שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  נפטר הטייס שתרגם בשבי את "ההוביט"

  אל"מ במיל' רמי הרפז שירת בחיל האוויר במשך יותר מ-30 שנה, והוסיף לשרת במילואים עד גיל 77. במלחמת ההתשה נפל בשבי המצרי, ויחד עם חבריו בכלא תרגם מאנגלית לעברית את ספר הפנטזיה של טולקין


  הטייס האגדי אל
  אל"מ (במיל' רמי הרפז. חיבר עם אשתו ספר על השבי
  הטייס לשעבר, אל"מ' במיל' רמי הרפז, הלך אתמול (חמישי) לעולמו בגיל 80. הרפז נפל בשבי המצרי במהלך מלחמת ההתשה ושוחרר לאחר מלחמת יום כיפור. הוא לחם ועמד בצמתים מרכזיים של חיל האוויר במשך יותר מ-30 שנה, והוסיף לשרת במילואים עד לפני שלוש שנים.

   

  הרפז נולד ב-1939 וגדל בקיבוצים משמר העמק והזורע, שם חי עד יומו האחרון. ב-1956 התגייס לחיל האוויר וסיים את קורס הטיס שנתיים לאחר מכן. בשנת 61' השתחרר, והתגייס שוב לקבע לאחר מלחמת ששת הימים, שבמהלכה השתתף ב-24 גיחות, מספר שיא בקרב טייסי חיל האוויר ונחשב לטייס אגדי. 

   

  בהמשך היה בצוות שיצא לארה"ב לקלוט את מטוסי הפאנטום הראשונים של חיל האוויר, וטס עליהם במהלך מלחמת ההתשה. ביוני 1970 נפגע מטוסו מאש נ"מ באזור התעלה. הוא והנווט שהיה עמו, אייל אחיקר, נאלצו לנטוש את המטוס ולצנוח, ונפלו בשבי המצרים.

   

  הטייס האגדי אל

  הטייס האגדי אל
  הרפז עם משפחתו
  הרפז ישב בשבי 3.5 שנים ושוחרר רק לאחר מלחמת יום כיפור. בתקופה שבה ישב בכלא המצרי נולדו בנותיו התאומות. במהלך השבי הוא נודע כמי שהנהיג את צוותי האוויר שהיו איתו בכלא, ויחד עם חבריו תרגם מאנגלית לעברית את הספר "ההוביט" של טולקין.

   

  "הוא עצמו עסק במהלך השנים בסיפורו על השבי", סיפר היום בנו, אמיר. "לא מההיבט של הקושי והחקירות, אלא בהיבט של הקבוצה, איך היא מסתדרת ואיך מנצלים את הזמן. זה לא מקרה שהספר ההוביט, סיפור של אגדה ופנטזיה, משך כל כך קבוצה של חיילים בשבי".

   

  הטייס האגדי אל
  הרפז בעת שירותו בחיל האוויר

  הטייס האגדי אל
  הרפז בסנפלינג. שירת עד לפני שלוש שנים
  לאחר השחרור המשיך הרפז בשירותו הצבאי. הוא היה מפקד טייסת ובשנת 77' התמנה למפקד בסיס רמת דוד, תפקיד שבו שירת עד 1980. עד שנת 2016 המשיך לשרת במילואים ובין השאר פיקד על מנחת מגידו בחירום.

   

  "הוא היה בהרבה צמתים חשובים של המדינה וחיל האוויר", אמר הבן. "התקופה לאחר שהביאו את הפאנטומים לארץ הייתה קשה וחשובה. בשנתיים האחרונות הוא כתב עם אמא שלי, נורית הרפז, ספר על השבי מנקודת המבט של שניהם, גם השבוי וגם משפחתו. הספר הזה היה חשוב לו, ועד השבוע האחרון הוא כל הזמן קרא אותו לראות שהכל נכון". הספר אמור לצאת לאור בתקופה הקרובה.

   

  "בתור אבא וסבא, הוא עזר לכל האנשים סביבו. היה שומע מה הם צריכים ומנסה לראות איך הוא יכול להשתלב בזה. זו הייתה חוויה טובה ומחבקת", סיפר הבן. "הוא התמודד בחמש השנים האחרונות עם מחלת פרקינסון אבל הסוף הגיע במפתיע. כולנו רצינו עוד שנים איתו כאבא וסבא".

   

  אחד מבניו של הרפז נהרג לפני כמה שנים במהלך טיול בדרום אמריקה. הרפז השאיר אישה, ארבעה ילדים ונכדים. ההלוויה תתקיים היום בקיבוצו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים