שתף קטע נבחר

חשיפה: עשרות מיליוני שקלים "מבוזבזים" לבקשת משרד האוצר

"אנחנו מעבירים לכם 150 מיליון שקל, תבזבזו אותם עכשיו" - את הדרישה התמוהה קיבלו אנשי רשות המיסים ממשרד האוצר שבועות ספורים לפני תום 2018. בכיר ברשות: האוצר פונה לרשויות ולמשרדים לקראת סוף שנת התקציב כדי שיוציאו כספים בדחיפות - במקום להשקיע אותם בשירותים חברתיים. האוצר: "כל ההעברות התקציביות נעשו תוך עמידה בהוראות החוק"

אוצר בלום: האם משרד האוצר מייצר העברות כספים מיותרות ואף פיקטיביות לכאורה לגופים ממשלתיים שונים? גורם ברשות המיסים חשף בפני "ידיעות אחרונות" ו-ynet מידע חמור שמוכיח כי אנשי משרד האוצר פנו לרשות המיסים שבועות ספורים לפני סוף שנת הכספים 2018 בדרישה שנשמעה תמוהה למדי: "אנחנו מעבירים לכם 150 מיליון שקל - תבזבזו אותם עכשיו".

 

מנכ"ל מליסרון: "כחלון נגד ביטול הפטור ממס על רכישות באינטרנט משיקולים פוליטיים"

כחלון ייפגש עם נציגי אמזון: "החברה רוצה להיכנס לישראל"

השתתפות ישראלית דלה בכנס הפורום הכלכלי העולמי בדאבוס

 

 

הבכיר שחשף את הדברים סיפר כי ההוראה לבזבז את הכסף הגיעה ללא שום צורך תקציבי מצד רשות המיסים, וכי שיטה כזו נהוגה בעוד מספר רשויות ומשרדים שאליהם פונה משרד האוצר. זאת על מנת שיוציאו בדחיפות כספים בתום שנת התקציב - במקום להשקיע את הכספים הללו בשירותים חברתיים, רווחה, בתי חולים ועוד.

משרד האוצר מייצר העברות כספים מיותרות ואף פיקטיביות לגופים ממשלתיים שונים  ()
"בזבוז של מיליונים ללא כל צורך"

משרד האוצר מייצר העברות כספים מיותרות ואף פיקטיביות לגופים ממשלתיים שונים  ()
 

ברשימת הרכש שהגישה רשות המיסים למשרד האוצר, בעקבות הבקשה המוזרה לבזבז 150 מיליון שקל, מופיעים שלל סעיפים שחלקם מופרכים למדי למראה. למשל, 4.5 מיליון שקל לדואר, חצי מיליון שקל לנייר, 55 אלף שקל לכוסות, יותר משלושה מיליון שקל לניקיונות, יותר ממיליון לספרינקרים ועוד. למרות ההשקעה המרובה, הצליחו לבסוף אנשי רשות המיסים להגיע לסכום בקשות כולל של 107 מיליון שקל בלבד.

 

גורמים בשני משרדים ממשלתיים נוספים הציגו תמונה דומה, גם אם ללא הפירוט. עובד באחד המשרדים סיפר: "למרות שיש אצלנו ספרייה ענקית, פתאום בסוף השנה אמרו לעובדים שיש עודף תקציב ורוצים להוסיף מיני-ספרייה בכל קומה, ולכן ביקשו מהעובדים הצעות לרכישת ספרים ועוד". גורם במשרד אחר סיפר כי אצלם התבקשו העובדים לרכוש ציוד משרדי בסכומים מופרכים.

 

"רזרבות סמויות"

החשיפה הזו באה על רקע דו"ח חמור של מבקר המדינה, שלימד כי משרד האוצר מייצר "רזרבות סמויות" לדבריו, שהן רזרבות תקציביות בסך 20 מיליארד שקל בשנה - שאותן הוא מסתיר מהכנסת ולא מוציא לשימוש המשרדים והרשויות, שאמורים לשרת את אזרחי ישראל.

פנתה ליועמ"ש בעקבות חשיפת המסמך. סתיו שפיר (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
פנתה ליועמ"ש בעקבות חשיפת המסמך. סתיו שפיר(צילום: אלכס קולומויסקי)
 

ח"כ סתיו שפיר, שנפגשה עם חושף המסמך, הגיבה בזעם ופנתה ליועץ המשפטי של הכנסת בדרישה שההעברה הרלוונטית לא תאושר בוועדת הכספים. יועמ"ש הכנסת סירב לפתוח בחקירה בנושא, ולאחר אישור ההעברה והתגלית על השימושים הלא חיוניים שנעשו בכסף, אמרה שפיר כי "זו הוכחה נוספת למה שאני אומרת כבר שנים - האוצר מחביא תקציבי עתק מעין הציבור במטרה לצמצם שירותים חברתיים".

 

לדבריה, "הסכומים שמדובר עליהם בדו"ח מבקר המדינה ואלה שנחשפים היום, היו יכולים להספיק לבנייה ושיפוץ של בתי חולים, שיפור מערכות הרווחה והעלאת השכר למדריכים העובדים עם אנשים עם מוגבלות, צמצום הפערים בחברה הישראלית וטיפול ראוי בנכים וקשישים. במקום זה מתקשרים פקידים אנונימיים ודורשים לבזבז את הכסף הזה כאילו היה כספם הפרטי".

 

משרד האוצר מסר בתגובה: "כל ההעברות התקציביות נעשו בהתאם לסיכומים, תוך עמידה בהוראות החוק. העברות התקציב נעשו בתיאום עם רשות המיסים, במטרה לאפשר לרשות לממן הוצאות שוטפות, וכן לאפשר לצאת להתקשרויות תקופתיות במטרה שלא לעצור את פעילותה של הרשות. מוטב היה אילו לא היו מוצגים נתונים מטעים ולא מדויקים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים