שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  לקראת יממה סוערת: "השלג בירושלים תלוי במשקעים"

  מערכת חורפית קרה, קצרה ואינטנסיבית תבקר כאן ביממה הקרובה: השלג יתחיל בבוקר בחרמון, ימשיך לגליל ואחר הצהריים יגיע ככל הנראה גם לבית אל, גוש עציון ולירושלים. בשאר הארץ יירדו גשמים חזקים ויש חששות להצפות ולשיטפונות. הלימודים בירושלים יסתיימו ב-15:00 ובצפת ב-13:30

   

  צילום: אביהו שפירא, עידו ארז, משי בן עמי, נביה אבו סלאח-אתר החרמון

  צילום: אביהו שפירא, עידו ארז, משי בן עמי, נביה אבו סלאח-אתר החרמון

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  מערכת שלג קצרה אך משמעותית צפויה להגיע לישראל במהלך היום (יום ד'), ולהלבין את פסגות הרי הצפון והמרכז, וכן את צפת וירושלים. המערכת תתחיל בשעות הבוקר בצפון, ובשעות אחר הצהריים והערב תדרים לירושלים, גוש עציון וחברון. בשעות הלילה, לקראת יום חמישי, ייפסק השלג והוא יתחלף ברוב האזורים בגשם, מה שעשוי להביא להפשרה מהירה של השלגים. באזורים הנמוכים יותר יירדו גשמים חזקים, מלווים בסופות רעמים, וקיים חשש להצפות בערים ובהמשך גם בנחלי הדרום.

   

  צילמתם סרטונים או תמונות? (לרוחב) - שלחו למייל האדום

   

  הרשויות ברחבי הארץ נערכות לשלג ובעיריית צפת הודיעו על סיום הלימודים במוסדות החינוך בעיר בשעה 13:30. בירושלים יסתיימו הלימודים ב-15:00. בבוקר תתקיים הערכת מצב נוספת של עיריית ירושלים לצד גורמים נוספים ובסופה יפורסמו הנחיות נוספות לציבור. בחרמון צפויה סופת שלגים והאתר יהיה סגור למבקרים.   

   

  צילום: אלי מנדלבאום

  צילום: אלי מנדלבאום

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   
  היערכות עיריית ירושלים לשלג: ראש העיר ירושלים, משה ליאון במרכז ההערכות לשלג של עיריית ירושלים (צילום: אוהד צויגנברג)
  היערכות עיריית ירושלים לשלג(צילום: אוהד צויגנברג)
   

  היערכות עיריית ירושלים לשלג: ראש העיר ירושלים, משה ליאון במרכז ההערכות לשלג של עיריית ירושלים (צילום: אוהד צויגנברג)
  ראש העיר ירושלים במרכז ההיערכות לשלג (צילום: אוהד צויגנברג)

  צוותי יחידות החילוץ מתאמנים במים סוערים בירדן ההררי (צילום: אביהו שפירא)
  צוותי יחידת החילוץ מתאמנים היום (צילום: אביהו שפירא)

  צוותי יחידות החילוץ מתאמנים במים סוערים בירדן ההררי (צילום: אביהו שפירא)
  (צילום: אביהו שפירא)

  מנהל מרכז החיזוי בשירות המטאורולוגי, ד"ר עמית סביר, אמר כי המערכת צפויה להתחיל הלילה עם התחזקות הרוחות הדרום מערביות. אלה עשויות להגיע למהירות שבין 80-60 קמ"ש, ובבוקר הן עלולות להכניס אובך לאזורנו. מידות החום החזויות הלילה ומחר: קריית שמונה 10-8, קצרין 7-5, צפת 6-4, טבריה 14-10, נצרת 10-7, חיפה 13-10, תל אביב 14-11, ירושלים 8-5, אשקלון 14-11, עין גדי 21-13, באר שבע 15-8, ערד 8-5, מצפה רמון 8-5 ובאילת 20-10.

   

  "במהלך הבוקר יתחיל גשם חזק בצפון, מלווה בסופות רעמים", הוסיף ד"ר סביר. "בשלב זה יתחיל כבר שלג בחרמון וכבר בשעות שלאחר מכן, לפני הצהריים, יתחיל השלג בצפון רמת הגולן - בגובה של מעל 1,000 מטר. מדובר בשלג באזורים המוכרים לנו - הקיבוצים והיישובים בצפון הרמה. לקראת אמצע היום יתחילו שלגים גם בהרי הגליל הגבוהים, כמו מירון ובית ג'אן. "בהמשך, לקראת אחר הצהריים, יכול לרדת שלג גם במקומות נמוכים יותר, מגובה 800 מטר, כמו צפת, והשלג עשוי להיערם על הקרקע".

   

  בשירות המטאורולוגי אמרו כי משעות הצהריים יילך קו המשקעים וידרים לכיוון הרי המרכז. הגשם עשוי להגיע עד צפון הנגב. "בשעות אחר הצהריים יתחיל לרדת שלג בהרי המרכז הגבוהים, מעל 1,000 מטר, בהם אזור בית אל, גוש עציון וחברון. השלג באזורים אלה עשוי להיערם עד לגובה של כעשרה ס"מ. בהמשך ייפתח חלון השלג גם בירושלים, בעיקר בשכונות שגובהן מעל 800 מטר, שם עשויים להיערם שלגים לגובה של כ-5 סנטימטר. גובה ההיערמות", הסביר ד"ר סביר, "תלוי בכמות המשקעים".

   

  תחרות גלישת גלים היום בנתניה:

  תחרות גלישת גלים בנתניה (צילום: EPA)
  תחרות גלישת גלים היום בנתניה(צילום: EPA)

  תחרות גלישת גלים בנתניה (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)

  תחרות גלישת גלים בנתניה (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)
  תחרות גלישת גלים בנתניה (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)

  שלג אמור להמשיך ולרדת עד אמצע הלילה בין רביעי לחמישי, אז תפחת עוצמת המשקעים והטמפרטורות יעלו. ברוב האזורים ירדו המשקעים בצורת גשם, מה שיביא להפשרת שלגים, למעט במקומות הגבוהים ביותר. באזורים בהם לא יירדו שלגים צפויים גשמים חזקים. קיים חשש להצפות וכן שיטפונות בדרום הארץ ואזור ים המלח.

   

  ביום חמישי בבוקר המערכת כבר תהיה מאחורינו ובסוף השבוע צפויה התחממות, שתימשך גם בשבוע הבא. מדובר על הפוגה בגשמים, שעדיין לא ברור מתי תסתיים.

   

  המשטרה: ותרו על נסיעות לא הכרחיות

  בהודעה שפרסמה המשטרה במחוז צפון נמסר כי נוכח מזג האויר החורפי הצפוי, היא נערכה בכוחות מתוגברים למתן שירות וסיוע לציבור משתמשי הדרך ושמירה על חייהם וביטחונם של התושבים. המשטרה תפרסם כל העת מידע בגין חסימות כבישים ושיבושי תנועה בעקבות מזג האוויר. מידע אודות שינויים בהסדרי התנועה יפורסם גם באמצעות מוקד המידע הארצי של משטרת ישראל שמספרו 110.

   

  במשטרה קראו לציבור הנהגים להתאים את הנסיעה לתנאי הדרך, להימנע מנסיעה בכבישים שבהם יש הצפה, לשמור מרחק ולהאט את מהירות הנסיעה במזג האוויר הסוער. עוד מומלץ לוותר על נסיעות שאינן הכרחיות או טיולים בנחלים ואזורים שעלולים להיות מוצפים נוכח מזג האוויר הסוער. כמו כן יש לנהוג במשנה זהירות בקרבת מאגרי מים בהם קיימת סכנת נפילה, היסחפות וטביעה.

   

  בחברת חשמל אמרו כי בשל ההיערכות ולטובת תגבור המענה במרכזי השירות, קבלת הקהל ברחבי הארץ תהיה סגורה ויינתן מענה במרכז השירות 103. כמו כן תוגברו צוותי השטח ובוטלו כל העבודות היזומות שתוכננו למחר.

  צוותי חברת החשמל נערכים (צילום: יוסי וייס)
  צוותי חברת החשמל נערכים לשלג (צילום: יוסי וייס)

  צוותי חברת החשמל נערכים (צילום: יוסי וייס)
  (צילום: יוסי וייס)

  סמנכ"ל חברת החשמל, אורן הלמן, אמר ל-ynet: "נהיה עם צוותים מתוגברים, עם במות הרמה ועם גנרטורים פרוסים בשטח ומתודלקים. אין 'מאה אחוז' בחשמל, יש קרוב ל-60 אלף קווי חשמל פרושים ברחבי המדינה, והם חשופים לפגעי מזג האוויר. במידה שיש הפרעות במערכת החשמל ניתן ליצור איתנו קשר גם באמצעות מוקד 103 וגם דרך האפליקציה, דף הפייסבוק ואתר האינטרנט שלנו. אנחנו מבקשים שבמידה ויהיו קווים קרועים צריך להתרחק מהם. מדובר בסכנת חיים משום שהם יכולים להכיל מתח חי וגם לגרום להתחשמלות ואפילו למוות, ויש ליצור קשר מיד במקרה כזה עם מוקד או 103 ועם המשטרה".

   

  בתוך כך, רשות המים גילתה היום כי המדיד האחראי למדידת גובה המפלס בכינרת לא היה מכויל כראוי, והנתונים שנמסרו בימים האחרונים על גובה המפלס היו נמוכים בכ-8.5 ס"מ. לאחר כיול המדיד התברר כי גובה המפלס כעת 213.97- מטר מתחת לפני הים. מתחילת העונה עלה המפלס ב-68 ס"מ, ולכינרת מלאה חסרים עוד 5.17 מטר, שהם 940.5 מיליון מטרים מעוקבים של מים.

   

  הרכבת הקלה: אל תשאירו רכבים על המסילות

  לקראת אפשרות מחר לשלג בירושלים, הרכבת הקלה בעיר קוראת לציבור הנהגים שלא להשאיר רכבים לאורך המסילות על מנת שלא לחסום את תוואי הרכבת. בעבר, בימי שלג, ננטשו רכבים על מסילות הרכבת הקלה ובעקבות כך הרכבות לא יכלו לנוע, מה שגרם להצטברות שלג לכל אורך הקו ומנע את המשך תנועת הרכבות. במסגרת ההיערכות לשלג סוכם כי העירייה תקצה גרר לפינוי רכבים שנתקעו על תוואי המסילה.

   

  על מנת למנוע מצב שבו רכבות הנוסעים עצמן משמשות כמפלסות שלג, דבר שעשוי לגרום נזק לרכבות עצמן, רכשה הרכבת הקלה מבעוד מועד אמצעים לפינוי וטיפול בשלג. הרכבת הקלה מותאמת לתנאי נסיעה בשלג בגובה של עד כחמישה ס"מ בלבד. במידה ששלג כבד יותר יערם על גבי המסילות, השירות יפסק ויחודש מיד כשיתאפשר.

   

  בשל הכוננות למזג אוויר סוער תאריך רכבת ישראל את שעות פעילות הרכבות לירושלים וממנה. שעות הפעילות בקו המהיר בין נתב״ג לתחנת נבון בירושלים יוארכו עד השעה חצות, במקום עד השעה 19:30 בימים כתיקונם.

  חורף בסוריה ()
  חורף בסוריה

  חורף לבנון ()
  חורף בלבנון

   

  תדירות הרכבות בשעות התגבור תהיה זהה לשעות הפעילות הרגילות, ואלה יופעלו במתכונת של שתי רכבות בשעה לכל כיוון. בנוסף, תתגבר רכבת ישראל את תנועת הרכבות מצפון הארץ ותל אביב אל תחנת נתב"ג, ובכיוון ההפוך, על מנת לאפשר ביצוע החלפות בתדירות גבוהה יותר ועם זמן המתנה קצר עבור הרכבות לירושלים. הרכבת מבית שמש לתחנת מלחה בירושלים תעבוד כסדרה, בתדירות של רכבת אחת בשעתיים, עד השעה 19:50.

   

  מרכבת ישראל נמסר: "אנא הקפידו על הגעה מוקדמת לתחנת הרכבת בימים הגשומים, הימנעו מריצה על הרציפים הרטובים, ונקטו במשנה זהירות בהתנהגות בקרבת המסילה. תקופות מזג אוויר סוער דורשות מכולנו, צוותים ונוסעים, משנה זהירות, סבלנות ותשומת לב. שתהיה לכולנו נסיעה חמימה ונעימה".

   

  הסערה שמגיעה לאזור צפויה גם להשפיע על מדינות האזור. בסוריה, השלג כבר נערם במספר אזורים שונים במדינה ולקראת השיא שצפוי מחר פורסמה אזהרת מזג אוויר וצפי לשלג שירד בגבהים החל מ-800 מטר. בלבנון המצב דומה, אזורים גבוהים כוסו בשלג והערב הכריז שר החינוך הלבנוני, מרואן חמאדה, שמחר לא יתקיימו לימודים בכל בתי הספר התיכוניים והמקצועיים לאור התחזיות, ובצידון אף הקימו חדר מצב מיוחד שגובה בתגבור כוחות בשטח על מנת להיערך בהתאם.

   


  פורסם לראשונה 15/01/2019 23:09

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אוהד צויגנברג
  כוננות שלג בירושלים
  צילום: אוהד צויגנברג
  מומלצים