שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  שיא בתרומות איברים ב-2018: 592 זכו בחיים חדשים

  סיכום הנתונים של המרכז הלאומי להשתלות מגלה כי כשני שליש ממשפחות הנפטרים נתנו הסכמתם לתרום איברים. מדובר בעלייה של 13% בהסכמות לתרומה. 50% מהמושתלים קודמו בתור בשל חתימתם על כרטיס אדי

  הישראלים תורמים ומצילים חיים: סיכום נתוני המרכז הלאומי להשתלות מגלה כי בשנה החולפת חלה עלייה משמעותית בשיעור ההסכמות לתרומת איברים מתורמים נפטרים וחיים. בזכות העובדה הזו ניצלו חייהם של מאות ישראלים.

   

  הנתונים מראים כי 64% ממשפחות הנפטרים שנקבע אצלם מוות מוחי נשימתי נתנו הסכמתם לתרום מאיבריהם. מדובר בשיא של כל הזמנים שהוביל ל-592 ניתוחי השתלה מתורמים חיים ומתורמים נפטרים. זוהי עלייה של 13% במספר ההשתלות שבוצעו בשנה האחרונה.

    

  לחתימה על כרטיס אדי

   

  העלייה המשמעתית ביותר נצפתה במספר השתלות לב: 26 חולי אי ספיקת לב זכו בחיים חדשים בעקבות ההשתלה, זוהי עלייה של 44% במספר השתלות הלב בהשוואה לשנה שעברה. 100 חולים עברו השתלות כבד מנפטרים, עלייה של 33% בהשוואה לאשתקד.

   

   ( )

  עלייה נצפתה גם בהשתלות מתורמים חיים: 231 השתלות כליה בוצעו בשנה החולפת מישראלים שתרמו את כלייתם למען אחרים. 16 קרובי משפחה תרמו אונת כבד מהחי ליקיריהם, תורמת אחת אלטרואיסטית תרמה אונת כבד לילד וסך הכול 17 תרומות של אונת כבד מתורמים חיים.

   

  כמיליון איש חתומים על כרטיס אדי

  מהתרומות בוצעו גם 51 השתלות עור, 215 השתלות עצם וגיד, 864 השתלות קרנית ו-67 השתלות מסתמי לב.

   

  השנה חתמו 39 אלף איש על כרטיס אדי, מה שמוביל את מספר החתומים במאגר המרכז הלאומי להשתלות ל-944 אלף ישראלים.

   

   

   ( )

   על אף הנתונים המעודדים, עדיין מספר הממתינים להשתלה גדול: 1,123 חולים ישראלים ממתינים להשתלה כיום, ירידה קלה מהשנה שעברה, אז המתינו 1,138 איש להשתלה.

   

  לדברי פרופ' רפי ביאר, יו"ר המרכז הלאומי להשתלות ומנהל ביה"ח רמב"ם, בשנה הקרובה מתוכננים שיתופי פעולה עם מדינות שונות לקידום השתלות מתורמים חיים, באמצעות תוכנת מחשב שתאפשר למצוא הצלבות בין זוגות ממדינות אחרות שלא נמצאה ביניהן התאמה.

   

  "כל שנה נכבש שיא חדש במספר תרומות האיברים וההשתלות וזו הוכחה לעלייה במודעות והנכונות של הציבור", אומרת ד"ר תמר אשכנזי, מנהלת המרכז הלאומי להשתלות, "לסיסמה שלנו 'כל ישראל חותמים זה לזה' משמעות רבה של ערבות הדדית, להצלת חיים".

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים