שתף קטע נבחר

בכירי לשכת עורכי הדין התפטרו וכתבו לאפי נוה: "כעוצמת הנסיקה - עוצמת ההתרסקות"

המשנה לראש הלשכה ושני סגנים כתבו מכתב חריף ליו"ר, המתמודד עם אישום בפרשת נתב"ג: "הלשכה אינה עסק פרטי של איש". עורכי הדין ציון אמיר ואורי קינן קיבלו הצעות להתמודד. הלשכה בתגובה: "התפטרות ממניעים אישיים"

 

פאפרצי של אפי נוה יוצא מלשכת עורכי הדין בתל אביב ב-09.01.19 (צילום: אבי מועלם)
עו"ד אפי נוה (צילום: אבי מועלם)

טלטלה בלשכת עורכי הדין: המשנה לראש הלשכה, עו"ד משה טייב, ושני סגנים, עורכי הדין מעיין אמודאי ושחר אורגד, הודיעו על פרישה מהקואליציה בהנהגת בארגון. במכתב ששלחו ליו"ר הלשכה אפי נוה הם טענו שאינם יכולים להמשיך לכהן תחתיו בשעה שמצב הלשכה מתדרדר.

 

מעל ראשו של נוה מרחפת עננה פלילית, ולפני כמה שבועות הוגש נגדו כתב אישום שייחס לו מרמה בפרשת המעבר בנתב"ג. בעקבות זאת הוא הודיע שהשעה את עצמו מן הוועדה לבחירת שופטים.

 

במכתב ציינו השלושה: "בשנים הראשונות הובלת את הלשכה בראש מורם והבאת אותה לפסגות חדשות, אולם כעוצמת הנסיקה - כך עוצמת ההתרסקות. לשכת עו"ד איננה עסק פרטי של איש, ולכן להבדיל מ'הנהגת הלשכה' שבחרה לתמוך בך בפן החברי, אנו החלטנו להציב את הציבור בראש סדר העדיפויות, לוותר על כיסאותינו ולהתפטר מתפקידנו.

 

"חשוב לנו לעשות את ההפרדה בין אפי נוה האדם, שלו אנו מאחלים מעומק הלב שיוכיח את חפותו וייחלץ מהתקופה הקשה שהוא חווה, לבין אפי נוה איש הציבור וראש לשכת עורכי הדין. כאשר איש ציבור נקלע למערבולת כזו, אסור לו לכבול אליו את הגוף שבראשו ולפגוע בו".

 

עו"ד טייב הוסיף: "בעת הזו לא נותרה לנו ברירה אלא לקבל החלטה קשה וכואבת. אני מבין שאפי נמצא בסערת רגשות ואני מזדהה עם המצוקה האישית שלו, אך לטובת הלשכה וציבור עורכי הדין, החלטנו להתוות את הדרך באמצעות דוגמה אישית ולהתפטר".

 

נוה נחשב עד לאחרונה לאחד האנשים החזקים במערכת המשפט, בין השאר כבן בריתה של שרת המשפטים איילת שקד. הוא עדיין ראש הלשכה, אולם נראה כי מסביבו כבר החלו להתארגן ליום שאחרי. בימים האחרונים נעשו פניות לכמה סנגורים בכירים והוצע להם להתמודד על ראשות הלשכה, בהם הסנגור הפלילי הבכיר עו"ד ציון אמיר וממלא מקומו של יו"ר הלשכה, עו"ד אורי קינן.

 

מלשכת עורכי הדין נמסר בתגובה: "ההתפטרות נובעת אך ורק ממניעים אישיים ולא על רקע אידיאולוגי כפי שהם מנסים להציג את הדברים. זאת התפטרות ממניעים שונים בתכלית מהעטיפה שבה נעטפו".

 

במקביל, בצמרת המערכת המשפטית גוברת הדאגה מהתפתחות הפרשה החדשה. ראשי המערכת המשפטית מודעים לחרושת השמועות שממלאות את הרשתות החברתית וכוללות גם דיסאינפורמציה ותיאוריות קונספירציה - רובן מומצאות.

 

מעט גורמים במערכת יודעים מה נחקר, ובכללם שרת המשפטים איילת שקד, נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות ופרקליט המדינה שי ניצן.

 

בוועדה לבחירת שופטים הביעו דאגה מכך שהשמועות על שחיתות בהתנהלות המערכת המשפטית, עלולות לפגוע באורח אנוש באמון הציבור במערכת שגם כך אינו גבוה. עם זאת, ראשי המערכת אמרו שידיהם כבולות בשל צו איסור הפרסום וקשה להם להתגונן ולהסביר שאם בכלל מדובר באירוע נקודתי.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
עו"ד אפי נוה
צילום: אבי מועלם
מומלצים