שתף קטע נבחר

הילדות שוהות יותר אצל האם? המחוזי הגדיל את המזונות

אם לשלוש טענה שביהמ"ש למשפחה לא התחשב בפערי ההכנסות הגדולים בינה לבין בעלה לשעבר. השופטים הסכימו שיש מקום להתערבות

בית המשפט המחוזי בלוד הורה לאחרונה על הגדלת סכום המזונות שנפסק בבית המשפט למשפחה לשלוש ילדות: השופטים מיכל ברנט, ורדה פלאוט וצבי ויצמן קבעו כי בהתחשב בכך שהכנסתו הפנויה של האב גבוהה באופן משמעותי מזו של האם, ונוכח העובדה שהבנות שוהות בעיקר אצלה, יש להעלות את מזונותיהן מ-6,250 שקל ל-6,850 שקל, ובנוסף לחייב את האב לשאת ב-80% מהוצאות הבריאות והחינוך שלהן.

 

במקור הכריע בית המשפט למשפחה בפתח תקווה בתביעת המזונות זמן קצר לפני שניתנה ההלכה החדשה בבית המשפט העליון המחייבת להתחשב בהכנסות ההורים ובזמני השהות כשהילדים מעל גיל 6. בהתחשב בפערי ההשתכרות ובזמני השהות נקבעו אז לשתי הילדות הקטנות (בנות 9 ו-14) 1,500 שקל בחודש כל אחת, ואילו לבת הגדולה 1,000 שקל בלבד. בנוסף נקבע כי האב יישא בחצי משכר הדירה עד לסכום מרבי של 2,250 שקל. ההורים נדרשו לחלוק שווה בשווה בהוצאות החינוך והרפואה של הבנות.

 

האם, שסברה כי הסכום נמוך ולא מספק את צורכי בנותיה, הגישה ערעור. היא טענה בין השאר שבית המשפט לא התחשב בכך שהילדות נמצאות 90% מהזמן בהשגחתה וכי פערי ההשתכרות בינה לבין האב משמעותיים. לדבריה, בית המשפט טעה כשהעריך שהיא יכולה להשתכר 7,000 שקל בחודש בעוד שבפועל היא מרוויחה רק 4,500 שקל, וכן כשהעמיד את הכנסת האב על 17 אלף שקל במקום 19 אלף שקל.

 

האב תמך בקביעות בנוגע לפוטנציאל ההשתכרות שלו ושל האם, וטען כי סכום המזונות שנפסק הוא "מעבר לראוי" בהתחשב בהלכה.

 

השופטים אמנם הסכימו שאין להתערב בקביעות לגבי כושר ההשתכרות של ההורים – שהוכחו בראיות ונסמכו על כישורי האם והשכלתה, אך החליטו להגדיל את החיוב בכל זאת.

 

בהערכה שכל הורה זקוק לכ-5,000 שקל בחודש לקיום עצמי, נקבע שהאם נותרת עם הכנסה פנויה של 2,000 שקל ואילו האב עם 12 אלף שקל. מדובר בפער הכנסות של 86%-14% לטובת האב. זאת כאשר הילדות נמצאות בעיקר הזמן אצל האם.

 

על פי פסק הדין, ההלכה שניתנה לפני כשנתיים מחייבת התחשבות בפערי הכנסות אלה ובזמני השהות עם ההורים. כמו כן סברו השופטים כי יהיה זה נכון להעלות את צורכי הילדות ל-1,800 שקל לא כולל הוצאות על מגורים.

 

לבסוף הוערכו המזונות באופן מדורג ביחס לגיל הבנות "מתוך מחשבה כי צורכי הרבים מעטים מעט מצרכיו של הפרט כשלעצמו בגדר 'נר אחד נר למאה'".

 

מזונות הבת הגדולה הועמדו על 1,150 שקל במקום 1,000 שקל, מזונות הבת האמצעית נשארו 1,500 שקל, ואילו לבת הקטנה ישולמו 1,650 שקל במקום 1,500 שקל. בנוסף, השופטים הגדילו את השתתפות האב בשכר הדירה ל-2,550 שקל וחייבו אותו בהשתתפות של 80% בהוצאות הבריאות והחינוך. האב ישלם לאם הוצאות משפט של 15 אלף שקל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים