שתף קטע נבחר

האבא נדחה: המשמורת לא תשתנה בגלל התנהגות לא אחראית

אחרי שהעלה לפייסבוק תמונות שלו מתרחץ עם בנותיו, הועברו המפגשים של האב איתן למרכז קשר. בקשתו לבחון שוב את המשמורת נדחתה

בית המשפט המחוזי בתל אביב הכריע לאחרונה בערעורים שהגישו הורים לשתי בנות שנמצאות במשמורת אמן, ולא מתראות עם האב מזה כשנתיים כיוון שהוא מסרב להיפגש עמן במרכז הקשר. השופטים דחו את בקשת האב לבדוק שוב את נושא המשמורת, בין השאר בשל התנהגות בלתי אחראית מצדו.

 

בני הזוג נישאו ב-2011, הביאו שתי ילדות לעולם וכשנתיים לאחר מכן החלו בהליכים משפטיים. ב-2016, לאחר שבית המשפט התרשם מהתנהלות לא אחראית מצד האב, שהעלה לפייסבוק תמונה שלו מתרחץ עם בנותיו, הוחלט שהמפגשים בינו לבין בנותיו יתקיימו במרכז הקשר. האב סירב להישמע להחלטה ומאז לא נפגש עם הבנות.

 

בהמשך, ניתנו פסקי דין נוספים במסגרת הסכסוך בין ההורים. בין השאר חויב האב במזונות של 1,700 שקל לכל אחת מבנותיו, בנוסף ל-300 שקל על הוצאות מגורים (חשמל, מים, כבלים וכיו"ב), והשתתפות במחצית ההוצאות הרפואיות והחינוכיות הלא מסובסדות. פסק דין נוסף הורה לסגור את תיק המשמורת עקב התנהלות האב שמסרב לשתף פעולה, ללכת להדרכה הורית או לטיפול בשליטה בכעסים.

 

לפני כשנה וחצי הגישו בני הזוג ערעורים על פסקי הדין הללו. האם ביקשה בין היתר להגדיל את המזונות ולחייב את האב להשתתף בהוצאות המשכנתה על דירתה. האב ערער על סגירת תיק המשמורת.

 

השופטים ישעיהו שנלר, קובי ורדי ועינת רביד החליטו לדחות את הערעורים למעט חיוב האב בהשתתפות בעלות המגורים של בנותיו. בעניין זה נקבע כי אין ספק שהאם משלמת לבדה משכנתה של 4,500 שקל בחודש עבור הדירה שבה היא מתגוררת עם הבנות, וברור שהאב צריך להשתתף בכך עקב פערי ההכנסות הגבוהים לטובתו, ונוכח העובדה שעול גידול הילדות נופל רובו ככולו על האם.

 

בסך הכול חויב האב לשלם לכל אחת מהבנות מדור של 900 שקל, בנוסף למזונות, החל ממועד פסק הדין של בית המשפט למשפחה (הסכום הרטרואקטיבי ישולם בחמישה תשלומים).

 

לגבי ערעורו של האב נקבע כי אי אפשר להתעלם מבחירתו שלא להגיע למפגשים במרכז הקשר רק משום שהחלטת בית המשפט לא מצאה חן בעיניו. בתוך כך השופטים ציינו כי להחלטה על העברת המפגשים למרכז הקשר היה בסיס איתן לנוכח הדיווחים על התנהגותו התמוהה של האב.

 

"המשיב לא יכול לעשות כרצונו, לא לשתף פעולה עם כל הגורמים הטיפוליים, המקצועיים והמשפטיים, להאשים את כולם בניתוק הקשר... ולנסות להכתיב לכולם את הדרך הטיפולית הנראית מתאימה לו", נכתב בפסק הדין. "מן הראוי שיפנים שיש צורך בתהליך ושיתוף פעולה ושלפעמים כדי להשיג מטרה נעלה (כמו קשר עם הבנות) צריך לוותר על דברים ולהתמודד עם קשיים".

 

עם זאת, השופטים המליצו לאב להגיש לבית המשפט למשפחה בקשה לבחינה מחודשת של הנושא. הוא חויב ב-10,000 שקל הוצאות משפט.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
צילום: רונן עמרני
עו"ד אביטל רבינוביץ
צילום: רונן עמרני
מומלצים