שתף קטע נבחר

בשל כמויות הגשם: בקעת בית נטופה הפכה לאגם

המים שנאגרים בבקעה שנמצאת בגליל התחתון אינם מתנקזים, ובחורפים גשומים במיוחד נוצר בה אגם קטן. אנשים רבים הגיעו למקום כדי לראות את הצמחיה ובעלי החיים, וגם כדי לשוט בקיאק - צפו

  

 

בשל כמויות הגשם הגדולות שירדו בצפון בשבועות האחרונים, בקעת בית נטופה בגליל התחתון מוצפת - לראשונה זה שנים. מדובר בבקעה סגורה שהמים שנאגרים בה אינם מתנקזים, ובשנים בהן יורדים גשמים רבים הבקעה מוצפת לגמרי - למעט אי שנמצא במרכזה.

 

הבקעה נמצאת במרכז הגליל התחתון וגובלת באזור משגב (רכס יודפת) מצפון וברכס טורעאן מדרום. במזרח היא גובלת בכביש 65, ממנו גם ניתן לצפות בנוחות בשטחים המוצפים.

שיט בקיאק בבקעת בית נטופה שבגליל התחתון (צילום: אסף ניסים)
הבקעה הפכה לאגם - אז שטים בקיאק(צילום: אסף ניסים)

 בקעת בית נטופה גליל תחתון  (צילום: אסף ניסים )
בקעת בית נטופה(צילום: אסף ניסים )

 בקעת בית נטופה גליל תחתון  (צילום: אסף ניסים )
(צילום: אסף ניסים )

עמית דולב, האקולוג של רשות הטבע והגנים, מסביר כי בקעת בית נטופה היא אחד המקומות היחידים בישראל שהם מי הגשמים אינם מנוקזים - מה שמאפשר את ההצפה העונתית, אולם היא מתרחשת רק בשנים גשומות במיוחד.

 

"מבחינת הטבע בבקעה, ייחודו הוא במגוון של עשרות צמחים נדירים הצומחים בה, בזכות מיקומה ובזכות אדמות הסחף העשירות והכבדות בקרקעיתה. בשטחים שבין החלקות המעובדות צומחים צמחים ייחודיים", הסביר. "ניקוז של האזור עלול לגרום לנזק, כפי שהיה (בקנה מידה הרבה יותר גדול) בעת ייבוש החולה", הזהיר.

 

לדבריו, בבקעה מתקיימת חקלאות מסורתית, המתאפיינת בחלקות ארוכות ובשטחים המפרידים ביניהן. "החקלאות בבקעה היא נדירה בישראל, ומבוססת על כך שבגלל ההצפות ואדמת הסחף, האדמה לחה גם בקיץ", הסביר דולב.

 

ההצפה מושכת מטיילים רבים שמגיעים לצפות באגם החדש והעונתי, וכמו כן – כך מסתבר – גם חובבי שיט. ביום שישי יצאו האחים אסף ונעם ניסים ממצפה נטופה לשיט קיאק באגם שנוצר במקום.

 

לדברי אסף, הקיאק שימש את בני המשפחה בעבר לשיט בכינרת, וכעת נוצל להרפתקאה החדשה. "האתר מושך אליו כמות רבה של עופות וציפורים שונות", סיפר על חווית השיט בחיק הטבע. לדבריו, עומק המים בבקעה נע בין כחצי מטר ועד יותר משני מטרים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אסף ניסים
קיאקים בבית נטופה
צילום: אסף ניסים
מומלצים