שתף קטע נבחר

תיעוד: צה"ל תקף סוללות הגנה אווירית בסוריה

עשרות טילי קרקע-אוויר סוריים נורו במהלך התקיפה הלילית לעבר מטוסי חיל האוויר - ובתגובה לכך תקף צה"ל סוללות הגנה אווירית סוריות. בנוסף הותקפו אתרים לאחסון אמצעי לחימה, אתר מודיעין ומחנה אימונים איראניים

 

 

צה"ל תקף הלילה (בין ראשון לשני) כמה סוללות הגנה אווירית בשטח סוריה - לאחר שעשרות טילי קרקע-אוויר נורו לעבר מטוסי חיל האוויר שפעלו נגד מטרות צבאיות של כוח "קודס" האיראני. צפו בתיעוד תקיפת סוללות ההגנה האווירית.

 

הבוקר נמסר מצה"ל כי היעדים המרכזיים שהותקפו הם אתרים לאחסון אמצעי לחימה בבשדה התעופה הבינלאומי בדמשק, אתר מודיעין איראני וכן מחנה אימונים איראני. במהלך התקיפה הלילית, שתוארה כ"גדולה ביותר בדמשק", נורו עשרות טילים סוריים לעבר המטוסים - אף שהועברה אזהרה ברורה בדבר הימנעות מירי זה. כך לפי דובר צה"ל.

אתר איראני בדמשק שצה
סוללות הגנה אווירית שהותקפו. מתוך התיעוד(צילום: דובר צה"ל )

אתר איראני בדמשק שצה
אתר איראני שצה"ל הפציץ בדמשק(צילום: דובר צה"ל )

אתר איראני בדמשק שצה
אתר איראני שצה"ל הפציץ בדמשק(צילום: דובר צה"ל )

מטרות תקיפת צה
מטרות תקיפת צה"ל בסוריה (צילום: דבור צה"ל )

כל התקיפות בוצעו באזור דמשק ולא בגולן הסורי - שם צה"ל השמיד לאחרונה את אחרון בסיסי המודיעין שהאיראנים ניסו להקים בקרבת הגבול עם ישראל. האתר המרכזי שהותקף הלילה הוא מחסן לאמצעי לחימה שאוחסנו בנמל התעופה בדמשק, חרף אזהרה רוסית לישראל מלעשות כך בשבוע שעבר.

 

ההודעה של דובר צה"ל על תקיפת המטרות האיראניות פורסמה סמוך לשעה 1:30 בלילה, זמן קצר לאחר שתושבים בדמשק דיווחו על הדי פיצוצים. כחצי שעה לאחר מכן הודיע צה"ל כי לאור הערכת מצב הוחלט שאתר החרמון לא ייפתח היום למבקרים. פרט לכך צוין כי אין הנחיות נוספות לתושבי הגולן והאזור, והשגרה נמשכת.

 

לפי הסורים, ישראל "תקפה משמי לבנון, מאצבע הגליל ומעל הכינרת. נעשה שימוש בכמה סוגי חימוש, ובכלל זאת טילים מונחים. מערכות ההגנה האוויריות שלנו פעלו מיידית, יירטו את הטילים, והצליחו להשמיד את מרביתם לפני שפגעו במטרות. הפלנו עשרות יעדים עוינים ששיגר האויב הישראלי לעבר אדמות סוריה".

תיעוד תקיפת צה
תיעוד תקיפת צה"ל בתקשורת הסורית

תיעוד של תקיפת צה
תיעוד תקיפת צה"ל בתקשורת הסורית (צילום: רשתות ערביות )

תיעוד של תקיפת צה
תיעוד תקיפת צה"ל בתקשורת הסורית (צילום: EPA)

תיעוד של תקיפת צה
תיעוד תקיפת צה"ל בתקשורת הסורית (צילום: EPA)

תיעוד של תקיפת צה
תיעוד תקיפת צה"ל בתקשורת הסורית (צילום: EPA)

ב"ספוטניק" נטען מפי גורם צבאי כי יורטו יותר מ-29 טילים, באזור דמשק, קונייטרה וסווידא. במרכז המעקב הסורי דווח כי צה"ל תקף באזור שדה התעופה הבינלאומי של דמשק וכן בפרברי הבירה: "זו המתקפה האווירית החזקה והרחבה ביותר שבוצעה באזור, וטילים רבים הצליחו לפגוע במטרות". על פי הדיווח, הטילים פגעו במחסני נשק ואתרים צבאיים של איראן וחיזבאללה וגרמו להרוגים ולנזקים כבדים.

 

מצה"ל נמסר עוד הבוקר כי "התקיפה האיראנית לעבר שטח ישראל אתמול היא הוכחה נוספת וברורה לכוונה העומדת מאחורי ניסיונות ההתבססות האיראנית בסוריה, ולסכנה שהם מהווים למדינת ישראל וליציבות האזורית.

 

"צה"ל ימשיך לפעול באופן תקיף ונחוש כנגד ההתבססות האיראנית בסוריה". עוד נמסר כי "צה"ל רואה במשטר הסורי אחראי לנעשה בשטחו ומזהיר אותו מלפעול או לאפשר פעולה נגד ישראל".

 

הפעם הקודמת שצה"ל הודיע על תקיפה נרחבת של יעדים של כוח קודס האיראני בסוריה, הייתה במבצע "בית הקלפים" במאי 2018. אז תקף צה"ל את בסיסי משמרות המהפכה האסלאמית, ונפגעו והושמדו גם סוללות נ"מ סוריות שירו טילים על מטוסי חיל האוויר הישראלי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
סוללות שהותקפו
צילום: דובר צה"ל
מומלצים