שתף קטע נבחר

ההון של 26 עשירי העולם זהה להון של 3.8 מיליארד אנשים

לפי הדו"ח השנתי של ארגון אוקספאם, שפורסם לקראת כינוס הפורום הכלכלי העולמי בדאבוס, הונם של יותר מ-2,200 מיליארדרים צמח בשנה שחלפה ב-2.5 מיליארד דולר ביום; הטלת מס עושר של 1% תגייס סכום מוערך של 418 מיליארד דולר - מספיק כדי לממן את הלימודים של כל הילדים העניים ולספק טיפול רפואי שימנע שלושה מיליון מקרי מוות

שווי הנכסים בהם מחזיקים 26 האנשים העשירים ביותר בעולם זהה לשווי הנכסים שבבעלותם של 3.8 מיליארד אנשים, המייצגים את החצי העני של אוכלוסיית העולם. כך עולה מהדו"ח השנתי שמפרסם ארגון אוקספאם, לקראת כינוס הפורום הכלכלי העולמי בדאבוס.

 

הדני שהונו נחתך בגלל אסוס עסוק בלקנות את סקוטלנד

בעלת חברת הימורים אינטרנטית עשירה פי עשרה מהמלכה אליזבת

"המגה עשיר" הישראלי: מרוויח בממוצע 40 מיליון ש' בשנה, בן 57, גר בת"א

 

לפי הדו"ח, ב-2018 העשירים הלכו והתעשרו, בעוד שהעניים הפכו לעניים יותר. באוקספם מזהירים כי הפער המתרחב מקשה על הלחימה בעוני. עם זאת, טוענים מחברי הדו"ח, הטלת מס עושר של 1% תגייס סכום מוערך של 418 מיליארד דולר – מספיק על מנת לממן את הלימודים של כל הילדים ולספק טיפול רפואי שימנע שלושה מיליון מקרי מוות. יתרה מכך: אחוז אחד מהונו של האדם העשיר ביותר בעולם, מייסד אמזון ג'ף בזוס, שווה לתקציב הבריאות של אתיופיה – מדינה המונה 105 מיליון תושבים.

דולרים (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

בעשור האחרון הוכפל מספר המליארדרים בעולם

לפי אוקספאם, הונם של יותר מ-2,200 מיליארדרים ברחבי העולם צמח בשנה שחלפה ב-900 מיליארד דולר, שהם 2.5 מיליארד דולר ביום. אולם, בעוד שההון של העשירים ביותר עלה ב-12%, החצי העני של אוכלוסיית העולם ספג ירידה של 11% בשווי שלו. כתוצאה מכך, מספר המיליארדרים המחזיקים בהון המקביל לזה של החצי העני ירד מ-43 ב-2017 ל-26 בשנה שעברה. ב-2016 מספרם עמד על 61.

 

עוד עולה מהדו"ח כי בעשור שחלף מאז המשבר הפיננסי, הוכפל מספר המיליארדרים. בנוסף, בין 2017 ו-2018 נוצר מיליארדר חדש בכל יומיים.

 

"הירידה המסיבית במספר האנשים שחיים בעוני קיצוני היא אחד ההישגים הגדולים של 25 השנים האחרונות, אבל עליית אי השיוויון מסכנת את ההתקדמות העתידית", מסר בתגובה מתיו ספנסר, מנהל הקמפיינים והמדיניות של אוקספאם. "פירושו של האופן בו הכלכלות שלנו מאורגנות, הוא שההון גדל ומרוכז בצורה לא הוגנת בקרב מעטים, בעוד שמיליוני אנשים בקושי שורדים. נשים מתות בשל תנאי לידה קשים וילדים לא מקבלים חינוך שיכול לסייע להם להיחלץ מעוני. אף אחד לא נידון למוות צעיר או לחיי בערות רק כי נולד עני".

 

לפי הדו"ח, ממשלות רבות מחמירות את אי השוויון מכיוון שהן לא משקיעות מספיק בשירותים ציבוריים. לכן, בארגון קוראים לממשלות לפעול יותר כדי לממן שירותים ציבוריים באיכות גבוהה, בין השאר על ידי מלחמה בהעלמות מס והטלת מסים הוגנת יותר - על התאגידים ועל העשירים, שלרוב זוכים להטבות מס.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים