שתף קטע נבחר

חשד בגרמניה: ציורים של היטלר זויפו והוצעו למכירה

שלושה ציורים שהצורר הנאצי צייר לכאורה בצעירותו והוצעו למכירה פומבית במחיר התחלתי של 4,000 אירו - הוחרמו בחשד שהם מזופים. המכירה עוררה עניין רב ומשכה רוכשים פוטנציאלים ממדינות רבות. "רוב הציורים שתראו בגלריות יפים יותר, העניין באלו נובע רק בגלל השם שחתום עליהן"

ציור של אדולף היטלר במכירה פומבית בברלין (צילום: רויטרס)
מחיר התחלתי של 4,000 אירו. החתימה "A.Hitler" על אחד הציורים שהוחרמו(צילום: רויטרס)

משטרת גרמניה החרימה אתמול (יום ה') שלושה ציורים שצוירו באמצעות צבעי מים ויוחסו לצורר הנאצי אדולף היטלר - בחשד שהם מזויפים. הציורים הוחרמו בעת שהועמדו למכירה פומבית בבית המכירות "קלוס" בברלין. בציורים המוחרמים נראים הרים, נהר זורם ואדם שיושב מתחת לעץ ומשקיף על הנהר.

 

הציורים שהוצעו למכירה, כך נטען, צוירו בראשית המאה ה-20 בזמן שהיטלר, עוד לפני שהפך לאחד הפושעים הנתעבים ביותר בהיסטוריה, עבד כצייר במינכן. המחיר ההתחלתי לכל אחד מהציורים עמד על 4,000 אירו.

 

משטרת ברלין מסרה כי פתחה בחקירה בחשד לניסיון הונאה וזיוף. עוד נמסר כי לציורים הוצמדו תעודות אותנטיות חתומות על ידי מומחים, ונבדק אם הן זויפו. בשלב זה לא נעצרו חשודים, ואת תגובת בית המכירות "קלוס" לא ניתן היה להשיג.

 

שלושת הציורים שהוחרמו:

ציור של אדולף היטלר במכירה פומבית בברלין (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
ציור של אדולף היטלר במכירה פומבית בברלין (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

ציור של אדולף היטלר במכירה פומבית בברלין (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

"אם תלך לגלריה ותראה 100 ציורים, 80 מהם בטוח יהיו יפים יותר מאלו", אמר לסוכנות הידיעות רויטרס דובר בית המכירות "קלוס", היינץ-ג'והקים מיידר, עוד לפני שעלו החשדות לזיוף. "הערך של היצירות הללו והעניין התקשורתי בהן נובע אך ורק בגלל השם שחתום עליהן". מכירת הציורים עוררה עניין רב ומשכה רוכשים פוטנציאלים מבריטניה, מדינות סקנדינביה, ארצות הברית ורוסיה.

 

בשנת 1907, בהיותו בן 18, החליט היטלר - שהאנטישמיות שלו עדיין לא ניכרה אז - לנסות להתקבל ללימודים באקדמיה לאמנות בווינה. אולם הוא נדחה בנימוק שאין לו כישרון ציור של ממש, וכי הייעוד החלופי האפשרי עבורו הוא בתחום האדריכלות. עם זאת, מסלול זה היה חסום בפניו משום שהוא לא השלים את לימודיו התיכוניים ולכן לא היה יכול להתקבל ללימודים בבית הספר להנדסת בניין.

 

בשנים שלאחר מכן המשיך היטלר להתקיים מציור תמונות ומכירתן לחנויות קטנות. בספרו "מיין קמפף" ציין כי היה מצייר לפחות שלושה ציורים ביום.

 

החוק בגרמניה לא אוסר על מכירת ציורים של היטלר, כל עוד אין בהם סממנים נאציים. לאחר שתפס את השלטון בגרמניה, הורה איטלר לאסוף ולהשמיד את כל הציורים שצייר. אולם ידוע כי כמה מאות מהם שרדו. רובם נתפסו על ידי הצבא האמריקני במהלך מלחמת העולם השנייה, אך האוסף מעולם לא הוצג. אחרים מוחזקים באוספים פרטיים של אנשים פרטיים ומוסדות - והאוסף הגדול ביותר מאוחסן במוזיאון מלחמת העולם השנייה במסצ'וסטס.  

 

בשנת 2014 נמכר בנירנברג ציור של היטלר בסכום של 130 אלף אירו. חמש שנים קודם לכן, נמכרו יחדיו 13 ציורים בסכום של 130 אלף אירו. כולם היו חתומים בשם "A.Hitler". בשנת 2006, תוך חצי שעה בלבד, נמכרו בבריטניה 21 רישומים וציורים של היטלר בסכום כולל של כ-122 אלף ליש"ט - שהם כמיליון שקלים.


פורסם לראשונה 24/01/2019 23:44

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס, gettyimages
היטלר ואחד הציורים המזויפים
צילום: רויטרס, gettyimages
מומלצים