שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הזוכה בפרס ספיר לשנת 2018: אתגר קרת

  אתגר קרת זכה בפרס ספיר על ספרו "תקלה בקצה הגלקסיה" וגבר על ארבעת המועמדים האחרים שהגיעו לשלב הגמר: ניר ברעם, מירב נקר סדי, עלא חליחל ויעל נאמן. בשנת 2003 אמור היה להיכלל ברשימת המועמדים לפרס אך ספרו "אניהו" נפסל. "ממש לא ציפיתי לזה" אמר ל-ynet לאחר הזכייה

  הזוכה בפרס ספיר לספרות לשנת 2018 הוא אתגר קרת, על ספרו "תקלה בקצה הגלקסיה", כך הוכרז הערב (ב'). על זכייתו בפרס מטעם מפעל הפיס, קרת יקבל 150 אלף שקלים וספרו יתורגם לערבית ולשפה נוספת לבחירתו. קרת גבר על ארבעת המועמדים האחרים שהגיעו לחמישיית הגמר: ניר ברעם, מירב נקר סדי, עלא חליחל ויעל נאמן. בפרס לספר הביכורים זכתה איה קניוק על ספרה "ממלכת האי-רצון".

   

   

  אתגר קרת (צילום: ינאי יחיאל)
  אתגר קרת(צילום: ינאי יחיאל)

  בתגובה לזכייה אמר קרת ל-ynet: "ממש לא ציפיתי לזה. אני שמח, זה הכי כיף שקורה משהו כיף שאתה לא מצפה לו. אני חושב שעבור בן אדם שכותב, זה מאוד מוזר שיעמיד לעצמו כמטרה לזכות בפרס. זה סוג של בונוס. וגם איך שאתה לא מסתכל על זה - שמונה אנשים שישבו בחדר אהבו את הספר שלך, ושמונה אנשים אחרים היו אוהבים ספר אחר. זה הדבר הכי משמח בעולם, אבל כמו אהבה או מתנה זה לא משהו שאתה יכול לחתור אליו - זה פשוט קורה". קרת הוסיף שהזכייה בארץ שונה מזכייה בפרס בחו"ל: "בארץ זה הרבה יותר נחשב. בארץ זו השפה שאני כותב בה והמקום שאני חי בו, וזה הכי חשוב".

   

  על במת הטקס קרת הודה על הזכייה ואמר: "האמת שעד עכשיו לא התרגשתי ועכשיו אני מתרגש. אני רוצה להודות להילה בלום, העורכת שלי, ליורם וערן ולכל האנשים בהוצאה. וגם המשפחה הענקית שלי - לשירה וללב שנותנים לי דליים של השראה. הכי הכי אני רוצה להודות לאמא שלי אורנה. כל החיים אני מנסה לכתוב דמות שתהיה מורכבת וגדולה מהחיים כמו אמא שלי ועדיין לא הצלחתי. טוב שיש בינתיים אישה קטנה אמיתית כזו ברמת גן, שאני יכול לבקר אותה".

   

  הנשיא ראובן ריבלין בירך את קרת בטוויטר וכתב: "אתגר היקר, הראת לנו שספרות פורצת דרך יכולה להימצא במילים יומיומיות וכיצד מילים מעטות ולבביות יכולים לדור יחד. ברכות על הזכייה בפרס ספיר".

   

  קובץ הסיפורים של קרת, "תקלה בקצה הגלקסיה", שראה אור בהוצאת כנרת זב"מ דביר, כולל 24 סיפורים באורכים משתנים, ובכל אחד מהם קורה דבר בלתי צפוי: רגע אבסורדי שנחקק בזיכרון, טוויסט עלילתי שהופך את התמונה או סתם סוף פתוח ומעורר תהיות. דרך הסיפורים, ששומרים על שפה פשוטה ויומיומית לכל אורכם, קרת מטפל בנושאים טעונים בתרבות הישראלית: זכר השואה, משאלות מוות, בדידות, מוגבלות שכלית ועוד. סיפורים אחרים אינם לוקחים עצמם ברצינות רבה, ונצמדים, למשל, לתודעתו של דג זהב, שקופץ החוצה מתוך האקווריום בשעת הלילה, כדי לזפזפ בטלוויזיה.

   

   

  עטיפת הספר ()
  עטיפת הספר "תקלה בקצה הגלקסיה"

  בשביל קרת, הזכייה בפרס ספיר היא ציון דרך משמעותי. אף שהוא נהנה מפופולריות רבה בקרב הקוראים הישראלים, ונחשב לשליח בולט של הספרות הישראלית בעולם, הוא זכה לכמות מתונה של שבחים והכרה מהממסד הספרותי בארץ - ואין לו ברזומה פרסים משמעותיים מקומיים. בשנת 2003 היה אמור להיכלל ברשימת המועמדים לספיר, ובסופו של דבר נשמט ממנה, כיוון שספרו "אניהו" היה קצר בכמחצית מכמות המילים המינימלית הדרושה. בוועדת השיפוט ישבו השנה: ארנה בן נפתלי, נעמה צאל, רפי בלולו, רומי מיקולינסקי, איריס מילנר, נעמה צאל, ורד לב כנען וצבי טריגר.

   

  אתגר קרת לאחר זכייתו בפרס ספיר ()
  אתגר קרת לאחר זכייתו בפרס ספיר

  מועמדי פרס ספיר (צילום: יובל פלוטקין)
  מועמדי פרס ספיר: אתגר קרת, יעל נאמן, מירב נקר סדי,עלא חליחל, ניר ברעם ועמרי לוטן מנכ"ל מפעל הפיס(צילום: יובל פלוטקין)

   

  על פי חבר השופטים, בראשות פרופ' ארנה בן-נפתלי, הספר "נוגע בלב לבה של חוויית שיבוש בסדר העולם. הקיום הישראלי הופך לפירור של הוויה בתוך עולם חסר היררכיות, שאין בו מרכז אחד, ואין בו נקודת מבט שליטה. מבעד לשפה ולהוויה הקלילות-לכאורה של אתגר קרת מבצבץ עצב עמוק מאוד. הדמויות השונות נקשרות זו לזו דרך זרות, בדידות, ותחושה חזקה של היות מופקר בעולם. בה בעת, הדמויות כמהות לאהבה ולאינטימיות. האטומיזם, ההפקרה והתלישות בני המאה ה-21 באים לידי ביטוי צורני ותמטי מזהיר בסיפורי הקובץ הזה. קרת מנכיח את סוגת הסיפור הקצר כצורת הביטוי הספרותי המזוקקת והכרחית של הזמן הזה".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ינאי יחיאל
  אתגר קרת
  צילום: ינאי יחיאל
  לאתר ההטבות
  מומלצים