שתף קטע נבחר

Ordeeeeeer! היו"ר היהודי הפך לכוכב עולמי

שאגותיו של יו"ר בית הנבחרים הבריטי ג'ון ברקו על חברי הפרלמנט בדיוני הברקזיט שותפו בכל העולם. "זה קצת מונטי פייתון, קצת מיסטר בין", כתבו גולשים, ועיתון הולנדי קבע: "היו"ר חייתי מאי-פעם". אנשי מיי מאשימים שהוא מחבל בברקזיט, ורוצים למנוע ממנו את התואר לורד. הוא כבר מכין נקמה

יושב ראש בית הנבחרים הבריטי ג'ון ברקו הפך בשבוע האחרון לכוכב עולמי, וגולשים ברשתות החברתיות משתפים סרטונים המתעדים את מיטב רגעיו, ובעיקר את קריאתו המתמשכת והמשעשעת למחוקקים הבריטים Order! ("סדר!").

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

התקשורת הגרמנית משועשעת מג'ון ברקו:

 

ברקו בן ה-55 מכהן כיו"ר הבית מאז 2009, ובמסגרת תפקידו הוא מנהל דיונים רבים העוסקים בשאלת הברקזיט, המפלגת בשלוש השנים האחרונות את הממלכה. בשבוע שעבר זכה לתשומת לב נרחבת במיוחד, כשהעולם עקב בשידור חי אחרי ההצבעה ההיסטורית בפרלמנט הבריטי על הסכם הברקזיט, ויממה לאחר מכן כשהפרלמנט התכנס כדי לערוך הצבעת אי-אמון נגד ממשלתה של תרזה מיי.

בריטניה יו
יו"ר בית הנבחרים ג'ון ברקו. הסתבך באמירה "אישה טיפשה"(צילום: EPA)

בריטניה יו
(צילום: רויטרס)

כלי תקשורת בבריטניה הקדישו בסוף השבוע כתבות רבות להתפעלות של העולם מיו"ר הבית, וציינו בין השאר כי עורך ברשת CBC הקנדית כתב: "כשישבתי היום בחדר החדשות ושמעתי את הקול שלו חשבתי שמישהו בחדר הבקרה החליט שמוטב לצפות בסרט 'שודדי הקריביים' במקום בחדשות". גולש קנדי אחר כתב: "יש בזה קצת ממונטי פייתון, מיסטר בין, On the Buses ובני היל – הכול יחד".

 

בגרמניה זכה סרטון שבו נראה ברקו צועק במבטאו הבריטי הנאה "Order! Order! Order!" לאלפים רבים של שיתופים. לפי "הגרדיאן" הבריטי, בעיתון ההולנדי De Volkskrant נכתב: "אף אחד באי הבריטי לא יכול לקרוא יפה יותר 'סדר, סדר'". בעיתון הוא תואר כ"קולני, צעקני, וכן, חייתי יותר מאי-פעם".

בריטניה יו
(צילום: AFP)

בריטניה יו
(צילום: EPA)
 

ברקו, איש המפלגה השמרנית לשעבר, הוא יושב הראש היהודי הראשון של בית הנבחרים הבריטי. משפחת אביו היגרה לבריטניה מרומניה. הוא נחשב לדמות שנויה במחלוקת בפוליטיקה הבריטית. לפי דיווחים הוא הסכים לפרוש בקיץ הקרוב בעקבות דו"ח מביך על תרבות של הטרדות ואיומים בפרלמנט בימי כהונתו. הדו"ח הצטרף לטענות אישיות נגדו שלפיהן הטריד פוליטיקאים ועוזריהם ואיים עליהם פיזית.

 

המחנה של ראש הממשלה תרזה מיי מאשים את ברקו כי הוא מנהל את דיוני הברקזיט באופן מוטה כדי להקשות עליה להעביר את ההסכם שגיבשה עם האיחוד האירופי על תנאי הפרישה של בריטניה. בשנה שעברה הואשם כי כינה את אנדראה לידסום, בכירה שמרנית, "אישה טיפשה".

 

היום מדווחים בממלכה כי ברקו שוקל ברצינות להמשיך בתפקידו עד לבחירות ב-2022 ולא לפרוש כמתוכנן בקיץ, וזאת כנקמה בשרים בממשלת של מיי, המאיימים למנוע ממנו לקבל את תואר האצולה לורד כשיסיים את התפקיד. יושבי הראש הפורשים של בית הנבחרים מקבלים באופן מסורתי את התואר, ואם הוא יימנע מברקו – הוא יהיה היו"ר הפורש הראשון שדרכו לבית הלורדים נחסמת זה 230 שנה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
היו"ר ג'ון ברקו. עונש של פעם ב-230 שנה
צילום: EPA
מומלצים