שתף קטע נבחר

ביניש: "קרה דבר חמור, אך אני מקווה שמערכת המשפט תתגבר"

הנשיאה לשעבר של בית המשפט העליון התייחסה באולפן ynet להתפתחויות בפרשה המשפטית - ואמרה כי לא מדובר בבעיה מערכתית, אלא פרסונלית. "אם הכניסו כל מיני שיקולים זרים, מכוערים, אז באנשים האלה צריך לטפל ולמנוע דברים כאלה"

 

 

 

"קרה כאן דבר חמור מאוד. אני מקווה שזה ינוקה ויתוקן. זה חרה לי, זה קשה. אני מקווה מאוד שהתוצאות לא ישפיעו על המערכת כולה". הנשיאה לשעבר של בית המשפט העליון, דורית ביניש, התייחסה היום באולפן ynet לפרשה המשפטית, שבמהלכה נעצרו עו"ד בכיר, ועורכת דין ושופטת נחקרו. כמו כן, קיים חשד לשוחד מיני. 

 

"הפגמים החמורים לא אופייניים למערכת כולה", אומרת ביניש. "כאן היה כנראה מעשה מושחת בתוך המערכת, כך לפי החשדות זה נראה, אבל המערכת עצמה חזקה מספיק, אני מקווה ויודעת שיש בכוחה להתגבר. זה עצוב, בהחלט עצוב לראות שיכול לקרות דבר כזה. אני חושבת שהשיטה לבחירת השופטים היא מן הטובות שיש. הפגם הוא כמו בכל שיטה, אם נכנסים גורמים שליליים, וזה כנראה מה שהיה כאן".

 

נשיאת בית המשפט בדימוס, דורית ביניש ()
נשיאת בית המשפט העליון לשעבר, דורית ביניש

השופטת בדימוס ביניש מספרת איך שמעה על הפרשה: "התרוצצו שמועות שלפי דעתי הן מוגזמות ומופרכות, וזה המחיר שמשלמים כשמנהלים חקירה סמויה. השמועות לא תמיד מבוססות. זה קשה, זה עצוב. אני מאוד מקווה שהמערכת תוכל להתגבר, אחרי שיטהרו את השורות. זה לא כל המערכת, בואו לא נגזים. די קשה לשמוע מה שיש אבל לא צריך להטיל דופי. יש מאות שופטים טובים וישרים.

 

ביניש בטוחה שלא מדובר בבעיה מערכתית, אלא באנשים ספציפיים. "אני מכירה את המערכת. השתתפתי בהרבה מאוד דיונים ובוועדות לבחירת שופטים. זו לא השיטה. זה עדיין אנשים. כמו בכל שיטה, אנחנו יודעים היום שאפשר לחדור ולפגוע, אבל זה לא מה שפוגע בעקרון. העקרון הוא שיש ועדה לבחירת שופטים, שטוב שהיא מורכבת מנציגים פוליטיים וגם מנציגים מקצועיים. אבל אם הכניסו לשם כל מיני שיקולים זרים, מכוערים, אז באנשים האלה צריך לטפל ולמנוע דברים כאלה. עובדה היא שמאז קום המדינה המינויים לא היו אף פעם מושחתים".

 

לגבי עורך הדין שנחקר, אומרת ביניש: "אני לא מכירה אותו טוב. הוא נכנס לפעילות לא בתקופתי. לצערי, מה שאנחנו שומעים בזמן האחרון לא נשמע מעודד, אבל לא עבדתי אותו".

 

המשטרה התירה הבוקר לפרסם פרטים מעטים על התיק, ולפיהם ביחידת להב 433 (יאח"ה) מתנהלת חקירה בחשד לביצוע עבירות מתחום טוהר המידות בקשר למינוי שופטים. במסגרת זאת נחקר חשד למתן שוחד מיני. על רקע זה פשטו היום בלשים על משרדי לשכת עורכי הדין. בכניסה ללשכה מנעו מאזרחים להיכנס והסבירו: "כרגע אין אצלנו פעילות".

 

על פי הודעת המשטרה, החקירה נפתחה בעקבות מידע שהגיע לפני כשבועיים ועורר חשד לביצוע עבירות בקשר למינוי של שופטת שלום אחת לפני כמה שנים, ובקשר לניסיון להביא למינוי של שופט שלום למחוזי - שלא קודם. החקירה החלה ממידע שהתקבל במשטרה, ובהמשך הגיעו לידי החוקרים הודעות רבות בטלפון שהעלו את החשד לשוחד מיני ולעניינים נוספים – בהם פגיעה בטוהר המידות באופנים אחרים, ונושאים הקשורים ללשכת עורכי הדין.

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים