שתף קטע נבחר

חשיפה: המחווה הישראלית להצלת חיי אבו מאזן

בשנה שעברה הידרדר מצבו הרפואי של יו"ר הרשות הפלסטינית והרופאים חששו לחייו. בישראל לא נותרו אדישים, ושלחו בחשאי רופא מומחה במטרה לייצב את בריאותו. לאחר הטיפול הבריא אבו מאזן ושב לתפקד

השנה שעברה הייתה לא פשוטה עבור יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. מצבו הבריאותי הידרדר במהירות ורופאיו חששו לחייו. בזכות טיפול חשאי של רופא מומחה מישראל, השתפר מצבו באורח פלא והוא החל לשוב לאיתנו.

 

זה קרה ב-20 במאי בשנה שעברה. אבו מאזן אושפז בפעם השנייה בתוך יממה בבית החולים "אל-איסתישארי" ברמאללה. מה שהחל כדלקת חריפה באוזן הסתבך גם לדלקת ריאות, ורופאיו סברו כי המערכות בגופו של המנהיג בן ה־83 יחלו לקרוס בזו אחר זו. באותן שעות היה חשש מוחשי לחייו.

אבו מאזן בבית החולים ברמאללה (צילום: רויטרס)
אבו מאזן בבית החולים ברמאללה(צילום: רויטרס)

אבו מאזן בבית החולים ברמאללה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

במקביל, עשתה ההנהגה הפלסטינית כל שהיא יכולה כדי לטשטש את המצב האמיתי שבו שרוי אבו מאזן, והדליפה שקרים לתקשורת שמצבו הרפואי מניח את הדעת. באותו זמן גם המערכות בישראל נדרכו, אחרי שהגיע המידע המדויק לגבי מצבו של יו"ר הרשות.

 

בשלב זה החליטו בישראל להעביר לפלסטינים הצעה ולפיה אבו מאזן יועבר מרמאללה לבית חולים בישראל לשם קבלת הטיפול הרפואי המתקדם ביותר, זאת למרות שבאותה העת קובצו סביבו גם רופאים זרים.

 

 

הפלסטינים קיבלו את ההצעה, שקלו אותה בכובד ראש ולבסוף החליטו לדחות אותה בנימוס, ככל הנראה בשל ההבנה שצעד כזה יגרור ביקורת קשה מצד הציבור הפלסטיני. יחד עם זאת, הבכירים הפלסטינים מביעים הערכה והכרת תודה על ההצעה הישראלית שנשמרה עד כה בסודיות מוחלטת.

 

למרות זאת, בישראל לא ויתרו ושלחו לרמאללה רופא מומחה ישראלי שהגיע לבית החולים והחל לטפל גם הוא באבו מאזן, במטרה לייצב את מצבו. בחלוף יומיים של טיפול אינטנסיבי, מצבו הרפואי של המנהיג הפלסטיני השתפר. שבוע אחר כך, ותשעה ימים בסך הכל מאז אושפז, אבו מאזן השתחרר מבית החולים.

 

בכלל, שנת 2018 היתה שנה רצופת עליות ומורדות במצבו הרפואי של המנהיג הפלסטיני. בחודש פברואר אשתקד הוא התאשפז בחשאי בבית חולים בעיר בולטימור שבארה"ב, המתמחה באבחון וריפוי סרטן. בעקבות השמועות הודיע דוברו כי הוא נכנס לבית החולים ''לבדיקות שגרתיות'' מבלי לפרט על טיבן. ל-ynet נודע כי אבו מאזן נבדק בעקבות חשש שחלה בסרטן בקיבה ובעקבות הבדיקות שביצע נשללה האפשרות הזאת.

 

אחרי שהשתחרר מבית החולים ברמאללה בסוף מאי שב אבו מאזן בהדרגה לתפקד בצורה טובה יותר ויותר. כיום אבו מאזן אמנם מגיע פחות למשרדו במוקטעה ומנהל פגישות עבודה רבות בביתו ברמאללה, אך הוא צלול, יציב לגמרי ומתפקד היטב. כחלק מהשינויים שעשה הפסיק אבו מאזן לעשן אחרי עשרות שנים של עישון כבד. אינדיקציה נוספת למצבו הבריאותי המשתפר היא תכיפות נסיעותיו לחו"ל בחודשים שחלפו מאז אשפוזו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אבו מאזן בבית החולים ברמאללה
צילום: רויטרס
מומלצים