שתף קטע נבחר

במשטרה מגיבים: הירי בצעיר בבת ים לא קשור למוצאו

במשפחתו של יהודה ביאדגה (24) מבת ים, שנורה למוות בידי שוטר לאחר שנופף כלפיו בסכין, האשימו את המשטרה כי הירי בוצע על רקע מוצאו האתיופי - הצטרפה ח"כ פנינה תמנו-שטה לטענות: "היד קלה על ההדק כשמדובר בצעירים יוצאי אתיופיה". במשטרה דחו את הטענות: "תגובת השוטר נבעה מהסכנה המוחשית שנשקפה לחייו"

 

 

המשטרה בהודעה חריגה: הערב (שבת), כיממה לאחר שיהודה ביאדגה, תושב בת ים בן 24 ממוצא אתיופי, נורה למוות בידי שוטר שאליו התקרב עם סכין - הועלתה הטענה מצד משפחתו והן מצד ח"כ פנינה תמנו-שטה כי "היד קלה על ההדק כשמדובר בצעירים יוצאי אתיופיה". במשטרה דחו את הטענות והבהירו: "תגובת השוטר נבעה מהערכתו את הסכנה המוחשית שנשקפה לחייו ובשום אופן ללא כל קשר למוצאו של החשוד".

 

ח"כ תמנו-שטה הוסיפה: "המחלקה לחקירות שוטרים צריכה להיכנס במיידי לתמונה ולתחקר את המקרה בכדי לתת הסברים למקרה החמור הזה. רק ב-2015 יצאו יוצאי אתיופיה למחאות ענק כנגד אלימות שוטרים וקלות ההדק כלפי צעירים יוצאי אתיופיה, נדמה שריבוי המקרים סביב צעירי העדה ממשיכים להחריף את משבר האמון של בני הקהילה בכלל הרשויות.

 

יהודה ביאדגה  ()
יהודה ביאדגה

"מדובר באירוע חמור שבו בחור צעיר, פגוע נפש וככל הנראה הלום קרב כתוצאה משירותו בצבא נורה ומת בידי שוטרים. סימני השאלה חריפים ובראש ובראשונה מדוע הצעיר נורה בפלג גופו העליון ולא נוטרל בירי לפלג הגוף התחתון? איפה היו רשויות הרווחה והבריאות טרם האירוע, ואיך הגענו לתוצאה שהמשפחה הזמינה את המשטרה וקיבלה כתוצאה את גופת בנה המת".

 

במשטרה הוסיפו עוד כי "כמקובל בכל מקרה של ירי במהלך פעילות מבצעית של המשטרה, נפתחה בנושא בדיקה במח״ש ואין זה ראוי להסיק מסקנות שיש בהן כדי להטעות את הציבור ביחס לאירוע זה טרם השלמת הבדיקה על ידי הגוף המוסמך לכך.

 

"למותר לציין כי משטרת ישראל משתתפת בצערה העמוק של המשפחה על אובדנה, ללא קשר לנסיבות המקרה שכאמור נבדקות".

 

גם השר לביטחון פנים גלעד ארדן הגיב על האירוע: "אני מביע צער רב על מותו של יהודה ביאדגה ז״ל ועל התוצאה הקשה והטראגית של האירוע שבו הוא נורה. מבלי לקבוע מה התרחש באירוע, אני מצפה שהאירוע יחקר במהרה על ידי המחלקה לחקירות שוטרים ואוודא שיופקו ממנו כל הלקחים הנדרשים.

 

"בשנים האחרונות נעשו צעדים רבים על מנת לחזק ולשפר את הממשק והקשר בין המשטרה לבין יוצאי אתיופיה על מנת למנוע שיטור יתר, להביא לשקיפות בפעילות המשטרה ולחזק את האמון בין המשטרה לבין קהילת יוצאי אתיופיה החשובה ונמשיך לפעול כדי לחזק אותו ולייצר שקיפות בעבודת המשטרה". 

תיעוד הירי (צילום: יבגני לאוכמן)
מתוך תיעוד הירי(צילום: יבגני לאוכמן)

זירת ארוע הירי בבת ים בה נהרג תושב בת ים ()
זירת הירי

זירת ארוע הירי בבת ים בה נהרג תושב בת ים ()
זירת ארוע הירי בבת ים בה נהרג תושב בת ים

זירת ארוע הירי בבת ים בה נהרג תושב בת ים (צילום: מתן טורקיה)
שוטרים בזירה, זמן קצר אחרי הירי(צילום: מתן טורקיה)

גרסת השוטר: "חשתי סכנת חיים"

במחלקה לחקירות שוטרים במשרד המשפטים עדיין לא החליטו אם לחקור באזהרה את השוטר ממרחב איילון שירה למוות בביאדגה. עם זאת, נפתח הליך של תחקיר פנימי ראשוני של האירוע הקשה, ולפי גורמים במשטרה נראה כי השוטר פעל בהתאם לנהלי הירי.

 

האירוע התרחש אתמול סמוך ל-15:30. צוות משטרתי רכוב על קטנוע הוזנק לכיוון ביתו של ביאדגה ברחוב בלפור שבעיר בעקבות דיווח של בני משפחתו בנוגע לכך שהתפרע בבית ולאחר מכן יצא לרחוב כשהוא מנופף בסכין בידו.

 

צמד השוטרים התפצל וסרק את השטח. אחד מהם, חמוש באקדח טייזר (נשק הלם חשמלי), פרק מהקטנוע והחל לחפש את ביאדגה רגלית. השוטר הנוסף - שירה - המשיך בנסיעה מסביב לביתו של המנוח כדי לאתרו.

  

במהלך הנסיעה, כך מתברר, הבחין השוטר בביאדגה כשהסכין בידו. הוא עצר את הקטנוע בצומת הרחובות ז'בוטינסקי והרצל - כמה מאות מטרים מביתו של ביאדגה - וקרא לו לזרוק את הסכין באופן מידי. לדברי השוטר , החשוד החל לרוץ לעברו עם הסכין ולכן ביצע לעברו ירי למרכז הגוף. עדי ראייה אמדו את המרחק בין השניים במטרים ספורים.

 

עו"ד שגיא בלומנפלד, ממשרד ברטל-כהן, המייצג את השוטר היורה, אמר: "השוטר נאלץ לבצע ירי כמוצא אחרון ונוכח סכנה ממשית, מוחשית ומיידית לחייו. בנסיבות הללו הוא פעל כדין, ואנו בטוחים כי כך יתברר. אנו משתתפים בצער המשפחה".

 

 


פורסם לראשונה 19/01/2019 19:51

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יבגני לאוכמן
מתוך התיעוד
צילום: יבגני לאוכמן
מומלצים