שתף קטע נבחר

נתניהו תוקף את מנדלבליט בעקבות ריאיון: "חסר תקדים בתולדות המשפט הישראלי"

ראש הממשלה אמר כי החלטתו של היועץ המשפטי לממשלה להתראיין בנוגע לחקירותיו "בעיתוי כזה, מעלה סימני שאלה קשים". הוא הוסיף: "מתברר שבמשך שנה המשטרה לא חקרה, אלא חיפשה עבירות נגדי. קוראים לזה 'תפירת תיקים'. יש לי דברים חמורים לומר על כך - ואגיד אותם כשאחזור מצ'אד"

ראש הממשלה בנימין נתניהו תקף אמש (שבת) בחריפות את היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בעקבות ריאיון שהעניק ל"חדשות".

 

אביחי מנדלבליט בנימין נתניהו (צילום: אלכס קולומויסקי, עמית שאבי)
אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו(צילום: אלכס קולומויסקי, עמית שאבי)

"הבחירה לשתף פעולה עם תוכנית כזאת, בעיתוי כזה, היא חסרת תקדים בתולדות המשפט הישראלי ומעלה סימני שאלה קשים", אמר נתניהו. "יש לי דברים חמורים לומר על מה שראינו ואומר אותם כשאחזור מהמסע המדיני בצ'אד".

 

נתניהו הוסיף: "אפילו כתב 'הארץ' נאלץ להודות שנערך כאן מסע ציד. מתברר שבמשך שנה המשטרה לא חקרה עבירות, אלא חיפשה עבירות נגדי. קוראים לזה 'תפירת תיקים'. תוכנית כזאת, שמשודרת ערב החלטה שהיועמ"ש אמור לקבל בענייני - מטרידה עוד יותר מהריאיון המביך של אלשיך בתוכנית 'עובדה' ערב פרסום המלצות המשטרה".

 

לפי החדשות, מנדבליט אמר למקורביו: "התיקים האלה חשובים לי. הם חשובים למערכת והם חשובים למדינת ישראל. אין כאן יועץ או פרקליט מדינה, כולנו יחד נפעל עד שנגיע להחלטה. עליכם אני נסמך, עליכם אני סומך". היועמ"ש הוסיף כי "כל חיי המקצועיים הובילו אותי לרגע הזה, וכל הקריירה המקצועית שלי תימדד על פי ההחלטה הזאת". במהלך הישיבה שעסקה בהטבות שבני הזוג נתניהו קיבלו לכאורה מארנון מילצ'ן, התקשר מנדלבליט לפרקליט המדינה שי ניצן ואמר: "אין מנוס מחקירה", ולנוכחים בחדר ציין: "הוא לא זהיר. ראש ממשלה צריך להיות זהיר יותר. חבל".

  

על הביקורת שנשמעה על פגישות העבודה השגרתיות של מנדלבליט ונתניהו, אמר היועמ"ש למקורביו כי "ברור לי שרה"מ רוצה שאבין שהוא ראש ממשלה מצוין, ושאי אפשר בלעדיו. בעיקר בענייני ביטחון בקבינט. מבחינתי זה שקוף ולא עובד עליי. זה יהיה אסון קולוסאלי אם אתן לזה להשפיע עליי.

 

"עבדתי שנים עם נתניהו ולא עלו בעיות", הוסיף מנדלבליט. "לצערי, הגענו לאן שהגענו. אבל בשורה התחתונה התגלה כאן דפוס התנהגות בעייתי של נתניהו, שמתחבר לבעלי הון ובמקום להתרחק מהעניינים שלהם - הוא פועל לקדם אותם".

 

בחודשים האחרונים הרגיש מנדבליט, לפי הדיווח, כי המתקפה שהופנתה עד כה נגד המשטרה והפרקליטות תעבור אליו לקראת ההודעה על ההעמדה לדין. "דף המסרים מגיע ישירות מלמעלה", אמר למקורביו. "רה"מ גורר את כל המדינה למטה. זה עצוב וזה יפגע בכולנו".

 

בתוך כך, מחרתיים צפוי היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט להיפגש עם עורכי דינו של נתניהו בנוגע לבקשתם לדחות את פרסום החלטתו בתיקי ראש הממשלה לאחר הבחירות. הפגישה תיערך על רקע הידיעות כי מנדלבליט סיים את דיוני הצוותים שלו בתיקי ראש הממשלה. לפי ההערכות, מנדלבליט יודיע כי החליט להעמיד את נתניהו בעבירה של שוחד בתיק 4000 (תיק בזק-וואלה), בכפוף לשימוע.

 

 כנס משפט ציבורי במלון דן חיפה (צילום: אלעד גרשגורן)
(צילום: אלעד גרשגורן)

אם היועץ יודיע על החלטתו להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה, זו תהיה טיוטת כתב אישום שתועבר לנתניהו כבסיס לקיום שימוע. אם החלטת היועץ תתקבל במהלך פברואר, השימוע צפוי להתקיים רק לאחר הבחירות. סנגוריו של נתניהו צפויים לבקש חודשים ארוכים ללמוד את החומר ולהתכונן לשימוע, כך שההכרעה הסופית תתקבל בעוד חודשים ארוכים.

 

בסוף השבוע הודיע מנדלבליט כי ייפגש עם פרקליטי נתניהו, עורכי הדין נבות תל-צור ועמית חדד, כדי לדון בבקשתם לדחות את פרסום ההחלטה לאחר הבחירות. בתשובה לפנייתו של תל-צור כתב יועצו הבכיר של מנדלבליט, גיל לימון, כי היועץ יסכים להיפגש איתו במטרה "להציג ביתר הרחבה את עמדתו של מרשו בסוגיה של מועד פרסום החלטת היועץ המשפטי לממשלה בעניינו".

 

עם זאת, לימון הבהיר כי הפגישה תעסוק במועד פרסום ההחלטה - "ובה בלבד" - וכי לא יישמעו בשיחה טענות ביחס לחשדות, להליך החקירה, לחומר החקירה ולעניינים נוספים הקשורים בה. עוד הובהר במכתב כי נציגי פרקליטות מיסוי וכלכלה, המלווים את החקירות, לא ישתתפו בפגישה.

 

פרקליטת מחוז מיסוי וכלכלה, ליאת בן ארי, המלווה את התיק מראשיתו בחקירת המשטרה, העבירה לפני כחודשיים את המלצתה למנדלבליט. במסגרת ההמלצה, מוצגות כל הראיות שנאספו בתיק, ניתוחן ובעיקר מוצגת מפת האינטרסים, מסלול השוחד ולראשונה, דרך הוכחה תקדימית של שוחד באמצעות מתן סיקור תקשורתי אוהד: מתן תקשורת אוהדת (אתר וואלה) תמורת הטבה רגולטרית (בזק –יס). ביום שישי פורסמה הערכה זו גם ב"חדשות 12". גם בתיק 1000, תיק טובות ההנאה מארנון מילצ'ן, הסתיימו הדיונים שארכו כשבועיים וההמלצה המתגבשת היא להעמיד לדין את נתניהו בעבירה של מרמה והפרת אמונים.

  

בתגובה להערכות כי יוגש נגד ראש הממשלה כתב אישום בעבירת שוחד בתיק 4000, פרקליטיו מסרו כי: "ערב פגישה בין פרקליטי רה"מ ליועמ"ש אין מקום להדלפות שמטרתן לחבל בפגישה ולפגוע בזכותו של רה"מ נתניהו להישמע בצורה עניינית והוגנת.

 

"מגוחך שלא כסף ולא מעטפות אלא קומץ כתבות לא עוינות בים של כתבות עוינות נגד רה״מ באתר אינטרנט, נחשבות לשוחד. לפי קריטריון זה, ידעו 43 שרים וח"כים שהצביעו בעד סגירת "ישראל היום" בתמורה לסיקור אוהד מנוני מוזס, שהם צפויים להיות מואשמים בשוחד. וכך מעתה גם כל פוליטיקאי שקיבל סיקור אוהד. זה אבסורד שמערער את יסודות הדמוקרטיה".


פורסם לראשונה 19/01/2019 23:39

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי, עמית שאבי
נתניהו ומנדלבליט
צילום: אלכס קולומויסקי, עמית שאבי
מומלצים