שתף קטע נבחר

פיתו צעירה לא להפיל - וזרקו אותה מהדירה בחודש שביעי

עדן וקנין ביקשה לבצע הפלה, אך קיבלה פנייה מפתה מארגון "הידברות" לשמור על התינוק תמורת סיוע כלכלי נרחב הכולל דיור. אלא שבחודש השביעי, בשלב שבו הפלה כבר לא באה בחשבון, היא התבקשה להתפנות מיידית מהדירה. "אין לי לאן ללכת", היא אומרת. "הידברות": "היא לא צייתה לכללים"

 

כשגילתה שהיא בהריון היה לעדן וקנין (19) ברור מה הצעד הבא: חיפוש זריז של עמותות המסייעות לצעירות במצבה לבצע הפלה. וקנין חסרת אמצעים, ללא עבודה ובלי משפחה תומכת, מספרת כי לא חשבה שתוכל לגדל ילד במצבה, ומיהרה להתקשר לעמותה לשם קביעת הפלה.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >> 

 

למחרת היום, היא מספרת, יצרה עמה קשר בחורה בשם ק' העובדת ב"הידברות" – ארגון העוסק בהסברה יהודית ועל פי הגדרתו שלו, "קירוב ליהדות" – עם הצעה מפתה: לתמוך בוקנין כלכלית, תמורת שמירה על התינוק. אלא שההבטחות היפות הסתיימו בצלילים צורמים, כשוקנין - בחודש השביעי להריונה - נזרקה לרחוב ומצאה את עצמה ללא תמיכה וללא קורת גג, בשלב שבו הפלה כבר לא באה בחשבון גם מבחינתה.

 

קראו עוד בערוץ היהדות : 

ynet מגיש: סדר ט"ו בשבט

 

"אני לא יודעת איך היא הגיעה אליי", מספרת וקנין באולפן ynet, "אבל היא אמרה לי: 'שמעתי שאת רוצה לעשות הפלה'. כשאישרתי, היא ניסתה להניא אותי מזה. הבטיחה עזרה. אמרתי לה שאין לי דירה, שאין לי איפה לגדל את הילד, אבל היא הבטיחה הרבה הבטחות. אמרה לי: תבואי מחר, נכניס אותך לדירה. והיא באמת הכניסה אותי לדירה בפתח תקווה ועזרה לי".

 

הצעות מפתות

אחת הזרועות שמפעיל "הידברות" הוא מחלקת "אמ"א" (ראשי התיבות "אמא מצילה אותי") למניעת הפלה. באתר הארגון נכתב כי "מתנדבות המחלקה שמו להן לדגל את המטרה - לא להפסיק חיים בגלל כסף.. פעילות המחלקה מציעות להן שפע של תמיכה נפשית וכלכלית".

 

עדן וקנין ()
"איך אפשר לזרוק שני אנשים לרחוב?" עדן וקנין

 

וקנין, בת להורים גרושים שאינם בקשר איתה וחסרת בית, מצאה עצמה בהריון ללא קשר לאבי הילד, וההצעה שהוצעה לה הייתה מפתה: "היא אמרה לי, אל תדאגי. אנחנו נעזור לך, גם באוכל אם צריך, נעזור לך לגדל את הילד. פה אתה מבין שאני נשארת בבית עם הילד גם כשאני אלד, כי אי אפשר לזרוק אישה עם ילד קטן לרחוב".

 

אבל הצעירה ההריונית לא הגיעה לשלב הזה כדי לבדוק את ההבטחות עד תומן. אתמול (יום א'), ללא כל התרעה, כדבריה, היא התבקשה לעזוב את הדירה בתוך שעות ספורות.

 

"אחרי תקופה בדירה הכניסו לי שותפה, ואני הייתי בשמירת הריון אחרי שפעמיים היו לי צירים", היא מספרת. "השותפה ואני לא הסתדרנו. אני לא יודעת מה היא אמרה לבחורה ב'הידברות', אבל ק' שלחה לי הודעה להגיע אליה עם החשבונות של החשמל. אמרתי לה שאני לא בבית, ושאין לי אפשרות להגיע עם חשבונות החשמל, אבל הצעתי לבוא ישירות אליה. בתגובה היא אמרה לי: אז לא משנה, תאספי את הדברים שלך".

 

מוך התכתובת של עדן וקנין עם נציגת
ההתחלה הייתה ורודה. מתוך התכתובת בין נציגת "הידברות" לוקנין

 

פשוט זרקו אותך מהדירה?

"זרקה אותי מהדירה בהריון, בחודש שביעי, בשמירת הריון. אין לי לאן ללכת". וקנין מסתובבת בתחושה קשה של ניצול מצבה, עד לשלב שבו כבר לא תוכל לבצע את ההפלה. לאחרות היא מציעה: "שלא יקשיבו לאף אחד. אני לא מבינה את זה, למה אנשים צריכים להידחף לאנשים בחיים? מאתמול אני בוכה, איפה אני אהיה? ואני רוצה את הילד, הוא כבר זז. אני מרגישה הכול... איך אפשר לזרוק שני אנשים לרחוב".

 

"הידברות": היא לא עמדה בכללים

מארגון "הידברות" נמסר בתגובה: "מטעמי צנעת הפרט לא נוכל להתייחס ספציפית למקרה. הידברות מעמידה לרשות נשים בהריון הנמצאות במצוקה סיוע בכל תחומי החיים ובין היתר משכנת אותן בדירות מגורים משלמת להם את החשבונות השונים ומסייעת להן במציאת עבודה.

 

"על אותן נשים לעמוד בכללים ידועים שנקבעו מראש, ובין היתר, איסור על הכנסת גברים לדירה, ציות לחוק ושמירה על יחסים תקינים עם דיירות נוספות בדירה. אותה צעירה לא עמדה בכללי ההתנהגות הבסיסיים, ואפילו לא הגישה את החשבונות להידברות כפי שהידברות תשלם אותן כפי שהתבקשה, ולכן נאלצה לצאת מהדירה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים