שתף קטע נבחר

קרן השקעות תובעת את לאומי: סיכל ברשלנות עסקה חד-פעמית

"ביווייז" דורשת 428 אלף שקל בטענה לאובדן רווח ולפגיעה במוניטין: לדבריה הבנק סירב לבצע העברה לברוקראז' שלה לצורך רכישת אופציות

בתביעה על סך כ-428 אלף שקל שהוגשה לאחרונה לבית משפט השלום בירושלים נטען כי בנק לאומי גרם לקרן ההשקעות "ביווייז" לאובדן רווח ולפגיעה בשם הטוב ובמוניטין. זאת משום שסירב לבצע העברה בנקאית לחברת הברוקראז' שלה IBI לצורך רכישת אופציות בהזדמנות חד-פעמית, ללא סיבה ובטענות משוללות בסיס.

 

מבנק לאומי נמסר בתגובה: "הואיל והנושא מצוי בבירור בבית המשפט אנו מנועים מלהתייחס לנושא ונגיב כמקובל בין כותלי בית המשפט".

 

בתביעה, שהוגשה באמצעות עו"ד דוד רבי ממשרד עורכי הדין MGR, נטען שהקרן נוהגת להשקיע עבור לקוחותיה במגוון אפיקי השקעה, בעיקר בשוק הישראלי והאמריקאי, ומנהלת בסניף הבנק בירושלים שני חשבונות: האחד חשבון נאמנות שבו מוחזקים כספי המשקיעים והשני חשבון עסקי רגיל.

 

בערב 19 בנובמבר 2018 פרסמה חברת "טוגדר פארמה" הצעה לרכישת סדרי כתבי אופציות לרכישת מניות במחירים נוחים, וזוהתה על ידי יועצי הקרן כהזדמנות להשקעה. בהתאם החליטה הקרן לרכוש 480 אלף כתבי אופציה מסדרות שונות תמורת 450 אלף שקל.

 

למחרת ביקש הנאמן מהבנק להעביר את הכספים מחשבון הנאמנות לחשבון הברוקראז' של הקרן ב-IBI לצורך רכישת האופציות. משלא התקבלה על ההעברה פנה הנאמן לבנק לבירור הנושא.

 

על פי התביעה, בסמוך לשעה 14:00 באותו יום חזרה אליו בנקאית מהסניף שהודיעה לו כי ההעברה מסורבת משום שהיא "אינה מבוצעת לחשבונו של הנהנה", אף שהסביר לה שהקרן היא בעלת שני החשבונות – הנאמנות והברוקראז' - וכי הסירוב יגרום לה לנזקים של מאות אלפי שקלים. הבנק עמד על סירובו ולא העביר את הכספים, אף שהנאמן כבר ביצע העברות דומות בעבר ללא שום בעיה.

 

עוד נטען כי בניסיון להקטין את הנזק ביקשה הקרן להעביר את הכספים מחשבונה העסקי, במקום מחשבון הנאמנות, אך גם הפעם נענתה בסירוב, וכך היא הפסידה את ההזדמנות לרכוש את כתבי האופציה.

 

בכתב התביעה צוין כי ההתנהלות של הבנק קיבלה משנה תוקף לנוכח העובדה שכמה ימים לאחר מכן אושרה העברת כספים מחשבון הנאמנות ל-IBI ללא כל בעיה. כלומר, גם לפני המקרה וגם לאחריו לא הייתה לבנק בעיה עם העברת הכספים, מה שמעיד על כך שלא הייתה סיבה מהותית ומבוססת לסירוב.

 

הקרן טענה כי כתוצאה מהתנהלות הבנק העסקה סוכלה ונגרם לה אובדן רווח של 308,610 שקל. בנוסף נגרמה פגיעה קשה בשמה הטוב בעיני משקיעה ובמוניטין שלה, משום שההנפקה שביקשה לרכוש במסגרתה את כתבי האופציה הייתה בין ההנפקות המדוברות והאטרקטיביות של 2018 בשוק ההון. משכך תובעת הקרן גם פיצוי של 120 אלף שקל על נזקים אלו.

 

לסיכום נטען שהבנק התרשל כשלא ביצע את העברת הכספים מחשבון הנאמנות של הקרן לחשבון המסחרי שלה בטענות שונות ומשונות וללא כל סיבה, וגרם לה לנזקים כספיים ואחרים, תוך הפרת חובת הזהירות המוגברת שלו כלפי הקרן, כלקוחה שלו.

 

  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובעת: עו"ד דוד רבי ממשרד עורכי הדין MGR
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים