שתף קטע נבחר

"חץ וקשת": כך נערכים בעוטף עזה לשובו של טרור השריפות

כוח כיבוי מבוסס על תושבים, טכנולוגיה שמעריכה את כיוון הרוח ועוצמתה ופעולות הכנה ביישובים - פקודה חדשה של שירותי הכבאות מנסה להקדים תרופה למכה מעזה, שצפויה לחזור אחרי הגשמים

על רקע המתיחות בדרום והערכות שלפיהן עם בוא האביב ישובו עפיפוני ובלוני התבערה, בימים אלו הושלמה הכנתה של פקודת "חץ וקשת" של שירותי הכבאות - פקודה מקיפה שמתפרסמת כאן לראשונה, להיערכות לקראת חזרתו של טרור השריפות שהחל בקיץ שעבר.

 

 

בלונים ועפיפונים שהופרחו מעזה גרמו ל-1,800 מקרי שריפות בין מרץ לאוקטובר, לעתים עשרות ביום, והיו לאיום חדש ולא מוכר שאיתו צוותי הכיבוי נאלצו ללמוד להתמודד תוך כדי תנועה. הן כילו אלפי דונמים של שמורות טבע וגידולים חקלאים. המדינה מימנה לפי ההערכות 10 מיליון שקלים לטיפול באיום החדש.

 

כשהחלה עונת החורף ועמו הגשמים שדיכאו את טרור השריפות, התכנסו בשירותי כיבוי האש כדי להפיק לקחים מהקיץ הבוער שעבר עליהם ולהיערך לקראת הקיץ הקרוב. על פקודת "חץ וקשת" חתם בימים האחרונים מפקד מחוז דרום של שירותי הכבאות, טפסר שמוליק פרידמן, אחרי דיונים בשיתוף פקחים למניעת דליקות וסקר מקיף בכלל יישובי עוטף עזה.

 

אנשי הכיבוי עברו בין היישובים ורשמו את הסכנות הקיימות: מחסנים עם חומרים מסוכנים, שטחים עם עשבייה, נקודות מים, קווי חיץ, דרכי מילוט ואמצעים לכיבוי אש. בימים אלו הועברו אל יישובי עוטף עזה דרך הרשויות המקומיות רשימת מטלות שעל היישוב לבצע עד תחילת חודש מרץ - אז לפי ההערכות צפוי טרור ההצתות לשוב.

 

בלון בלוני תבערה מהומות רצועת עזה חיילים (צילום: AFP)
בלוני תבערה. ארכיון(צילום: AFP)

 

ביישובים כבר החלו ניקוי אזורי עשבייה, ריסוס, פינוי חומרים מסוכנים חשופים, בדיקת עמדות מים, עבודות חישוף וכן הכשרת צוותי הכיבוי - כוח המבוסס על תושבים. בעוד שבועיים יערך כנס גדול של כל גורמי הביטחון ביישובי עוטף עזה ושם תוצג הפקודה. כל יישוב שמסיים את הכשרת הצוותים יקבל ציוד כיבוי וכבאית.

 

בנוסף, הוחלט על הקמת מפקדה משימתית של כיבוי אש בתוך אוגדת עזה של צה"ל. במפקדה ישבו אנשי כיבוי אש ויעקבו אחר ההתפתחות השריפות, וכן תופעל טכנולוגיה שבאמצעותה ניתן יהיה להעריך את כיוון הרוח ועוצמתה, למקרה של הפרחת בלונים ועפיפונים.

 

"זמן תגובה קצר ככל שניתן ימנע התפשטות של אש", אומר ל-ynet בכיר בשירותי הכבאות. "זה שם המשחק. אם נגיע בזמן לעפיפון תבערה או בלון תבערה - נצליח למנוע התפשטות. בשנה שעבר למדנו על האיום החדש תוך כדי תנועה. השנה אנחנו מגיעים אליו מוכנים ודרוכים. עם זמן תגובה מהיר של צוותי הכיבוי מהישובים, אלו שמתגוררים בסמיכות, יחד עם האמצעים וההכשרות שלנו ונוכחות מוגברת של כבאים - נוכל לצמצם משמעותית את הנזק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תומר אלמקייס
נזק מטרור ההצתות
צילום: תומר אלמקייס
מומלצים