שתף קטע נבחר

מנדלבליט נפגש עם סנגורי נתניהו: "הטענות נשמעו ברוב קשב"

עורכי דינו של ראש הממשלה נועדו עם היועץ המשפטי במשרד המשפטים בירושלים, בניסיון לשכנעו שלא להודיע על שימוע לנתניהו לפני הבחירות. "העמדה תגובש בימים הקרובים", נמסר מטעם היועמ"ש. הבקשה ככל הנראה תידחה

 

 
סנגוריו של ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגשו היום (ב') עם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט במשרד המשפטים בירושלים, במשך קרוב לשלוש שעות. עורכי הדין של נתניהו - נבות תל צור, עמית חדד, עודד מודריק וטל שפירא - ביקשו לשכנע את מנדלבליט שלא להודיע על שימוע לראש הממשלה לפני מועד הבחירות לכנסת. השופט בדימוס יוסף אלון הצטרף לצוות ההגנה של נתניהו והשתתף אף הוא בפגישה.
 
לאחר פגישה של היועמ
פרקליטי נתניהו יוצאים מהפגישה עם היועמ"ש(צילום: משה מזרחי)
 
לאחר פגישה של היועמ
פרקליטי נתניהו יוצאים מהפגישה עם היועמ"ש(צילום: משה מזרחי)
ממשרד המשפטים נמסר כי בפגישה הסנגורים "הציגו באריכות טענותיהם בעניין מועד פרסום החלטת היועץ המשפטי לממשלה בתיקי החקירה בעניין ראש הממשלה. הטענות נשמעו ברוב קשב, והדברים יישקלו כמקובל. היועץ המשפטי לממשלה יגבש את עמדתו בימים הקרובים והיא תימסר לסנגורים בהקדם".

מנדלבליט בדרכו למפגש עם פרקליטיו של נתניהו (צילום: אוהד צויגנברג)
מנדלבליט בדרכו לפגישה עם פרקליטיו של נתניהו(צילום: אוהד צויגנברג)

עמית חדרר, אחד מפרקליטיו של נתניהו מגיע לפגישה עם אביחי מנדלבליט (צילום: אוהד צויגנברג)
עו"ד עמית חדד, פרקליטו של נתניהו, מגיע לפגישה(צילום: אוהד צויגנברג)
נבות תל צור, ראש צוות הפרקליטים של נתניהו מגיע לפגישה עם אביחי מנדלבליט (צילום: אוהד צויגנברג)
עו"ד נבות תל צור, ראש צוות הפרקליטים של נתניהו(צילום: אוהד צויגנברג)

 

הבוקר פורסם ב"ידיעות אחרונות" כי עורכי הדין של ראש הממשלה מבקשים לשכנע את היועץ, כי מאחר שמדובר בהחלטת ביניים, שיכולה להשתנות בעקבות השימוע, צריך להמתין איתה ואין טעם לזרז את התהליך אלא לשקול את הדברים בנחת. לפי פרקליטי נתניהו מדובר בהחלטה לא סופית, שתשפיע על תוצאות הבחירות, מבלי שנתניהו יוכל להגיב עליה ולהציג את עמדתו לגבי החומרים שנאספו על ידי הפרקליטות. סנגוריו של נתניהו גורסים כי אין זה מחובתו של היועץ לשתף את הציבור בשלב הזה בהחלטתו.

 

עוד לטענת עורכי הדין, אם אכן יוגש מכתב השימוע קיים חשש אמיתי להטעיית הבוחר מאחר שהוא יהיה חשוף לתמונה חד־צדדית של עמדת הפרקליטות בלבד. לדבריהם, במצב כזה ממילא ברור שההליך לא יושלם ונתניהו לא יוכל להשיב על ההאשמות נגדו ולממש את זכותו בשימוע לשכנע את הפרקליטות בחולשת התיק. עורכי הדין מאמינים כי רק אם היה מדובר בהחלטה סופית בנוגע להליך הייתה הצדקה לתת אותה לפני הבחירות. לגישתם, היועץ המשפטי לממשלה חייב לקחת בחשבון לא רק שיקולים משפטיים טהורים אלא גם שיקולים ציבוריים כמו ההשפעה האפשרית של החלטותיו על הבחירות.

 

במכתב ששיגר יועצו הבכיר של מנדלבליט, עו"ד גיל לימון, נרמז כי הבקשה ככל הנראה תידחה. "הפגישה תעסוק בעניין זה בלבד, ולא תעסוק בשום נושא אחר", נאמר לעורכי דינו של נתניהו. המשמעות היא שלא ידונו בחשדות נגד נתניהו, בהליך החקירה בחומר החקירה וכו'. "ככל שלאחר השלמת בחינת חומרי החקירה, יחליט היועץ המשפטי לממשלה לשקול להעמיד לדין את מרשך, הרי שאז תוזמן לשטוח את טענותיו באשר לאפשרות העמדתו לדין, כמקובל, בטרם תתקבל ההחלטה הסופית. במסגרת זו, תועמד לרשות מרשך ליבת חומר החקירה", כתב לימון.

 

בתגובתו הבהיר עו"ד גיל לימון ביחס למועד פרסום החלטת היועץ המשפטי כי "הליך בחינת חומר הראיות בתיקי החקירה שבהם נחקר ראש הממשלה כחשוד הוא הליך מקצועי המנוהל בהתאם לדרכי העבודה המקובלות ביחס לתיקים אחרים המגיעים להכרעת היועץ המשפטי לממשלה.

 

"הליך העבודה על התיקים מתקיים באופן ענייני וסדור תוך מאמץ לסיים את העבודה בהקדם האפשרי, הכול כפי שתוכנן מראש, טרם ההודעה על הקדמת הבחירות".

 

הוא הדגיש כי פרקליט המדינה שי ניצן כבר הודיע לציבור בחודש דצמבר על השלמת בחינת התיקים בפרקליטות והוסיף: "הודעה זו פורסמה לפני שהוחלט על הקדמת הבחירות".

 

לדבריו, צוותו של היועץ המשפטי לממשלה פועל על פי הנחיית היועץ, שעל פיה טרם בחירות הכלל הוא שאין מקום להשהות טיפול בתיקים נגד נבחרי ציבור או מועמדים, אך "הטיפול יהיה תוך מתן הדעת לזהירות הנדרשת. התביעה הכללית מתנהלת ותמשיך להתנהל אך ורק על פי שיקולים מקצועיים".

 

על פי ההערכות, החלטת היועץ תפורסם בחודש הבא ובמסגרתה יאמר כי הוחלט להגיש נגד ראש הממשלה כתב אישום בעבירת שוחד, בכפוף לשימוע, בפרשת 4000 (תיק בזק-וואלה).


פורסם לראשונה 21/01/2019 13:06

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי, אמיל סלמן
מנדלבליט ונתניהו
צילום: עמית שאבי, אמיל סלמן
מומלצים