שתף קטע נבחר

בנה נהרג מירי שוטר בבת ים: "הכעס צף מחדש"

מותו של יהודה ביאדגה מירי שוטר ביום שישי עורר סערה בבת ים והזכיר אירוע כמעט זהה שהתרחש בעיר לפני כשלוש שנים, אז נהרג מירי שוטרים שחר ממן. אמו זועמת: "ישר שולפים אקדח ויורים"

אחרי שביום שישי נורה למוות בידי שוטר יהודה ביאדגה בן ה-24 בבת ים, בעיר נזכרים באירוע דומה, אולי אף כמעט זהה, שאירע לפני כשלוש שנים.

 

שחר ממן, תושב העיר בן 34 אב לשלושה ילדים, נורה על ידי שוטרים לאחר שלפי החשד רץ לעברם בעת שטיפלו בזירת קטטה, כשבידו סכין. אחד השוטרים, שחש סכנה לחייו, טען כי זיהה תנועה מאיימת מצדו של ממן ועל כן ירה בו.

אירוע כמט זהה. שחר ממן ז"ל ()
אירוע כמט זהה. שחר ממן ז"ל

ממן נפצע אנושות מהירי ומת מפצעיו מאוחר יותר. במח"ש פתחו בבדיקת נסיבות הירי אך סגרו את התיק לאחר זמן קצר. במשפחתו לא חוסכים ביקורת מהפרקליטות ומהמשטרה גם היום, וטוענים שאם המקרה של יקירם היה מתוחקר כראוי, ייתכן שניתן היה למנוע את מותו הטרגי של ביאדגה בסוף השבוע האחרון. לאחר החלטת מח"ש לסגור את התיק הגישו עורכי הדין של המשפחה ערר למשרד המשפטים והנושא, נמצא כבר שנתיים וחצי על שולחנו של היועמ"ש ומחכה להחלטה.

 

אמו של שחר, סילבי לוי, סיפרה בשיחה עם ynet כי מותו של ביאדגה החזיר את משפחתה שלוש שנים אחורה." זה מציף את זה מחדש, את הכעס ומראה עד כמה משטרה לא מתנהלת נכונה. השוטרים לובשים את המדים כתחפושת, חושבים שהם נמצאים בשיקגו, יורים ולוקחים חיים", אמרה.

 

יהודה ביאדגה  ()
יהודה ביאדגה

היא הוסיפה כי כמו באירוע הירי שבו איבדה את בנה, גם באירוע שבו נהרג ביאדגה, ידם של השוטרים הייתה קלה על ההדק. "ישר שולפים אקדח ויורים. הם היו יכולים לעמוד עם האופנוע שלהם יותר רחוק ולא להתקרב אליו במטרה להרוג אותו. הוא היה חייל משוחרר הלום קרב. ההורים התקשרו למשטרה שיעזרו להם ובמקום לעזור - הרגו להם את הילד", סיכמה.

עורכי הדין ששי גז ועידן שני לאייטם ששלחתי במייל ()
עורכי הדין ששי גז ועידן שני

לוי ציינה כי התיק במח"ש נגד הריגת בנה ששב הביתה שיכור בעת שחזר מתפילה, נסגר עוד במהלך השבעה. "הבן שלי בא מבית הכנסת, שיכור - איזה איום הוא כבר יכול להיות על שוטר בגובה שני מטרים?"

 

בינו גבסו, חמיו של ממן המוכר כ"דוקטור שקשוקה", סיפר היום כי בתו ונכדיו עדיין מתקשים להתאושש מהאירוע. "חיי אדם זה הדבר הכי חשוב, אין יותר קשה מזה. יש דרכים אחרות לנטרל בן אדם. בעולם משתמשים בטייזר, למה זה עוד פעם קרה עכשיו?".

 

גבסו מוסיף כי במקרה הנוכחי, המשטרה התנצלה בפני משפחתו של יהודה ביאדגה, אך לא עשתה כן לאחר מותו של ממן. "עד היום אף אחד לא בא, וזה אותו מקרה - אף אחד לא בא לראות את הילדים ולשאול עליהם, הם עוברים כל יום סיפור חדש".

 

עורכי הדין ששי גז ועידן שני, שמייצגים את משפחתו של ממן, אמרו היום: "צר לנו שמקרה כזה חזר על עצמו. אם הפרקליטות הייתה מגישה כתב אישום נגד השוטר בפעם הראשונה, או מטפלת בזה כראוי, היינו נמנעים מאירוע נוסף. משטרת בת ים הייתה מרעננת את הפקודות שלה והיינו נמנעים מהמקרה השני. אנחנו תקווה היום שיעמידו את השוטר שהרג לדין אחרי כל כך הרבה זמן. לא היה מקום אז לירות ואפשר היה למנוע את הריגתו של שחר ממן".

 

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "צר לנו על הקישור המעוות בין האירועים, שכן לגבי האירוע בשנת 2015 נקבע ע"י מח"ש כי לא נפל כל פגם בהתנהלות השוטרים. בכל הנוגע למקרה המצער שהתרחש בשבוע שעבר, נדגיש כי לאחר כל אירוע ירי המתרחש במהלך פעילות מבצעית של המשטרה, נפתחת בדיקה במח"ש, וכך גם במקרה זה. ראוי לתת לגוף האמון על הבדיקה להשלים אותה ולא להטעות את הציבור ולהסיק מסקנות מוטעות ביחס לאירוע זה בטרם השלמת הבדיקה כמקובל".

 

ממשרד המשפטים טרם התקבלה תגובה.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים