שתף קטע נבחר

המשנה ליועמ"ש: "החלטת מנדלבליט בתיקי נתניהו תתקבל בהקדם"

יותר משבוע אחרי שראש הממשלה גילה כי בקשתו להתעמת עם עדי המדינה בתיקי חקירותיו נתקלה בסירוב, ציין עו"ד רז נזרי כי הדיונים בנושא אצל היועמ"ש ופרקליט המדינה מתנהלים באינטנסיביות: "עיכוב ומריחה? טענות סרק"

 

 

 

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה רז נזרי התייחס הערב (יום ג') לדיונים שנערכים בנוגע לתיקי ראש הממשלה בנימין נתניהו. בכנס של המכון הישראלי לדמוקרטיה שנערך במרכז הבינתחומי הרצליה, אמר נזרי כי "הדיונים מתנהלים בצורה אינטנסיבית. היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה עושים לילות כימים, כפשוטו, אנחנו בשלב הדיונים המכריעים".

 

נזרי אמר עוד כי "הדיונים התחילו לפני שהוכרזו הבחירות, ומיד לאחר מכן אנחנו פועלים בהתאם להנחיית היועץ המשפטי, שאומרת שתיקים שהגיעו מהמשטרה לפרקליטות נמשכים בטיפול הרגיל שלהם. הטיפול נמשך כסדרו באופן רגיל, וזה מה שנעשה בתיקים הללו. אנו עושים מאמץ להגיע להחלטה בהקדם, ואני מניח שהיועץ יקבל את ההחלטה שלו בהקדם. תהליך העבודה הגיע לישורת האחרונה, טענות על עיכוב ומריחה הן טענות סרק".

 

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה הוסיף כי "הההתקפות נגד היועץ המשפטי לממשלה לא ישפיעו עליו. האמירות מסוכנות כי הן מערערות את האמון בניקיון שיקוליו של היועץ. ההתקפות מצד הפוליטיקאים משדרות מסר בעייתי לציבור וגורמות לו לאבד את האמון במערכת החוק. לחשוב שהתקפות מכאן ומכאן ישנו מתי היועץ יקבל את ההחלטה? חבל על הזמן".

עו
עו"ד נזרי בכנס(צילום: דנה קופל)

דבריו של נזרי נאמרים יותר משבוע אחרי שראש הממשלה נתניהו תקף פעם נוספת את מערכת המשפט על רקע ההליך המשפטי נגדו, וטען כי הוא דרש מחוקריו להתעמת עם עדי המדינה - וסורב פעמיים.

 

"בימים האחרונים הייתה סערה ציבורית ולכן אני מבקש להבהיר שמערכת המשפט היא אחת מיסודות הדמוקרטיה הישראלית. בדמוקרטיה יכולה להיות ביקורת על מערכת המשפט, כמו שיש ביקורת על הכנסת ועל הממשלה. אבל אני רוצה להבהיר, יש שופטים בירושלים. כך היה, וכך יהיה", אמר נתניהו בפתח דבריו בהצהרה שנשא ביום ראשון שעבר.

 

ראש הממשלה אמר אז עוד: "אני טוען שלהזמין אותי לשימוע לפני הבחירות בלי שאוכל להשיב לשימוע עד הבחירות, הוא חסר צדק, כפי שמשפטנים רבים חושבים. זאת לא התקפה על שלטון החוק. זאת טענה לגיטימית. אזרחי ישראל, הערב אגלה לכם מידע שלא הכרתם שיוכיח עד כמה החקירה נגדי מוטה. הערב אני חושף בפניכם שבמהלך החקירות נגדי דרשתי עימות עם עדי המדינה.

 

"רציתי להסתכל להם בעיניים ולהטיח בהם את האמת. דרשתי עימות פעם אחת וסורבתי. דרשתי עימות פעם שנייה – וסורבתי בשנית. מדוע סירבו לאפשר לי את העימות הזה, שהוא כל כך הכרחי לבירור האמת? ממה יש להם לפחד? מה יש להם להסתיר? אני לא מפחד. לי אין מה להסתיר. ולכן הערב אני חוזר על הדרישה הזאת לעימות עם עדי מדינה".

 

במשרד המשפטים אמרו אז בתגובה כי "כל הפעולות שבוצעו בתיקי החקירה הנוגעים לראש הממשלה נעשו באופן מקצועי ויסודי בליווי פרקליטת מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) ובפיקוחם של פרקליט המדינה והיועץ המשפטי לממשלה, והכול על פי שיקולים מקצועיים של ניהול חקירה וחתירה לחקר האמת בלבד".

ישיבת ממשלה (צילום: עמית שאבי)
ראש הממשלה נתניהו(צילום: עמית שאבי)

יום לפני כן פרסם ראש הממשלה סרטון שבו תקף את התקדמות ההליכים המשפטיים בעניין חקירותיו - וקרא שלא לפתוח בשימוע לפני הבחירות.

 

בסרטון השווה נתניהו בין התהליכים נגדו לבין כריתת יד לאדם שהורשע בגניבה - וזוכה בערכאה גבוהה יותר.

 

"מישהו יכול להחזיר לו את היד? מישהו יכול להחזיר לכם את הבחירות?", שאל נתניהו בסרטון.

 

בתחילת דצמבר האחרון הגישה המשטרה את המלצותיה לפרקליטות בעניין תיק 4000 (בזק-וואלה), וציינה כי יש להעמיד את ראש הממשלה לדין בגין לקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים. במשטרה טענו אז כי הראיות מצביעות על מערכת יחסים שוחדית בין נתניהו לבעלי בזק לשעבר שאול אלוביץ'.

 

לפי ממצאי המשטרה,"בין השנים 2017-2012 ראש הממשלה ומקורביו התערבו באופן בוטה ומתמשך, ולעיתים אף יומיומי, בתכנים שפורסמו על ידי אתר החדשות וואלה, וכן ביקשו להשפיע על מינויים של נושאי משרה באתר (עורכים וכתבים), וזאת תוך כדי שימוש בקשרים שהיו להם עם שאול ואיריס אלוביץ'".

 

בפברואר בשנה שעברה הודיעה המשטרה לראש הממשלה נתניהו כי היא ממליצה להעמידו לדין בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים בשני תיקי החקירה האחרים שבהם הוא מעורב - תיק 1000 (פרשת המתנות) ותיק 2000 (שיחות נתניהו-מוזס).

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דנה קופל
עו"ד נזרי בכנס
צילום: דנה קופל
מומלצים