שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  אלמנהּ של הפלסטינית שנהרגה: "שותפי הנאשם עדיין חופשיים"

  יעקוב ראבי אמר לאולפן ynet כי הגשת כתב האישום בגין הריגה נגד הנער בן ה-16 אינה מספקת אותו: "המכונית ספגה שלוש או ארבע אבנים. זה לא מגיע מאדם אחד. לנאשם יש עוד שותפים, כשיעצרו אותם אוכל לחזור לחיי. הצדק צריך להיעשות". גורמים המעורים בתיק: "יש עוד ראיות נגד הנאשם חוץ מה-DNA, לא יוגשו עוד כתבי אישום"

   

   

  יעקוב ראבי: "השותפים למעשה עדיין בחוץ"    (צילום: אלי סגל)

  יעקוב ראבי: "השותפים למעשה עדיין בחוץ"    (צילום: אלי סגל)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  זמן קצר אחרי הגשת כתב אישום נגד הנער בן ה-16 שנעצר בחשד להריגתה של הפלסטינית עאישה ראבי, באמצעות יידוי אבן לעבר המכונית שבה נסעה יחד עם משפחתה, אמר הבוקר (יום ה') אלמנהּ יעקוב לאולפן ynet כי הדבר אינו מספק אותו. "היו צריכים להשלים את החקירה עד הסוף. היא לא נגמרה. המכונית ספגה שלוש או ארבע אבנים. בן אדם אחד לא זורק ארבע אבנים בשנייה. שאר המעורבים עדיין חופשיים".

  אעישה ראבי ויעקוב מוחמד ראבי ()
  עאישה ראבי ויעקוב ראבי

  טרור יהודי הטרור היהודי הריגה עאישה ראבי פלסטינית ()

  ראבי התייחס גם למניע הגזעני שעומד מאחורי המעשה, שנחשף בכתב האישום: "אני לא אוהב לראות אנשים כאלה. אם אני אראה אותו (את הנאשם) - הוא לא ייצא לי מהראש. הצדק צריך להיעשות. בעבר, אני ואשתי נהגנו לנסוע בכביש באופן חופשי", המשיך ראבי. "הכביש היה פתוח והנערים ידעו שמדובר ברכב ערבי. יש לנאשם עוד שותפים. כשיעצרו את כולם אוכל לחזור לחיי. בינתיים, אשתי איננה - ודבר לא יחזיר אותה".

   

  אמו של הקטין החשוד (צילום: שאול גולן)
  דודתו של הקטין הנאשם בבית המשפט(צילום: שאול גולן)
   

  מיקום תאונת הדרכים בה נרצחה אעישה ראבי, ביחס למיקום הישיבה בה לומדים הנערים העצורים ()

  הכביש שבו עאישה ראבי נהרגה ()
  הכביש שבו נהרגה עאישה ראבי

  עאישה ראבי פלסטינית נהרגה יידוי אבנים (צילום: EPA)
  הלווייתה של עאישה ראבי(צילום: EPA)

  הלוויתה של עאישה ראבי ()
  הלווייתה של עאישה ראבי

  ראבי נשאל היכן נמצאים ילדיו בימים אלו, כשהרוחות סביב הפרשה עדיין סוערות: "בתי מקבלת טיפולים, והיא עדיין לא מוכנה להיכנס לחדר של אימה. היא לא ישנה לבדה. שלחתי את הילדים לחו"ל כדי שיהיו רחוקים. יש להם הרבה שאלות ואין לי תשובות".

   

  "ביקש לפגוע בערבים ממניע גזעני"

  כאמור, הנער ממטה בנימין נאשם בהריגה בנסיבות מעשה טרור, ביידוי אבן לעבר כלי תחבורה בנסיבות מחמירות ובנסיבות מעשה טרור ובחבלה במזיד ברכב בנסיבות מעשה טרור. מעצרו הוארך עד קבלת החלטה אחרת בעניינו.

   

  לפי כתב האישום, שהוגש בידי עו"ד רועי רייס, "בסוף השבוע שחל בימים 12 ו-13 באוקטובר 2018 התמקם הנאשם, בליווי אחרים, על גבעה הצמודה לשולי כביש 60, שהינו כביש בין-עירוני מהיר, מטרים ספורים מהכביש, בחלקו שבין צומת רחלים לצומת תפוח. הנאשם אחז בידו סלע שמשקלו קרוב לשני קילוגרם במטרה לפגוע באמצעותו בנוסעי רכב ממוצא ערבי - וזאת מתוך מניע אידיאולוגי של גזענות ועוינות כלפי ערבים באשר הם".

   

  באותה עת נסעו עאישה ראבי, בן זוגה ובתם בת ה-9 בחלק זה של הכביש, מצומת רחלים לצומת תפוח, בדרכם לביתם בבידיא במהירות גבוהה של כ-100 קמ"ש. עם התקרבות הרכב, כך לפי האישום, זיהה הנאשם שמדובר ברכב פלסטיני עם לוחית זיהוי לבנה פלסטינית. "לקראת הגעת הרכב במהירות גבוהה - יידה הנאשם את הסלע בעוצמה ובאופן חזיתי לעבר שמשת הרכב הקדמית, במטרה לפגוע ביושבי הרכב ומתוך אדישות לאפשרות גרימת מותם". 

   

  הלוויתה של עאישה ראבי    (רויטרס)

  הלוויתה של עאישה ראבי    (רויטרס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  לפי האישום, הסלע פגע בחלקה העליון הימני של שמשת הרכב הקדמית, ניפץ אותה, חדר אותה ופגע בעוצמה אדירה ישירות בראשה של עאישה - הכול לעיני בני משפחתה. כתוצאה מכך נגרמה למנוחה פגיעת ראש קשה וקטלנית. המתלונן, שהצליח שלא לאבד שליטה ברכב ולהימנע בכך מסיכון בטיחותם שלו, של הילדה הקטנה ושל יתר משתמשי הכביש, המשיך בנסיעתו לכיוון צומת תפוח, תוך שהוא מפעיל אורות חירום מהבהבים, קורא לעבר בתו בצעקות ונוסע במהירות למרפאה הפלסטינית הקרובה ביותר למקום - שם נקבע מותה של עאישה.

   

  הפרקליטות ביקשה את המשך מעצרו של הקטין עד לתום ההליכים המשפטיים נגדו. התיק נחקר על ידי משטרת ישראל ושירות הביטחון הכללי. את הקטין מייצגים עורך הדין עדי קידר ואמיר ברכה מ"חוננו". בתוך כך, אתמול נחשף כי בידי השב"כ והמשטרה ראיה פורנזית מרכזית – טביעות DNA של הנער נמצאו על האבן שפגעה בעאישה ראבי.

   

   

  התובע סיכם: "הגשנו הבוקר כתב אישום חמור נגד קטין בגין פיגוע טרור לאומני שביצע לכאורה, שעניינו יידוי סלע בעוצמה לעבר רכב פלסטיני חולף. החל מיום האירוע התנהלה חקירה יסודית, מאומצת, אינטנסיבית ומשולבת של שב"כ והמשטרה. שמענו לאחרונה טענות שונות מצד גורמים שונים על התנהלות גורמי החקירה. החקירה החשובה והקריטית הזו נוהלה בצורה מקצועית, ולוותה לאורך כל הדרך על ידי הפרקליטות, בפיקוח מלא וצמוד של בתי המשפט. גורמי האכיפה ימשיכו לפעול בנחישות נגד מבצעי פעולות טרור - יהיו אשר יהיו".

   

  עו"ד אמיר ברכה, המייצג את הנאשם, אמר: "טוב היה אם כתב האישום לא היה מוגש. מדובר בכתב אישום שעומד מעליו סימן שאלה גדול. גם בית המשפט דיבר על כך שהראיה המרכזית היא DNA שאנחנו לא יודעים מה הוא. כתב האישום גורם נזק לקטין".

   

  עו"ד משה פולסקי, המייצג גם הוא את הנאשם, אמר: "מבחינתנו האירוע עוד לא פוענח. לפרקליטות אין קצה חוט ולא היה קצה חוט". אביו של הנער אמר: "בננו חף מפשע. יום אחד הוא יזוכה, אבל מי ישיב לו את שנות הנעורים? מי ירפא את ליבו השבור? העוול זועק לשמיים".

    

   במהלך כל חקירותיו שתק הנער ולא מסר גרסה. חוקרי שב"כ הטיחו בו את הממצא הפורנזי מהזירה, ורק לאחר כמה ימים הוא סיפק גרסה מסוימת שיכולה הייתה להתיישב עם הראיה. בפרקליטות ובשב"כ החליטו לבדוק את הנושא, ולכן חל עיכוב בהחלטה להגיש כתב אישום, שהתקבלה כבר בשבוע שעבר.

   

  לפי הנער, מדובר באזור שבו התלמידים נוהגים לטייל ולכן ייתכן שעל אחת האבנים במקום יימצא ה-DNA שלו. אתמול הודיעו נציגי המשטרה כי הגרסה נבדקה, אך לא שיבשה את התשתית הראייתית נגדו.

   

  גורמים המעורים בחקירה: "ה-DNA אינו הראיה היחידה, האליבי הופרך"

  גורמים המעורים בתיק סבורים כי ה-DNA של הנאשם שנמצא על הסלע אינו הראיה היחידה בתיק, וכי קיימות ראיות נוספות שיוצגו במשפט. לגבי ראיית הסלע שעליו נמצא ה-DNA של החשוד - ההסתברות הסטטיסטית שדווקא על הסלע הספציפי הזה נמצא DNA שלו קלושה, ועל האבן אין דגימות DNA אחרות למעט שלו, של המנוחה ושל אלמנהּ.

   

  עוד סבורים הגורמים כי האליבי שמסר הקטין בגרסתו המאוחרת הופרך בחקירה וגם על ידי עדים באופן משמעותי. הטענה היא שבניגוד לטענות שלפיהן תלמידים בישיבה העידו שהיה איתם - אף לא תלמיד אחד העיד כך. גם ראש הישיבה מסר דברים שהפריכו את האליבי שלו.

   

  אם יורשע, העונש המקסימלי בגין זריקת האבן וההריגה בנסיבות מעשה טרור עומד על 25 שנות מאסר. עם זאת, ייתכן שייווצרו נסיבות מקילות, ולכן ישנה אפשרות שייגזר עונש נמוך יותר. בתיק, כאמור, היו חשודים נוספים, אך הגורמים טוענים כי לא התגבשה בעניינם תשתית ראייתית מספקת וכי לא צפויים נגדם אישומים.

   

  הנער נעצר ב-30 בדצמבר 2018, ומאז הוארך מעצרו ארבע פעמים. בתחילה נעצרו בפרשה חמישה נערים - כולם מישיבת "פרי הארץ" ברחלים, הסמוכה לזירה שבה נהרגה הפלסטינית סמוך לצומת תפוח שבשומרון.

   

  תחילה מסרו בשב"כ עם פרסום פרטי הפרשה כי חמשת הנערים חשודים בעבירות טרור חמורות - ובכללן רצח. לפני כעשרה ימים שוחררו ארבעה מהם למעצר בית בן שישה ימים, בעוד שהחשוד המרכזי נשאר במעצר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים