שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  זוהה קרע בגדר: חשד שאדם חצה משטח ישראל ללבנון
  צה"ל מסר כי זיהה בגדר סימנים נוספים המעידים על אפשרות חציית הגבול. בצבא שללו אפשרות של חדירה לתוך ישראל. דיווח על החצייה הועבר ליוניפי"ל ובאמצעותו לצבא לבנון

   

  סריקות של צבא לבנון בעקבות מעבר של הגבול ()
  סריקות של צבא לבנון בעקבות התקרית

  חשד לחצייה חריגה בגבול לבנון: כוחות צה"ל זיהו היום (שלישי) אחר הצהריים קרע בגדר הגבול באזור הגליל המערבי וסימנים המעלים חשד לחצייה של אדם משטח ישראל ללבנון. כך נמסר הערב מצה"ל. בצבא שללו אפשרות של חדירה הפוכה, לכיוון הארץ.

   

  מחיזבאללה נמסר כי "נמשכים החיפושים אחר אדם נעדר מזרחית לישוב עייתא א-שעב הסמוכה לגבול. הארגונים זיהו דמות אנונימית באזור זה, וכשתשאלו אותו לזהותו הוא השליך את חפציו במקום וברח משם. יש להניח כי מדובר במתיישב (הכינוי שלהם לאזרחי ישראל) שחצה את הגבול".

   

  סריקות של צבא לבנון בעקבות מעבר של הגבול ()
  סריקות בצד הלבנוני של הגבול בעקבות התקרית

   כוח מהגדוד המרחבי באוגדת הגליל שקפץ לנקודה הבחין בקרעים בגדר ובעקבות שהעידו על תנועת האדם לצד הלבנוני. התקרית לא התרחשה באתר שבו מתבצעת פעילות נגד מנהרות חיזבאללה, שהאחרונה שבהן, השישית במספר, מטופלת בימים אלה אף היא בגזרה המערבית של הגבול עם לבנון.

   

  דיווח ראשוני על החצייה הועברה לכוחות יוניפי"ל ובאמצעותם גם לצבא לבנון. משטרת ישראל בודקת יחד עם צה"ל את נסיבות התקרית. בשנים האחרונות אירעו כמה מקרים דומים, רובם של אנשים הלוקים בנפשם.

   

  רובם ככולם של 135 הקילומטרים של הגבול בין ישראל ללבנון, שמתחילים בראש הנקרה ומסתיימים במורדות המערביים של החרמון בואכה הר דב, פתוחים למטיילים ולחקלאים עד לציר המערכת, דבר שמאפשר גישה מהירה מהגבול לגדר עצמה.

  עבודות צה
  ארכיון. גבול לבנון(צילום: אפי שריר)

  שלשום הודיע צה"ל כי הושלם מבצע "מגן צפוני" לאיתור ונטרול מנהרות חיזבאללה. זאת, לאחר שביום שבת אותרה כאמור מנהרת טרור שישית מדרום לבנון, שנחפרה מהכפר ראמייה שבגזרה המערבית. זו המנהרה השנייה שנחשפה מכפר זה. בתיעוד מעומק המנהרה, שלפי פרטיה היא כנראה המנהרה הגדולה ביותר של חיזבאללה, ניתן לראות מדרגות מסותתות ומסילה לשינוע ציוד.

   

  בצה"ל אמרו כי "כוחות פיקוד הצפון המשיכו לעבוד בשבועות האחרונים בכל מזג האוויר. מניתוח ראשוני של המנהרה אנו רואים שזו אחת המנהרות המרכזיות שחשפנו. בשטח לבנון אורכה מאות מטרים ובשטח ישראל - עשרות מטרים. גובהה שני מטר ורוחבה מטר אחד. עומקה 55 מטרים. יש בה מסילות לשינוע של פסולת וציוד לאורך המנהרה, מדרגות מסותתות בסלע שמאפשרות עלייה לשטחנו בגובה וכן מערכות חשמל ותאורה. נראה שהושקע בה זמן רב".

   

  לפי צה"ל, אותה מנהרה עדיין לא הייתה מבצעית כאמור, אך "נראתה ברמת גימור גבוהה מאוד. היא מולכדה באופן שאם מישהו מהצד השני נכנס אליה הוא מסכן את חייו". בצה"ל אמרו כי "חשיפת מנהרה זו משלימה את חשיפת כלל המנהרות שחצו מלבנון לעבר ישראל ועם חשיפתה אנו משלימים את מבצע מגן צפוני".

   

  היום העניק הרמטכ״ל היוצא גדי איזנקוט לראש הממשלה בנימין נתניהו חלק מהקידוח ששימש לאיתור מנהרה במבצע "מגן צפוני". איזנקוט נפרד מצה"ל בשורת טקסים ובמקומו נכנס היום לתפקיד רב אלוף אביב כוכבי.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים