שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  להגנת הנשיא: שכירי חרב רוסים הגיעו לוונצואלה
  מוסקבה לצד מדורו: שר החוץ הרוסי כינה את המדיניות האמריקנית "הרסנית", שכירי חרב טסו בחשאי לקראקס. 350 נעצרו עד כה בעימותים עם האופוזיציה, יותר מ-20 נהרגו. היום: דיון במועצת הביטחון

   

   

  רוסיה מגנה על נשיא ונצואלה לא רק בדיבורים: שכירי חרב רוסים טסו לוונצואלה בחשאי בימים האחרונים כדי לתגבר את אבטחת הנשיא ניקולס מדורו אל מול הפגנות האופוזיציה והגיבוי האמריקני לחואן גוואידו, שהכריז על עצמו כנשיא הזמני. לפי דיווחים, בוונצואלה כ-400 קבלני צבא פרטיים רוסיים. השבוע הזהירה מוסקבה את ארצות הברית שלא לפעול צבאית בוונצואלה, ואתמול (ו') אמרו הרוסים כי הם מוכנים לשמש כמתווכים בין ממשל מדורו לבין האופוזיציה.

   

  לפי החשיפה של סוכנות הידיעות רויטרס, שכירי החרב שהגיעו לוונצואלה מקושרים לחברת וגנר, שאנשיה - רובם אנשי צבא לשעבר - לחמו בחשאי לצד הכוחות הרוסיים בסוריה ובאוקראינה. על פי שני גורמים המעורים בנושא, המשלחת הרוסית המריאה לוונצואלה בתחילת השבוע, מעט לפני שהחלו העימותים מול האופוזיציה.

  נזקי העימותים בוונצואלה (צילום: AFP)
  נזקי העימותים בוונצואלה(צילום: AFP)

  ונצואלה ()
  ונצואלה

  שכירי החרב המריאו בשתי טיסות צ'רטר להוואנה, קובה, ומשם המשיכו בטיסות מסחריות רגילות לוונצואלה. קובה היא ידידה קרובה של הממשלה הסוציאליסטית השלטת בוונצואלה הקורסת. "מטרת הקבלנים בוונצואלה היא להגן על מדורו מכל ניסיון לעצור אותו של תומכי האופוזיציה בתוך כוחות הצבא שלו. אנשינו נמצאים שם כדי להגן עליו", אמר לרויטרס גורם המקורב לנושא.  

    

  אחד מהגורמים הרוסיים, שמקורב לקבוצת וגנר ולחם באזורי עימות בעבר, אמר כי "קבלנים פרטיים" רוסיים הגיעו תחילה לוונצואלה עוד לפני הבחירות לנשיאות במאי 2018, אבל אחרים הגיעו "לאחרונה". כאשר נשאל אם הצבתם נוגעת לרצון להגן על מדורו, ענה: "זה קשור ישירות". לדבריו, הם לא טסו לוונצואלה ממוסקבה, אלא ממדינות אחרות שם ביצעו משימות.

   

  "מוכן לשיחות, אפילו אם אלך בעירום"

  בינתיים, נמשך גם הגיבוי הרוסי הרשמי למשטרו של מדורו. שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב אמר כי המדיניות האמריקנית כלפי ונצואלה "הרסנית". הערב אמר בכיר רוסי כי מוסקבה מוכנה לשמש כמתווכת בין הממשלה בקראקס לבין האופוזיציה. הנשיא מדורו אמר כי הוא מוכן לקיים שיחות, "אפילו אם זה אומר שאלך בעירום".

   

  מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו יגיע לניו יורק לדיון במועצת הביטחון שיתמקד בוונצואלה וייערך היום. בדיון יפציר פומפאו בחברות מועצת הביטחון להכיר בגוואידו כנשיא הזמני של המדינה. הדיון ייערך לבקשת ארצות הברית, ולאחר שוושינגטון ושורת מדינות באזור הכירו בחואן גוואידו כמנהיג המדינה והפצירו במדורו להתפטר. מנהיג האופוזיציה גוואידו, שהכריז על עצמו כנשיא, שוקל לבקש מארגונים בינלאומיים - ובכלל זאת קרן המטבע - כספים למימון ממשלתו הזמנית.

  נזקי העימותים בוונצואלה (צילום: MCT)
  ההרס בוונצואלה(צילום: MCT)

  נשיא ונצואלה ניקולס מדורו עם ראש האופוזיציה חואן גוואידו (צילום: AFP)
  מדורו וגוואידו(צילום: AFP)

  ראש נציבות זכויות אדם באו"ם, מישל בצ'לט, מסרה אתמול כי יותר מ-350 בני אדם נעצרו במהלך העימותים עם כוחות הביטחון בוונצואלה. בהצהרתה קראה בצ'לט לפתוח בחקירה עקב היקף המעצרים הגדול, ואמרה כי "המצב במדינה עלול לצאת משליטה במהירות ולהוביל לתוצאות הרסניות". יותר מ-20 נהרגו בעימותים השבוע.

   

  שלשום אמר גוואידו כי הוא ישקול להעניק חנינה לנשיא מדורו. לאחר שארצות הברית הודיעה כי היא מכירה בגוואידו כנשיא החוקי של ונצואלה, הודיע הנשיא המכהן מדורו על ניתוק היחסים עם וושינגטון. הוא הורה על סגירת השגרירות בארה"ב וכן על סגירת הקונסוליות של ונצואלה שם.

   

  בהודעתו על ההכרה בנשיאותו של גוואידו אף רמז נשיא ארה"ב דונלד טראמפ כי ייתכן שארה"ב תפעל צבאית נגד ונצואלה, אם מדורו ינסה לפגוע ביריביו. "כל האופציות מונחות על השולחן", אמר. הנשיא מדורו זוכה לתמיכה גדולה מרוסיה, וזו הזהירה אתמול את ארה"ב שלא לפעול צבאית בוונצואלה והבהירה כי קראקס היא שותפה אסטרטגית של מוסקבה,בהודעה הרוסית נאמר כי התערבות צבאית אמריקנית בוונצואלה תהיה תרחיש קטסטרופלי, וכי רוסיה תעמוד לצד ונצואלה כדי להגן על ריבונותה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים