שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  שקד וחיות: הוועדה מינתה שופטים בהליך מיון קפדני ומקצועי

  נשיאת העליון ושרת המשפטים פרסמו הודעה מיוחדת שבה התייחסו לפרשה המשפטית: "סמוכות ובטוחות כי מערכת אכיפת החוק תגיע לחקר האמת". חיות עצמה שיגרה מכתב לשופטים בנוגע לפרשה. מוקדם יותר נחשף כי עו"ד בכיר, שופטת ועורכת דין נחקרו בחשד לעבירות מתחום טוהר המידות. נבדק חשד גם לשוחד מיני

   

   כנס משפט ציבורי במלון דן חיפה (צילום: אלעד גרשגורן)
  השרה שקד ונשיאת העליון חיות(צילום: אלעד גרשגורן)

  ברקע הפרשה שמטלטלת את מערכת המשפט, שלחה היום (ד') נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות מכתב מיוחד לכל השופטים והרשמים בישראל. "בלהב 433 מתנהלת חקירה בחשד לביצוע עבירות מתחום טוהר המידות בקשר למינוי של שופטת שלום אחת לפני מספר שנים, וכן בניסיון להביא למינוי של שופט בית משפט שלום לבית משפט המחוזי שלא קודם לבסוף", כתבה.

   

  "במהלך השנים נדרשת הרשות השופטת לא אחת להתמודד עם אתגרים לא פשוטים. פרשה זו היא אתגר נוסף שעמו אנו נדרשים להתמודד בימים אלה ואני סמוכה ובטוחה כי נוכל גם לו. אני מאמינה בחוסנה של הרשות השופטת אשר מכהנים בה מאות שופטות ושופטים, רשמות ורשמים בכירים, מסורים וישרי דרך העושים את מלאכתם נאמנה מתוך תחושת שליחות ומחויבות לתפקידם.

   

  "בשעה לא פשוטה זו אני מבקשת לחזק את ידיכם ולקרוא לכולנו לעמוד איתן, להאמין בעצמנו ולהמשיך למלא באמונה את התפקיד החשוב שכל אחת ואחד מאתנו ממלאים מדי יום ביומו כמשרתי הציבור".

   

  המשטרה הודיעה שהבוקר נעצר חשוד אחד לחקירה וזומנו לחקירה שתי חשודות נוספות - אחת מהן שופטת בית משפט השלום והאחרת עורכת דין. בינתיים, ח"כ נורית קורן (הליכוד), החברה בוועדה למינוי שופטים,  זומנה למתן עדות בלהב 433. כך דווח ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין שאישר את הזימון. 

  עורכי הדין והשופטת (צילום: יוסי זמיר, אוהד צויגנברג)
  .(צילום: יוסי זמיר, אוהד צויגנברג)

  אינפו הוועדה לבחירת שופטים ()
  .

  הבוקר התירה המשטרה לפרסם פרטים מעטים על התיק, ולפיהם ביחידת להב 433 (יאח"ה) מתנהלת חקירה בחשד לביצוע עבירות מתחום טוהר המידות בקשר למינוי שופטים. במסגרת זאת נחקר חשד למתן שוחד מיני. על רקע זה פשטו היום בלשים על משרדי לשכת עורכי הדין.

    

  על פי הודעת המשטרה, החקירה נפתחה בעקבות מידע שהגיע לפני כשבועיים ועורר חשד לביצוע עבירות בקשר למינוי של שופטת שלום אחת לפני כמה שנים, ובקשר לניסיון להביא למינוי של שופט שלום למחוזי - שלא קודם. החקירה החלה ממידע שהתקבל במשטרה, ובהמשך הגיעו לידי החוקרים הודעות רבות בטלפון שהעלו את החשד לשוחד מיני ולעניינים נוספים – בהם פגיעה בטוהר המידות באופנים אחרים, ונושאים הקשורים ללשכת עורכי הדין. ברקע הפרשה, יו"ר לשכת עורכי הדין אפי נוה צפוי לצאת לנבצרות. ממלא מקומו יהיה עו"ד אורי קינן.

   

  הבוקר נעצר לחקירה חשוד אחד, עורך דין במקצועו, ועד כה זומנו והגיעו לחקירה שתי חשודות נוספות - אחת מהן שופטת שלום ואחת מהן עורכת דין. כמו כן זומנו עדים, נערכו חיפושים ונתפסו מסמכים וחומרי מחשב. החקירה מלווה על ידי פרקליטות מחוז מרכז (פלילי) ומפוקחת על ידי פרקליט המדינה. המשטרה הדגישה כי "למען הסר ספק, כל יתר פרטי הפרשה עודם אסורים בפרסום בהתאם לצו איסור הפרסום שעודנו בתוקף".

  ישיבת הועדה לבחירת שופטים (צילום: אוהד צויגנברג)
  ארכיון(צילום: אוהד צויגנברג)
   

  בפרשה נרשמה הבוקר התפתחות משמעותית עם הבאתם של חשוד מרכזי ומעורבים נוספים לחקירה ביחידת להב 433. לפי הערכות של גורמים בכירים במערכת המשפט, חברי הוועדה לבחירת שופטים - בהם יו"ר הוועדה, שרת המשפטים איילת שקד, שר האוצר משה כחלון ונשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות - יזומנו לעדות. כמו כן, ההערכה היא שגם חברי הוועדה לבחירת שופטים בעבר - הנשיאה מרים נאור והמשנה שלה לשעבר אליקים רובינשטיין - ייקראו למסור עדות כיוון שכיהנו בוועדה בעת שהשופטת המדוברת מונתה.

   

  היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט פסל את עצמו מעיסוק בפרשה בשל היכרותו עם החשוד המרכזי. בשל כך, פרקליט המדינה שי ניצן – הדרג המוסמך לעצור אדם נושא תפקיד כגון זה של הנחקר – אישר אישית את ביצוע המעצרים והחקירות. גם המשנה ליועמ"ש, רז נזרי, מלווה את החקירה. 

   

  קודם לכן הוציאו השופטת חיות ושרת המשפטים שקד הודעה שלפיה "בימים האחרונים נפוצה חרושת שמועות בנוגע לפרשה הנחקרת ביחידת להב 433 והנוגעת למינוי שופטים. היום הותרו לפרסום פרטים הנוגעים לחקירה והובהר כי מדובר בחשד לביצוע עבירות מתחום טוהר המידות בקשר למינוי של שופטת שלום אחת לפני מספר שנים ולניסיון להביא למינוי שופט שלום לבית המשפט המחוזי שלא קודם.

   

  "בעקבות פרסום זה ראינו לנכון לציין כי אנו סמוכות ובטוחות כי מערכת אכיפת החוק תמצה את חקירת הפרשה ותגיע לחקר האמת. עוד ראינו לציין כי במהלך תקופת כהונתה של שרת המשפטים, חברת הכנסת איילת שקד, כיושבת ראש הוועדה לבחירת שופטים, מינתה הוועדה 334 שופטים ורשמים בכירים בהליך מיון ובחירה קפדני ומקצועי. לצד השרה מכהנים בוועדה שני חברי כנסת, שר האוצר, שלושה שופטים של בית המשפט העליון ובהם נשיאת בית המשפט העליון וכן שני נציגים של לשכת עורכי הדין.

   

  "ברשות השופטת בישראל מכהנים שופטות, שופטים, רשמות ורשמים בכירים העושים את מלאכתם נאמנה, ביושר ובמסירות. יש לקוות כי החקירה תושלם בהקדם על מנת לשמור על מעמדה של הרשות השופטת ועל אמון הציבור בה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים