שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  נבהלתם? הילד הזה עשוי מקרטון
  גם אתם נבהלתם כבר ובלמתם בחוזקה למראה ילד חייכן על סף הכביש, ומיד גיליתם שמדובר בדמות קרטון? הדמויות שהוצבו ביישובים ברחבי הארץ במטרה לעודד את הישראלים להאט הפכו לסכנה של ממש: נהגים נבהלים, עוצרים בפתאומיות ומסכנים חיים. ברשות הלאומית לבטיחות בדרכים זועמים: "מי שמציב את הדמויות מתגרה בגורל"

  דמויות הילדים שמבהילות את הנהגים. בשנה האחרונה הוצבו במספר ערים ברחבי הארץ דמויות ילדים, עשויות פח או קרטון, בסמוך למעברי חציה ובקרבת מוסדות חינוך. המטרה הייתה לעורר את תשומת ליבם של הנהגים, לגרום להם להאט ובכך למנוע תאונה. אלא שבפועל, נהגים רבים בטוחים שמדובר בילד אמיתי, עוצרים את הרכב בפתאומיות ומסכנים את חייהם וחיי אחרים. ברשות הלאומית לבטיחות בדרכים זיהו את התופעה המסוכנת ודרשו מהערים שהציבו את דמויות הילדים להסיר אותן.

   

  ילד מקרטון (יאיר שגיא)
  ילדי הקרטון של עיריית גבעתיים(יאיר שגיא)

   

  "כמה ערים פנו אלינו באחרונה לגבי הצבת הדמויות והבהרנו להן שמדובר במהלך מסוכן, שישיג את ההפך ממה שהתכוונו אליו", אמרה עו"ד רחל טבת ויזל,

  מנכ"לית הרשות. "כל דמות כזאת גם גורמת להסחת דעת הנהגים והרוכבים ועלולה לגרום לכך שהם לא יבחינו בזמן בילד אמיתי שנמצא בסמוך ובדיוק יורד לכביש. אני מברכת את ראשי הערים על העיסוק בבטיחות, אבל לא ככה. מי שמציב את הדמויות האלה, זו התגרות בגורל".

   

  תום סביצקי, תושבת העיר גבעתיים, סיפרה כי נתקלה בדמות כזו בכביש ונבהלה: "זה היה פשוט מבעית. מדובר בילדים יותר גדולים מילדים ממוצעים ולמען האמת לא הבנתי מה מטרתם. בלימת פתע יכולה להיות מסוכנת מאוד. מה גם שאחרי נסיעה אחת אני כבר יודעת שהם שם, יודעת שהם מפח ואין לזה שום אפקט".

   

  ילד מקרטון ()
   

  רן קוניק, ראש עיריית גבעתיים, העלה את הרעיון לדף הפייסבוק שלו וקיבל לא מעט ביקורות חריפות. "זה מסוכן, מיותר ומבלבל", כתב אחד התושבים, "תדאגו לאכיפה ותיתנו דו"חות לכלי רכב שחונים על מעברי חציה או בסמוך אליהם בניגוד לחוק. גולשת אחרת הוסיפה: "יש כל כך הרבה הסחות דעת בכביש, אז למה להוסיף? בין כה וכה בסוף הנהגים יתרגלו לכך ולא תהיה לזה שום משמעות בטיחותית".

   

  גם בגני תקווה הוצבו דמויות כאלו בעבר ובמועצה טוענים כי התוצאות חיוביות. "בהתחלה התושבים לא הבינו מה זה ונבהלו, אבל בסופו של דבר הפרויקט הוא הצלחה".

   

  יצוין כי התקציב להצבת הדמויות מגיע ממטות הבטיחות העירוניים, שרוב תקציבם מגיע מהרשות. כל מנהלי מטות הבטיחות, וגם ספָּק הדמויות, קיבלו מהרשות בימים האחרונים אזהרות כתובות לגבי השימוש בדמויות והסכנה הנשקפת מהן. לדברי הרשות, גם ראש עיריית גבעתיים עודכן על כך, והחליט לרכוש את הדמויות מתקציב העירייה.

   

  מעיריית גבעתיים נמסר בתגובה: "מדובר בפיילוט המבוסס על פרויקטים דומים ממקומות אחרים, שהוכיחו ירידה משמעותית במהירות הנסיעה בקרבת מעברי חציה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים