שתף קטע נבחר

כנס למיצוי זכויות לילדים - בהפרדה בין נשים וגברים

אגף הרווחה בעיריית ירושלים והביטוח הלאומי יקיימו כנס למיצוי זכויות להורים לילדים עם צרכים מיוחדים. בהזמנה נכתב כי "הערב מיועד לגברים ונשים, בהפרדה מלאה"

 

המזרקה מול בניין עיריית ירושלים מליאה במים אדומים במחאה באלימות נשים (צילום: פעילות לוט
עיריית ירושלים(צילום: פעילות לוט"ם)

 

"הערב מיועד לגברים ונשים, בהפרדה מלאה". כך נכתב בהזמנה לכנס שיעסוק במיצוי זכויות להורים לילדים עם צרכים מיוחדים. הכנס יתקיים בעוד כשבועיים ביוזמת אגף הרווחה בעיריית ירושלים, בשיתוף עם סניף הביטוח הלאומי בעיר, ועל ההזמנה חתומים משרד העבודה והרווחה ואגף הרווחה בעיריית ירושלים.

 

ארגונים חברתיים פנו אמש (יום ד') במכתב למנכ"לים של משרד הרווחה ועיריית ירושלים, ודרשו "לקיים את הכנס ללא כל הפרדה מגדרית ולפרסם הזמנה מחודשת באותם אמצעים בהם הופצה ההזמנה הנוכחית, בה יובהר כי בכנס לא תתקיים הפרדה מגדרית". לדבריהם, מדובר בהפרדה פסולה העומדת בניגוד לעקרון השוויון ולחוק יסוד כבוד האדם וחירותו.

 

למכתב שנשלח הצטרפו ארגונים כדוגמת האגודה לזכויות האזרח בישראל ותנועת חדו"ש - לחופש דת ושוויון. עו"ד מיטל ארבל, מ"המרכז הרפורמי לדת ומדינה" אמרה ל-ynet: "קיום כנס בהפרדה מגדרית אסור על פי חוק, בוודאי כאשר מארגני הכנס הן רשויות ציבוריות כמו המוסד לביטוח לאומי ועיריית ירושלים. אין דבר בקיום כנס להורים לילדים בעלי צרכים מיוחדים שיכול להצדיק הפרדה מגדרית, שתביא למצב אבסורדי במסגרתו אימהות ואבות לא יוכלו לשבת זה לצד זו. בשם ארגונים הפועלים נגד הדרת נשים, אנו קוראים למארגנים לשנות את המתכונת הפסולה הזו ולקיים את הכנס ללא כל הפרדה, כמתבקש על פי חוק".

הפרדה מגדרית באירוע של עיריית ירושלים ()
ההזמנה לכנס (ההדגשה אינה במקור)

בדו"ח שכתב היועץ המשפטי לממשלה לשעבר יהודה וינשטיין בעניין הדרת נשים במרחב הציבורי במרס 2013, הוא התייחס נקודתית לאיסור על הפרדה מגדרית באירועים בחסות המדינה. "אין שוני רלוונטי הנובע מאופיים וממהותם של השירותים הציבוריים הנדונים, המצדיק הפרדה בין נשים לגברים או כל צורה אחרת של הבחנה על בסיס מין", נכתב בדו"ח. המשך קיומה של הפרדה מביא לפגיעה קשה בזכות היסוד לכבוד האדם ולשוויון.

 

"אל לה לרשות הציבורית להנהיג כל הפרדה בין נשים לגברים, גם אם הדבר נעשה לכאורה לבקשתו של חלק מהציבור הנוגע בדבר", כתב וינשטיין. עוד נקבע בדו"ח של היועץ המשפטי לממשלה כי "משרד ממשלתי או גוף ציבורי אחר אינו רשאי לארגן אירוע ממשלתי, ממלכתי או ציבורי במהלכו יינקטו צעדים שמטרתם להביא להפרדה בין גברים לנשים".

 

מהביטוח הלאומי נמסר בתגובה: "מרצים מטעמנו הוזמנו לכנס על ידי עיריית ירושלים כדי להרצות בנושא מיצוי זכויות להורים לילדים עם צרכים מיוחדים". 

 

מעיריית ירושלים לא נמסרה תגובה עד לפרסום הכתבה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
עיריית ירושלים
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים