שתף קטע נבחר

הנייה בצד אחד, הרמטכ"ל מהעבר השני: הרוג בעימותים

מנהיג חמאס וסגנו חליל אל-חיה הגיעו למוקדי ההפגנות בגבול עזה, אל-חיה התגרה בנתניהו לאחר סיום פרשת הכסף הקטארי: "נראה אם המדיניות הזאת תביא לך מנדטים או שתפיל אותך". הרמטכ"ל כוכבי סייר ליד הגדר. צעיר פלסטיני נהרג ליד רפיח. ביו"ש: בן 16 נהרג מאש צה"ל ליד רמאללה

 

 

מנהיג חמאס בצד אחד של הגבול, הרמטכ"ל בצד השני: עימותים החלו היום (ו') ליד גדר רצועת עזה, בסופו של שבוע מתוח במיוחד ועל רקע סיומה של פרשת מזוודות הכסף הקטארי. לפי צה"ל, כ-10 אלף מפגינים פלסטינים יידו אבנים והבעירו צמיגים בחמישה מוקדים ליד גדר המערכת.

 

חלק מהמפגינים השליכו רימונים ומטעני חבלה לעבר כוחות צה"ל שהגיבו באמצעים לפיזור הפגנות ובירי צלפים לעבר מסיתים מרכזיים. במהלך הפרות הסדר הושלכו שני רימונים לעבר רכב צבאי בצפון הרצועה, לא נגרם נזק ואיש לא נפגע. הלוחמים הגיבו בירי לעבר החשודים שידו את הרימונים. במוקד העימותים ליד רפיח שבדרום הרצועה נהרג פלסטיני בן 20. לא היו נפגעים בקרב החיילים.

 

במקביל, נהרג נער פלסטיני בן 16 מאש צה"ל סמוך לכפר סילוואד, מזרחית לרמאללה. כוח צה"ל מגדוד "נצח יהודה" של חטיבת כפיר פעל במקום וירה לעבר שלושה חשודים שיידו אבנים לעבר כלי רכב ישראליים שנסעו על כביש 60. לאחר הירי, כוח צה"ל החל לטפל בחשודים. אחד מהם מת מפצעיו ואחר נפצע. בצה"ל אמרו כי האירוע יתוחקר.

מהומות בגבול עזה (צילום: רועי עידן)
מהומות בגבול עזה, היום(צילום: רועי עידן)

הרמטכ
הרמטכ"ל כוכבי ואלוף פיקוד דרום הלוי בסיור בעוטף(צילום: דובר צה"ל)

מוקדם יותר הודיע הנציג הקטארי מוחמד אל-עמאדי כי הארגונים ברצועת עזה הסכימו שהכסף יועבר ישירות לאו"ם וזה יפעיל פרויקטים הומניטריים ותשתיתיים ברצועה. 

 

סגן מנהיג חמאס ברצועה חליל אל-חיה הגיע לאחד ממוקדי ההפגנות בגבול עזה ואמר: "סירבנו לקבל את המענק הקטארי בשל המדיניות של ישראל והניסיון לסחוט את ההתנגדות. התפקיד הקטארי ברצועת עזה נמשך במטרה להקל את סבלו של העם. נתניהו עיכב את הגעת המענק כדי לגרוף יותר מנדטים בבחירות". אל חיה פנה לנתניהו והתגרה בו: "אנחנו עוד נראה אם המדיניות הזאת תביא לך מנדטים נוספים או שתפיל אותך בבחירות".

 

גם מנהיג חמאס איסמעיל הנייה הגיע לאחד ממוקדי ההפגנות, אחרי שבועות ארוכים שבהם לא הגיע - אינדיקציה נוספת לתחושת הניצחון של חמאס בעקבות הההצרה הקטארית על העברת הכסף ישירות לאו"ם, מה שיפסיק את העברת הכסף במזוודות לרצועה.

הערכות מוגברת לקראת הסלמה בדרום (צילום: רועי עידן)
צה"ל תגבר את הכוחות(צילום: רועי עידן)

הערכות מוגברת לקראת הסלמה בדרום (צילום: רועי עידן)
הערכות מוגברת לקראת הסלמה בדרום(צילום: רועי עידן)
 

במקביל, הגיע לצד השני של הגבול הרמטכ"ל החדש, רא"ל אביב כוכבי. הוא סייר במרחב הגדר ברצועה עם מפקד פיקוד הדרום, אלוף הרצי הלוי ומפקדים נוספים. כוחות צה"ל נערכו מהלילה באופן מוגבר בגבול וגדודי תגבור הגיעו אמש לאזור במטרה לחזק את גדודי הצנחנים. זאת, בנוסף לסוללות כיפת ברזל שעיבו את ההגנה האווירית בדרום, מחשש למטחי רקטות לעבר ישראל במהלך סוף השבוע.

 

תגבור הכוחות נעשה בעקבות הערכות לפיהן הפרות הסדר השבועיות על גדר המערכת היום יהיו אלימות. כוחות חמאס אמורים לחצוץ בין המסה הקריטית של המפגינים לקו המגע עם ישראל, אבל בצה"ל מודעים לכך שלמתיחות המחודשת אחראי ארגון הג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני, שפעיליו עומדים מאחורי שתי תקריות הירי באמצע השבוע בגבול עזה. במהלך אחת מהן ניצלו חייו של מפקד פלוגה מהצנחנים, לאחר שקליע פגע בקסדתו.


פורסם לראשונה 25/01/2019 17:11

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רועי עידן
הפגנות בגבול עזה
צילום: רועי עידן
מומלצים