שתף קטע נבחר

מאגרי המים בגולן התמלאו, הזרימה בנחלים בשיאה

הגשמים שירדו בשבועות האחרונים מילאו את רוב מאגרי המים ברמת הגולן לראשונה זה חמש שנים, והנחלים שוצפים. המטיילים צפויים למלא בסופ"ש את אתרי התיירות - וגם החקלאים שמחים: "לא זוכרים חורף שבו היינו רגועים בשלב כל כך מוקדם"

 

 

 

הסופה מאחורינו: גם בלי שלג, למטיילים ממתין סוף שבוע עם מזג אוויר מעולה, זרימות חזקות במיוחד בנחלים ומאגרי מים מלאים בגולן. לראשונה מזה חמש שנים, רבים מהמאגרים ברמת הגולן שמשמשים להשקייה בקיץ כבר מלאים, ועד כה הגיעה סך תכולתם לכ-80% - 28 מיליון קוב מים מתוך 35 קוב.

 

מפלס הכינרת עלה מאתמול בבוקר ב-8.5 ס"מ נוספים. ברשות המים אומרים כי העלייה נובעת בעיקר מהזרימות החזקות שנוצרו בשל הגשמים הרבים באגן ההיקוות בלילה שבין רביעי לחמישי. המפלס עמד הבוקר על 213.815-. עם סיום הגשמים נחלשו הזרימות מהגולן ומהצד המערבי של הכינרת. עם זאת הירידה בזרימת הירדן מתונה יותר, והכינרת צפויה להמשיך בעלייה איטית. מתחילת עונת הגשמים עלה מפלס הכינרת ב-83.5 סנטימטר.לכינרת מלאה חסרים עוד 5.025 מטרים.

 

מנכ"ל אגודת מי גולן, איתן שדה, אמר כי המאגרים בני ישראל, שעבניה, דבש, רמתניה, קטיף ויוסיפון מלאים לחלוטין ואף גולשים לכיוון הנחלים המזינים אותם וממשיכים בדרכם לכינרת.

 

ידידיה רוט ואיתי גור, שני נערים תושבי המושבים בגולן, צילמו במשך שלושה שבועות את מאגר בני ישראל והמדיד המראה את גובה המים, ותיעדו את השינוי המהיר:

 

רמת המים במאגר בני ישראל ברמת הגולן לאורך 3 השבועות האחרונים (צילום: ידידיה רוט, איתי גור)
רמת המים במאגר בני ישראל ברמת הגולן לאורך 3 השבועות האחרונים(צילום: ידידיה רוט, איתי גור)

את המאגרים והזרימות אליהם ניתן לראות הנסיעה על ציר המפלים. רוב המפלים והאתרים נמצאים על הציר או במרחק הליכה קצר. כך מפל עיט המרשים, הסמוך למושב אניעם, נחל בזלת, נחל אל על ואחרים. בנסיעה על ציר הנפט מקשת לדרום הגולן, ניתן גם כן לצפות בזרימות יפות של מים. בשיפולי הגולן בצפון, ניתן לצפות באחד המפלים המרשימים באזור - מפל סער.

 

השירות המטארולוגי פרסם כי מתחילת העונה הגיעו כמויות הגשם בצפון הארץ ובמרכזה לכ-150% מהממוצע לתקופה המקבילה. מתחילת ינואר, על פי הנתונים, אירעו חמש מערכות סינופטיות שבמהלכן ירדו 300-200 מ"מ של גשם בגליל ובגולן.

 

שמחת החקלאים

החקלאים, בעיקר אנשי המטעים בגולן, התקשו השבוע להסתיר את שמחתם. מילוי המאגרים מבשר על השקעה שפויה בקיץ, בלי להישען על הכינרת ומי שתייה. "אני לא זוכר חורף שבו היינו רגועים בשלב כל כך מוקדם", אמר מנהל בוסתן בראשית בקיבוץ עין זיון, אלכס קודיש. "המטעים כבר קיבלו את מנות הקור שלהם, בגלל מזג האוויר הזה נטענו כאן דובדבנים. עכשיו גם המאגרים מלאים. עכשיו צריך לחכות לחודש מרץ, לראות את ההשפעה של החורף המבורך הזה על היבול".

 

זרימת המים במאגר דבש שבצפון  (צילום: חיים קרסנו, רמת מגשימים )
זרימת המים במאגר דבש שבצפון (צילום: חיים קרסנו, רמת מגשימים )

כלניות ביער בארי (צילום: גלעד כרמלי)
כלניות ביער בארי אתמול(צילום: גלעד כרמלי)

סקי רכבל אתר החרמון חרמון (צילום: EPA)
אתר החרמון אתמול(צילום: EPA)

שלג בגוש עציון (צילום: גיל יוחנן)
שלג בגוש עציון(צילום: גיל יוחנן)

באתר החרמון מחכים גם כן למספרים גבוהים של מבקרים וגולשים. מנת שלג משמעותית נוספת התווספה אתמול לאתר. גובה השלג במפלס עליון הגיע לעומק 2 מ' , ובתחתון 1.7 מ'.

 

האתר ייפתח לגולשים ומבקרים ביום שישי, ובהנהלת האתר אומרים כי מסלולי הגלישה, הרכבלים והמתקנים ייפתחו בהתאם לקצב פינוי השלגים ותנאי מזג האוויר.

 

מחברת "מטאו טק" נמסר כי היום יהיה מעונן חלקית עד בהיר עם עליה קלה בטמפרטורות, ובלילה יהיה קר. בשבת תחול עליה קלה נוספת בטמפרטורות.

 

הטמפרטורות החזויות להלילה ומחר:

קריית שמונה 6-15, קצרין 4-12, צפת 3-10, טבריה 8-17, נצרת 6-13, חיפה 8-15, תל אביב 8-16, ירושלים 4-11, אשקלון 8-16, עין גדי 13-19, באר שבע 7-16, ערד 5-14, מצפה רמון 4-12 ואילת 10-20.

 

 

 


פורסם לראשונה 17/01/2019 23:18

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ידידיה רוט, איתי גור
מזג אוויר מאגר בני ישראל רמת הגולן
צילום: ידידיה רוט, איתי גור
מומלצים