שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  היזהרו מחיקויים

  בימים מעורערים אלו של מערכת הגירה שמשתנה בקצב מסחרר, חשוב להקפיד על כל צעד בדרך אל הסטטוס המיוחל. עו"ד גדי זוהר עונה על השאלות שלכם ומסביר ממה ובעיקר ממי כדאי לנו להיזהר

  תחום ההגירה הפך להיות נושא נפוץ בכל ערוצי החדשות בשנים האחרונות. העלייה בפשיטות שוטרי ההגירה, השאטדאון של הממשלה, הנשיא דונאלד טראמב והשינויים התכופים שהוא עושה במדיניות ההגירה הובילו את הנושא למרכז העניינים בחברה האמריקאית. החשש של רבים מהמהגרים גובר לנוכח החדשות והחידושים וכל אחת ואחד מאיתנו עוצר לבחון את הסטטוס הנוכחי שלו ומתלבט כיצד לפעול.

   

  הצורך בייעוץ, סיוע ומתן תשובות הוביל רבים מהעוזרים המשפטיים (פאראליגלים) והנוטריונים המקומיים לזהות את הטרנד הזה כהזדמנות שבה הם מאמצים מהגרים מפוחדים כלקוחות פוטנציאליים.

   

  חשוב לציין, שעל אף שאותם אנשי מקצוע מעורים במערכת המשפט ובמתחולל בה, ועל אף ההנחה שמדובר בפתרון מהיר יותר ויקר פחות, זהו מהלך שגוי ואף מסוכן. כל בן אדם שאינו עורך דין ונותן ייעוץ משפטי עובר על החוק.

  רבים לא מודעים להבדלים המהותיים שבין עוזר משפטי לעורך דין.

   

  עורך דין הוא בעל תואר ראשון במשפטים, עבר את מבחן לשכת עורכי הדין ,עבר מבחן כושר אישיות ומהימנות וממשיך לקחת שיעורי השלמה במשפטים, בהתאם

  למה שמחייב אותו החוק למניעת שלילת הרישיון. לעומת זאת, לעוזרים משפטיים יש ניסיון דל בתחום ההגירה, אם בכלל. הם אינם מוסמכים לתת ייעוץ משפטי, אינם מוסמכים לייצג לקוחות במשרדי ההגירה או בבתי המשפט. אמנם עוזרים משפטיים מגישים את אותם תיקי ההגירה כבר שנים בלי ייצוג ובכך מניחים שהם מנוסים, אך למעשה הם מגישים את התיקים האלו בלי ייצוג, מבלי לעקוב אחרי השינויים המתמשכים בהגירה, ללא הכשרה מקצועית תכופה ומעודכנת, ללא השגחת עורך דין, ללא קבלת מכתבים ממשרדי ההגירה, מכתבים אשר עאפשרו להם להבין את המורכבויות והסכנות האורבות בכל תיק, תיקים שמאחוריהם עומדים גורלות של אנשים.

   

  העוזרים המשפטיים מציעים עזרה משפטית, שחשוב להזכיר שאיננה חוקית תמורת מחיר אטרקטיבי. אני מופתע בכל פעם מחדש, בעיקר בימים מדאיגים אלו, מכמות העוזרים המשפטיים אשר מסייעים למהגרים באופן לא חוקי, בטענה שאכפת להם מהקהילה הישראלית. רבים מביניהם משרתים את בתי הכנסת בקהילות מקומיות רבות כבר שנים. אני בעצמי נתקלתי בכמה מהם במהלך נסיעות עסקיות באזורים שונים בארה"ב, במיוחד באזורים עמוסים בישראלים כמו ניו-יורק, מיאמי ולאס ווגאס, עד כדי כך שאני כבר מכיר את שמותיהם. בצער רב, לקוחותיהם יוצרים איתי קשר אחרי שהעוזרים האלו הרסו, פגעו או דחו את התיק שלהם ומבקשים עזרה דחופה ומיידית. ברוב המקרים הללו הם כבר סיכנו את התיק של הלקוחות ולפעמים הובילו אותם למשפט גירוש.

   

  למרות הפיתוי לפתרון מהיר בימים של חוסר וודאות, מומלץ לפעול במשנה זהירות בסוגיה רגישה כל כך זו.

  בטרם בחרתם איש מקצוע שיטפל בתיק שלכם ויענה על שאלות מדאיגות, בדקו אם הוא עורך דין. כשהתשובה שאתם מקבלים היא שמדובר במכינים מוסמכים, דעו שזוהי סמכות שאינה מספקת. שאלו היכן הוסמכו ובקשו שיציגו בפניכם את תעודת ההסמכה מלשכת עורכי הדין. ניתן בקלות אף לבדוק באתר של לשכת עורכי הדין את שמם והכשרתם. אם כבר שכרתם את שירותיהם ותיקכם חסר ממשרדי ההגירה עם שמכם בלבד, ללא זה של העורך דין, סביר להניח שאינם עורכי דין.

   

  לאורך השנים, ובעיקר בעת האחרונה, אנחנו עדים לטעויות מהותיות שמובילות להשלכות חמורות כמו גירוש ואיסורי כניסה. הנה כמה מהטעויות הנפוצות ביותר שרצוי להמנע ולהיזהר מפניהן בימים אלו"

   

  1. חלק מהעוזרים המשפטיים מציעים ללקוחותיהם ספונסר תמורת מחיר נוסף. המעשה הזה לא רק שאיננו חוקי, הוא גם מוביל אתכם לבעיות משפטיות ניכרות, לשלם כנסות, להיות מואשמים בזיוף בהגירה, לפעמים אף יובילו אתכם לכלא וגירוש מאה"ב. לפעמים פקחי ההגירה עולים על הבעיה בזמן התהליך, אחרי קבלת הגרין קארד או בתהליך של האזרחות. הספונסר חייב להיות מישהו בעל גרין קארד או אזרח אמריקאי, חבר או קרוב משפחה שאתם מכירים היטב, כזה שלא תמך באחרים בעבר וההכנסה שלו מעל המינומום.

   

  2. חלק מהעוזרים המשפטיים מספרים ללקוחותיהם שכבר יצאו מסטטוס חוקי אך נישאו לאזרחים אמריקאיים כי הם הופכים חוקיים מיום החתונה ואין סיבה לדאגה וזה באופן קטגורי לא נכון. כל עוד לא הוגשה בקשת הגרין קארד למשרדי ההגירה המעמד נשאר לא חוקי. שמעתי על שלל מקרים של לקוחות ששמעו בעצת העוזרים המשפטיים, משכו את השהות הלא חוקית שלהם, נתפסו עם שוטרי ההגירה וגורשו מארה"ב. וכך הופך את התיק של הלקוח מתיק רגיל לתיק מסובך, יקר ונגרר, עם השלכות חמורות. במקרים אחרים העוזרים הללו ייעצו ללקוחותיהם אף לצאת מארה"ב ולשוב בלי שום בעיה כי הם לא עברו על החוק- גם זה לא נכון. אם שהית שהות לא חוקית בארה"ב בין שישה חודשים עד שנה ויצאת מארה"ב יש לך איסור כניסה אוטומטי לשלוש שנים, ואם אתה לא חוקי מעל שנה אז יש לך איסור כניסה עד עשר שנים. זכרו - נישואים לאזרחים אמריקאיים ללא הגשת התיק בצורה הנכונה והאגרה המתאימה לא הופכת אותכם לחוקיים. ברוב המקרים יש טפסי חנינה להגשה וסיוע ללקוחות ששוב סיבכו את התיק שלהם לתיק מורכב.

   

  3. זה מפתיע אבל רבים מהעוזרים המשפטיים מסכנים את הלקוחות שהגישו בקשה להארכת השהות, בכך שמאשרים להם כי הם עדיין בגדר סטטוס חוקי. זוהי טענה שיקרית. אם הגשת בקשה להארכת השהות ונשארת אחרי הזמן שביקשת - אתה לא חוקי. דעו כי בימים מדאיגים אלו, אורך הזמן לטיפול בתיקים הללו עומד על בין שבעה לשמונה חודשים.

   

  4. רוב העוזרים המשפטיים אוהבים לעזור לקהילה הישראלית וטוענים שמציעים למען השירות הקהילתי, תעריפים נמוכים יותר בעבור אותה עבודה. ברוב המקרים תגלו שמדובר בסכומים מאוד דומים ואף גבוהים יותר. חלק גדול מהעוזרים המשפטיים מחייבים מחיר זהה או גבוה יותר מעורך דין, בלי ייצוג, בלי שמירת תיק של התיק שהוגש, בלי לעקוב אחרי התיק שהוגש ומה שיותר גרוע מחייבים כסף נוסף לכל פעולה.

   

  יותר מכל, ודווקא בימים אלו, בהם מערכת ההגירה בארה"ב עוברת כל כך הרבה תמורות ומהמורות, יש לפעול בהקפדה יתרה. יש לזכור שהזול עלול להיות היקר וככל שנקבל את המידע המהמן ביותר, המעודכן ביותר, כך נוכל להיות בטוחים ביותר בדרך למטרה שלנו. היו מודעים לכל הזכויות שלכם, למה נכון ולא נכון, למה חוקי ולא חוקי ואם אתם לא בטוחים או לא יודעים תשאלו ותבררו לפני שזה מאוחר מדי.

   

  עו"ד גדי זוהר יענה בכל שבוע על השאלות שלכם כאן ב'ידיעות אמריקה'. Gadi@Zoharlawpllc.com

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  Depositphotos
  עוזרים משפטיים. חוק למניעת שלילת רשיון
  Depositphotos
  מומלצים