעורבות בשוד בנק אלים וריצה מאסר של חמש שנים וחצי. בחודש שעבר שוחרר מהכלא. אחרי שדקר את ראש העיר בסכין צעק המתנקש לקהל שהמפלגה שבה היה חבר אדמוביץ', "המצע האזרחי", היא האשמה במאסר שלו ושהוא עבר עינויים בבית הסוהר. המפלגה הייתה בשלטון בזמן שהחשוד נשלח לכלא.

פולין תושבי העיר גדנסק תורמים דם לראש העיר פאבל אדמוביץ' שנדקר (צילום: AP)
תושבי גדנסק תורמים דם לראש העיר(צילום: AP)

פולין תושבי העיר גדנסק תורמים דם לראש העיר פאבל אדמוביץ' שנדקר (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

אדמוביץ' כיהן כראש העיר גדנסק מאז 1998. הוא היה חלק מהאופוזיציה הדמוקרטית שצמחה בעיר הזו תחת הנהגתו של לך ולנסה בשנות ה-80. הוא נחשב ראש עיר פרוגרסיבי והביע תמיכה בזכויות ללהט"בים ובסובלנות כלפי בני מיעוטים. בשנה שעברה הביע הזדהות עם הקהילה היהודית המקומית כשחלונות בית הכנסת בעיר נופצו. הוא גינה בחריפות את המעשה.

 

אדמוביץ' היה מתנגד חריף של מפלגת השלטון הפולנית, מפלגת "החוק והצדק" הלאומנית. שרי הממשלה גינו היום את הרצח. שר הפנים ירוסלב קצ'ינסקי, ראש מפלגת "החוק והצדק", אמר שהגיב "בכאב גדול" ל"מותו הטראגי של ראש העיר פאבל אדמוביץ'". הנשיא הפולני אנדז'יי דודה ייפגש היום עם ראשי המפלגות. במערכת הפוליטית מתכננים לקיים צעדה נגד האלימות והשנאה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ראש העיר גדנסק אדמוביץ'
צילום: רויטרס
מומלצים